28 marca 2018

406.- "Moje Szerokie Tory"

Każdy pragnie zaznać trochę szczęścia
Anna Szuszek


                  

„To, co teraz przeżywasz nie dzieje się bez przyczyny. Trzymaj się. Przeżyj to, wkrótce zrozumiesz tę przyczynę.”

Każdy w ciągu swojej drogi życiowej ma liczne doświadczenia i podejmuje wiele decyzji, które mają wpływ na to jak wygląda nasza rzeczywistość. Z perspektywy czasu wiele wyborów poczynionych w przeszłości nabiera zupełnie innego znaczenia. Zmiany zachodzą w naszym otoczeniu, społeczeństwie, świecie ale przede wszystkim w nas. Uświadamia to powieść pt. „Moje Szerokie Tory”

Główną bohaterkę poznajemy jako starszą panią, samotną emerytkę, która przegląda stare listy, pamiętniki i dokumenty. Budzi się w niej nostalgia, refleksja nad minionymi latami. Wracają wspomnienia, sceny z przeszłości i emocje jakie towarzyszyły jej w tamtych czasach. Przywołuje w pamięci moment, gdy wyruszała z Dworca Centralnego w Warszawie, żegnana przez zatroskaną matkę, ku swojej nowej przygodzie. Ona i osiem innych dziewcząt z Polski otrzymały możliwość studiowania filologii rosyjskiej w ZSRR. Janka, Kryśka, Anka, Kaśka, Elka, Zosia, Agata, Stasia i Dorota tworzą zgraną paczkę. Razem przeżywają swoje wzloty, gorsze i dobre chwile. Wszystkie są pełne energii, pozytywnych myśli, optymizmu i werwy. Czy ich przyjaźń przetrwa próbę czasu? Jak potoczą się ich losy?

Książka ujmuje trzy okresy z życia bohaterki, dlatego jej treść została podzielona na trzy części. Uwzględniają one przekrój jej życia na przestrzeni 30 lat, począwszy od lat młodości aż do starszego wieku. Wraz z kolejnymi przeżyciami, dorastaniem, zmieniają się też warunki życia, realia, ustrój i technologie. Jednak nie to jest głównym tematem opowiadania. Stanowią one tło dla dziejących się wydarzeń i dowiadujemy się o nich przy okazji konkretnej sytuacji. 

„Pożółkły papier szeleścił przy przerzucaniu stron. Wysechł. Brulion dużo przeszedł, często zmieniał miejsce; w związku z kolejnymi przeprowadzkami zamieszkiwał różne piwnice, strychy, głębokie szafy, kąty na półkach za książkami, żeby stać się niewidocznym dla niepożądanego oka.”

Powieść ma charakter obyczajowy, wzbudzający nostalgię i przybliżający czasy, które jeszcze niedawno były udziałem wielu z nas. To nie tylko historia o miłości, przyjaźni, rozczarowaniach, i rozterkach ale też o upływie czasu a z tym wiąże się  przemijanie i ciągłe zmiany, które są stałym elementem życia. 

Narracja jest trzecioosobowa ale nie przez całą fabułę, gdyż momentami przypomina pamiętnik. Obok opisywanych wydarzeń zostały zamieszczone listy i fragmenty notatek, które są źródłem wiedzy o tym co dana osoba myślała, w jaki sposób przeżywała daną sytuację a także jakie warunki bytowe czy zdarzenia wówczas miały miejsce. Na ich podstawie poznajemy epizody z lat studenckich i młodości bohaterki, które wypełniają pierwszą część książki. Autorka stosuje dialogi w ich oryginalnym brzmieniu, lecz z zapisem fonetycznym, których znaczenie znajdziemy na dole danej strony. Dużo miejsca poświęciła wydarzeniom studenckim, momentami zbyt szczegółowo opisując niektóre sytuacje lub rozwodząc się nad jakimś dylematem. Bogactwo osób początkowo wprowadza chaos i trudno zorientować się, kto tu jest głównym bohaterem opowieści. Dopiero w trakcie dalszego czytania wyłania się osoba uroczej Ani. 

Część druga i trzecia dzieją się już współcześnie, gdy autorka pamiętników jest już starszą panią, matką i wdową. Po śmierci swojego męża próbuje stworzyć swój świat na nowo analizując to co przeżyła. Powracające wspomnienia przenoszą nas we wcześniejsze lata. Znalezione zapiski rodzą pomysł odnalezienia przyjaciół sprzed lat... Czy ząb czasu odcisnął na nich swoje piętno?



To ponadczasowa opowieść i sentymentalna podróż dla każdego, zwracająca uwagę na ważne aspekty naszego istnienia. Przenosi nas w przeszłość, do czasów bez Internetu, komórek, komputerów, szybkich samochodów i innych gadżetów czy udogodnień. Dla współczesnych młodych ludzi z pewnością da ona obraz ówczesnego życia, o którym mogą przeczytać jedynie w książkach czy usłyszeć od dziadków lub rodziców. Natomiast osoby dorastające w latach siedemdziesiątych z pewnością z łezką w oku powrócą myślami do lat swojej młodości. 

Książkę można kupić w sklepie:

Data premiery: 26.01.2018
Język oryginału: polski
Oprawa: miękka
Wymiary: 148 x 210 mm
Ilość stron: 470
Redaktor prowadząca: Wioletta Tomaszewska
Redaktor i korekta: Marlena Rumak
Korekta: Dominika Urbanik
Projekt okładki: Grzegorz Malinowski, Jakub Kleczkowski
Skład: Jacek Antoniewski

2 komentarze:

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty