373. - "Medyczne Śledztwa"

Rozpoznanie schorzeń trudnych do zdiagnozowania
Jürgen Schäfer

          

„Każdy lekarz nieustannie balansuje na cienkiej granicy między zdrowiem a chorobą, życiem a śmiercią.”

Dobrze postawiona diagnoza to podstawa procesu przywracania zdrowia. Niestety, nie zawsze jest ona trafna i dobrze przeprowadzona. Rozpoznanie źródła choroby bywa nie raz trudne i rutynowe podejście do objawów może prowadzić do błędów w leczeniu oraz niepotrzebnego cierpienia. Ideałem byłoby, gdyby wszyscy lekarze mieli takie podejście do pacjenta jak autor książki pt.: „Medyczne Śledztwa”

źr. zdjęcia: www.mittelhessen.de
Jürgen Schäfer urodził się w 1956 roku w Karlsruhe. Jest niemieckim internistą, endokrynologie, kardiologiem oraz autorem. Nazywany niemieckim „Doktorem Housem”, gdyż tak jak on nie bagatelizuje żadnego przypadku. Jego postawa i zaangażowanie pomogło wielu osobom, które zgłaszały się do niego szukając rozwiązań swoich problemów zdrowotnych. 

„Czasami, aby zdziałać coś wielkiego, potrzeba jedynie dobrego pomysłu”

okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.de
Każdy chyba pamięta i oglądał serial „Doktor House”, w którym główny bohater nie pozostawił żadnego przypadku bez dogłębnego rozpoznania. Dopóki nie znalazł przyczyny choroby, jego myśli wciąż krążyły wokół danego pacjenta tak długo aż w końcu znalazł rozwiązanie i mógł mu rzeczywiście pomóc. Ten charyzmatyczny, fikcyjny lekarz był inspiracją dla zorganizowania sympozjum dla studentów, które odbyło się w 2008 roku pt.: „Nowe spojrzenie na Doktora House’a”. Cykl wykładów miał na celu szczegółową analizę bardzo rzadkich i złożonych chorób, lecz w lekki i przyjemny sposób. Przykłady zostały zaczerpnięte z serialu „Doktor House” i na ich podstawie autor wykazywał, czy można podobne działania zastosować w jego klinice w Marburgu. Jego podejście zostało zauważone przez prasę, co spowodowało wzrost zainteresowania jego działalnością. 


Tytuł książki nie jest przypadkowy, gdyż autor prowadzi dochodzenie poszukując przyczyn zaistniałej choroby. Sugerując się jedynie tytułem książki i jej okładką, można by spodziewać się typowego poradnika medycznego. Z reguły tego typu publikacje napisane przez lekarza są pełne naukowych i specjalistycznych terminów, co często jest trudne do przyjęcia.To jednak nie potwierdza się w tym przypadku, gdyż książka „Medyczne Śledztwa” wolna jest od długich opisów, teorii czy skomplikowanej terminologii. 

Autor zaskakuje czytelnika lekkością i narracyjnym stylem pisania. Swoją wiedzę przekazuje w postaci krótkich opowiadań przeplatanych komentarzem danego przypadku. Już od pierwszego rozdziału treść przykuwa uwagę i z zaciekawieniem podążamy przez kolejne strony, by poznać losy bohatera opowiadanej historii. Okazuje się, że można pisać o poważnych sprawach nieszablonowo, przejrzyście i konkretnie.

„Bycie dobrym lekarzem nie oznacza wyłącznie umiejętność obchodzenia się z odpowiednią aparaturą medyczną.”


Autor zebrał trzynaście najbardziej ciekawych przypadków, z jakimi miał do czynienia w swojej praktyce medycznej. Stopniuje rozwój wydarzeń od przedstawienia okoliczności powstania dolegliwości, poprzez ukazanie drogi jaką pokonała dana osoba szukając rozwiązania swoich problemów aż do rozwiązania zagadki. W ten sposób możemy podążać za tokiem jego rozumowania i spróbować odkryć prawdziwą przyczynę dolegliwości. Przy okazji zdradza wiele tajników diagnozowania, rozpoznawania symptomów choroby, odczytywania sygnałów ciała i objaw niektórych schorzeń. Dowiadujemy się jakie są objawy omawianych chorób, co możemy odczytać z wyglądu naszej skóry, jak rozpoznać zatrucie metalami ciężkimi, co może oznaczać np. ból głowy, mięśni czy brzucha, jakie są skutki niedoboru wapnia, potasu, jak zbierać potrzebne informacje i gdzie ich szukać. Ujawnia jakie błędy popełniają lekarze przy diagnozowaniu chorób, jak działa system finansowania usług medycznych, z jakimi problemami borykają się szpitale.


Celem nadrzędnym jaki przyświecał autorowi przy pisaniu książki było pokazanie ludziom alternatywnych dróg prowadzących do poprawy zdrowia. Pragnie uwrażliwić społeczeństwo na istnienie tzw. chorób rzadkich i motywuje do poszukiwań źródła nękającego ich problemu, by uniknąć niepotrzebnego cierpienia. Często jest bowiem tak, że diagnoza oparta jest na schematycznym i pobieżnym podejściu do pacjenta. Niewielu jest lekarzy, którzy z pełnym zaangażowaniem zajmują się ich dolegliwościami i wyciągają właściwe wnioski. 

Wiele osób cierpi z powodu długotrwałych dolegliwości, godząc się z tym, że ból jest ich nieodłącznym towarzyszem życia. Tymczasem niejednokrotnie bywa tak, że to źle postawiona diagnoza jest przyczyną ciągłego cierpienia. Doktor Schäfer pokazuje jak ważny jest etap zbierania informacji o pacjencie, nie tylko na temat objawów ale też okoliczności jakie towarzyszyły danej osobie, zanim ujawniła się choroba. Czasami drobny szczegół, który umyka podczas rozmowy z pacjentem, może mieć ogromne znaczenie dla jego zdrowia. Nieszablonowe podejście do leczenia może uratować życie niejednej osobie, dlatego książkę powinien przeczytać każdy, także lekarze i studenci medycyny, by po swojej ścieżce medycznej mogli kroczyć niczym fikcyjny doktor House. Przykład doktora Schäfera pokazuje, że jest to możliwe. 

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania niemieckiego: 2015
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 296
Oprawa: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Tomasz Piłasiewicz
Projekt okładki: Alekandra Lipińska
Tłumaczenie: Sylwia Grodzicka
Wydawnictwo Vital
Tytuł oryginału: Der Krankheitsermittler: Wie wir Patienten mit mysteriösen Krankheiten helfen

Komentarze

  1. Jestem ciekawa tej książki, może być bardzo przydatna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem bardzo ciekawa tych interesujących przypadków medycznych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.