Naturalna energia i chiński sposób na zdrowie i wieczną młodość
L.V. Carnie
„Taoiści mówią, że umrzeć w wieku 120 lat, to umrzeć młodo.”
Wszystko wokół jest energią, która jest siłą napędową naszego życia. Przenika ona wszelkie stworzenia na ziemi, nasze otoczenie i także nasze ciała. Bez niej niemożliwe byłoby żadne istnienie. W świecie Wschodu nazywana jest ona chi i musimy zadbać o to, by płynęła ona harmonijnie, bez przeszkód. Istnieje wiele systemów energetycznych, które mają na celu zrównoważenia naszej energii. Możemy do tego wykorzystać kryształy, medytacje, muzykę, zapachy, różne ćwiczenia. Doskonale do tego nadają się techniki pochodzące ze starożytnej kultury Wschodu. Jedną z nich jest metoda opisana w książce pt.: „Chi Kung teoria i praktyka”
![]() |
źródło: www.llewellyn.com |
![]() |
okładka oryginału: źródło: amazon.com |
„Sekrety Wszechświata drzemią w Tobie.”
Początki Chi Kung sięgają 4000 lat temu, kiedy ludzie zamieszkujący centralne Chiny zaczęli wykonywać różne ćwiczenia by poprawić swoją kondycję ciała. Nie wiadomo kto był pierwszym mistrzem tej sztuki. Pierwsza książka na ten temat powstała 700 lat p.n.e.i nosiła tytuł „The Yellow Emperor’s Classic of Internal Medicine”. Zawierała ćwiczenia oddechowe, rozciągające i wizualizacje mentalne, które miały pomóc w zachowaniu zdrowia. Dawniej umiejętności Chi Kung były przekazywane przez mistrza i jego sekrety były dostępne dla wybranych. Ta technika ewoluowała przez wieki aż do dziś, kiedy każdy ma możliwość jej praktykowania.
W Chinach każda rodzina opracowywała swój własny styl walki. Podobnie było z Chi Kung, stąd wiele jego odmian. Jednak mimo takich różnorodności, mają one wiele elementów wspólnych. Przede wszystkim jest to metoda wykorzystywana w celu leczenia i zapobiegania chorobom. Dzięki niej możemy wzmocnić zdrowie, spowolnić procesy starzenia ale też nauczyć się panowania i wykorzystania energii organiźmie.
Książka odkrywa tajemnice Wszechświata, za które w Chinach trzeba było płacić duże pieniądze albo trzeba było poświęcić temu życia. Zawiera trzy części, które składają się nieponumerowanych rozdziałów oraz podrozdziałów. Każdy z nich można czytać niezależnie od pozostałych otwierając na dowolnej stronie, by poznać interesujący nas materiał i wypróbować zamieszczone ćwiczenia.
Autorka sugeruje, by poznać podstawowe zasady Chi Kung, gdyż to ułatwi zrozumienie i dogłębne zastosowanie przedstawionej wiedzy. Treść uzupełniają rysunki instruktażowe, pokazujące spsoób wykonania omawianych pozycji i ćwiczeń. Przedstawia po kolei prowadzi nas przez kolejne rozdziały odsłaniając tajniki i możliwości jakie niosą ćwiczenia Chi Kung.
Poznajemy podstawowe zasady stosowania tej sztuki, jej różne odmiany, poziomy treningu. Uczy koordynowania oddechu w połączeniu z różnymi pozycjami i świadomą uwagą co zwiększa nasze chi w ciele, sprawia, że krąży ono płynnie i bez blokad. To z kolei przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia się, ma korzystny wpływ na nasz metabolizm i pomaga wyleczyć się z łagodnych chorób. Pokazuje w jaki sposób Chi Kung poprawia elastyczność ciała, naszą wytrzymałość i dzięki temu możemy osiągnąć wyznaczone cele oraz umożliwia także komunikowanie się ze zwierzętami, roślinami, poruszanie przedmiotami siłą umysłu, łatwiejsze znoszenie gorąca, zimna i bólu a nawet czytanie w czyjejś duszy.
Poznajemy podstawowe zasady stosowania tej sztuki, jej różne odmiany, poziomy treningu. Uczy koordynowania oddechu w połączeniu z różnymi pozycjami i świadomą uwagą co zwiększa nasze chi w ciele, sprawia, że krąży ono płynnie i bez blokad. To z kolei przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia się, ma korzystny wpływ na nasz metabolizm i pomaga wyleczyć się z łagodnych chorób. Pokazuje w jaki sposób Chi Kung poprawia elastyczność ciała, naszą wytrzymałość i dzięki temu możemy osiągnąć wyznaczone cele oraz umożliwia także komunikowanie się ze zwierzętami, roślinami, poruszanie przedmiotami siłą umysłu, łatwiejsze znoszenie gorąca, zimna i bólu a nawet czytanie w czyjejś duszy.
„Chi jest energią. To nasza witalność i życie. Możemy przetrwać miesiąc bez jedzenia, kilka dni bez wody, ale tylko kilka chwil bez tlenu i energii.”
Pierwsze pięć rozdziałów przybliża historię Chi Kung, jego odmiany, w jaki sposób możemy go praktykować i skąd czerpać wiedzę na jego temat. Dowiadujemy się czym jest energia, jakie korzyści przynosi praktyka Chi Kung, jakie są jego odmiany, czym są meridiany, zagłębienia, na czym polega zasada Yin i yang oraz pięciu żywiołów. Uczymy się zakorzeniania, centrowania, równoważenia, gromadzenia chi, trzech sposobów oddychania, Małego i Wielkiego Krążenia i wielu ćwiczeń. Poznajemy techniki wykorzystywania statycznego i ruchomego Wai Dan Chi Kung, Nei Dan Chi Kung oraz różne możliwości wykorzystania Chi Kung w zależności od tego co chcemy osiągnąć oraz plan treningowy, zasady stosowania Chi Kung i filozofię z tym związaną, byśmy mogli jak najlepiej wykorzystać jego potencjał.
Część druga opisuje poszczególne rodzaje treningu: fizyczny, mentalny, emocjonalny, zdrowotny, aktywnościowy, sensoryczny i natury. Zawiera wiele porad i ćwiczeń wspomagające naszą energię, rozwijające nasz ciało, umysł i duszę. Dzięki nim możemy bardziej zintegrować się z naturą, pobudzić nasze chi, rozwinąć intuicję, uzyskać spokój i czerpać radość z każdej chwili życia.
Część trzecia prezentuje wyższy poziom wykorzystania Chi Kung, który wymaga już opanowania umiejętności opisanych we wcześniejszych rozdziałach. Dzięki zamieszczonym wskazówkom możemy spowolnić procesy starzenia, zwiększyć sprawność seksualną, nauczyć się kontrolować temperaturę swojego ciała, rozgrzewając się lub schładzając według uznania, spełnić marzenia, rozwinąć zdolności parapsychiczne a nawet uzdrawiać na odległość, rozmawiać z duchami i poruszanie przedmiotów siłą swojego umysłu. Ostatni rozdział tej części zawiera wskazówki i opowiadania z osobistymi doświadczeniami autorki, które pokazują w jaki sposób możemy doświadczać energii praktykując Chi Kung.
We współczesnym świecie zbyt mocno ograniczamy swój kontakt z naturą poprzez tworzenie wokół siebie sztucznej przestrzeni, jedzenia pełnego chemii, otoczenia pełnego szkodliwych czynników blokując w ten sposób swobodny przepływ naszej wewnętrznej energii. Najczęściej dbamy o kondycję fizyczną, urodę i zapominamy o naszym wnętrzu. Chi Kung umożliwia wgłębienie się w naszą duszę i wydobycie na zewnątrz własnego potencjału, dzięki któremu możemy prowadzić życie według swoich wyobrażeń. Nasze życie zależy od energii, którą mamy w sobie i dlatego dbanie o jej jakość powinno być dla nas ważnym czynnikiem.
Praktykując Chi Kung łączymy się ze wszystkim co istnieje, gdyż każde stworzenie, roślina, chmura, drzewo, każdy otaczający nas element jest energią. Wszystko wokół nas wibruje i emituje własne chi a wszelkie wibracje wpływają na siebie wzajemnie. Jeżeli niszczymy przyrodę to niszczymy także siebie. Chi Kung pomaga nam zrozumieć prawa natury, poczuć z nią jedność i wsłuchać się w jej głos. To wyzwala w nas chęć integrowania się z nią a więc także z naszym wnętrzem. Wówczas w pełni możemy poczuć, że naprawdę żyjemy i jesteśmy elementem większej całości.
„Im bardziej niszczymy Ziemię, tym bardziej niszczymy własną esencję.”
Książkę można kupić w sklepie:
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania amerykańskiego: 1997
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 392
Oprawa: Miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Łukasz Głowacki
Ilustracje: Wendy Frogge’t
Korekta: Małgorzata Koniarska
Tytuł oryginału: Chi Gung: Chinese Healing, Energy and Natural Magick
To musi być bardzo zajmująca wiedza, o której nie mam zielonego pojęcia.
OdpowiedzUsuńZ pewnością :) Warto poznać tę filozofię i ćwiczenia :)
Usuńsuper, dzięki za recenzję :)
OdpowiedzUsuńProszę :) dziękuję za wizytę i komentarz :)
OdpowiedzUsuńHm.przeczytałem recenzję i jestem zdumiony jej treścią. Uczę się tai chi i qigong ponad 3 lata i nic takiego co opisuje recenzja nie doświadczyłem. Jak mówi mój nauczyciel jest to interesujące hobby i rodzaj rekreacji. Kiedy zapytałem, kiedy poczuję znaczące oddziaływanie, wyjaśnił mi że potrzebuję jeszcze 7 lat. Trzeba wiele cierpliwości i regularnego ćwiczenia, żeby odczuć działanie ćwiczeń qigong, ale coś w tym jest.
OdpowiedzUsuńPS. Zrobiłem zestawienie, długości życia znanych mistrzów Tai Chi (qi gong można traktować jako prozdrowotną uproszczoną i ograniczoną wersję tai chi). Mistrzowie, żyli przeciętnie tyle samo co inni (zwykli) ludzie. pozdrowienia Piotr Gołębiowski
OdpowiedzUsuń