Licencja na szczęście
Ajahn Brahm
„Życie bez dobroci nie jest warte przeżywania.”
W życiu spotykają nas różne sytuacje, na które reagujemy emocjami, zachowaniem, gestami, smutkiem, złością. Pielęgnujemy w sobie przykre wspomnienia, stresujemy się i coraz mniej czasu spędzamy z najbliższymi. Czy czujemy się szczęśliwi w pędzie za stabilnością, spełnieniem, marzeniami? Jak uzyskać spokój, dostrzegać piękno w każdej chwili, wyciągać lekcje nawet z trudnych doświadczeń i patrzeć na świat przez różowe okulary? O tym opowiada książka pt.: „Opowieści buddyjskiego mnicha”.
![]() |
www.economy.bg |
![]() |
okładka oryginału źr. zdjęcia: amazon.com |
„W dzisiejszych czasach bardzo ciężko jest znaleźć ludzi, którzy żyją. Oni nieustannie gdzieś ida i bardzo rzadko znajdują się u celu.”
Mistrz Ajahn podpowiada jak uzyskać spokój umysłu, radzić sobie w kryzysowych sytuacjach, jak zyskać uznanie, przyjmować pochwały, reagować na obelgi, nieprzyjemne zdarzenia. Przedstawia swoje widzenie świata i podejście do życiowych zdarzeń. Uczy dostrzegania człowieka w każdej osobie, pielęgnowania przyjaźni, miłości, wyrażania współczucia, tolerancji, empatii, uważnego słuchania, pozytywnego myślenia, patrzenia na świat z serdecznością. Uświadamia, że nie zawsze wszystko wygląda tak jak to postrzegamy, myślimy czy oczekujemy.
Książka wypełniona jest wspaniałymi, dowcipnymi i pouczającymi przypowieściami, anegdotami i osobistymi historiami, które poruszają ważne zagadnienia naszego istnienia. Kolejne rozdziały to 108 różnych mądrych i inspirujących krótkich opowiastek o zaskakujących puentach i naukach. Są one osobnymi historiami lecz jedna wypływa z drugiej. Głównym wątkiem jest współczucie, miłość, empatia i zrozumienie. Publikacja może być drogowskazem każdego dnia. Wystarczy otworzyć ją na losowo wybranej stronie i przeczytać motywującą historię z przesłaniem. Może z niej skorzystać każdy, nawet jeżeli nie jest buddystą, gdyż porusza ona uniwersalne wartości wspólne dla wszystkich wyznań i religii.
Na początku każdego wątku Mistrz Ajahn Brahm wprowadza w temat poprzez przytoczenie niedługiej dykteryjki, by następnie wytłumaczyć jej sens. Robi to z lekkością, humorem, swobodnie i czasami dosadnie, używając zrozumiałego języka okraszonego autentycznością i prostotą. Wnioski wyciągane z przytoczonych epizodów pozostawiają czytającą osobę w zdumieniu, skłaniając do refleksji nad przeczytanym tekstem. Sposób postrzegania świata przez autora zmienia nasze spojrzenie na codzienne zdarzenia i sytuacje.
>>Księga nie jest religią. Nie jest nią również żaden posąg, budynek ani kapłan. Oni wszyscy są zaledwie „pojemnikami"<<
Poznajemy silę medytacji, uzdrawiającą moc życzliwości, wdzięczności, więzi międzyludzkich, karmy, prawa przyciągania. Autor podpowiada jak rozprawić się z przeszłością, oczyścić się ze złych wspomnień przechowywać tylko miłe chwile w pamięci, usuwać niepokój, lęk, odzyskać pogodę ducha i podążać ku oświeceniu. Odkrywa różne cechy charakteru, pokazuje zarówno głupotę, naiwność jak i mądrość płynącą z przedstawionych przypadków. Prowadzi nas przez różne go rodzaju emocje, zdarzenia od najprostszych, przyziemnych aż po wzniosłe, duchowe.
Spokój, życzliwość, optymizm, pozytywne emocje to jeden ze sposobów na szczęście. Wiele osób szuka szczęścia w zewnętrznych czynnikach i nigdy nie są usatysfakcjonowani. Mistrz Ajahn Brahm pokazuje, że ważne jest wewnętrzne nastawienie. Emanując dobrocią, życzliwością, miłością i szczęściem, szybciej odnajdziemy rozwiązania naszych problemów. Z pozytywnym podejściem do życia i życzliwością dostrzegamy to co w negatywnych emocjach do nas nie dociera.
„Możemy wydrukować więcej książek, wybudować więcej świątyń i posągów, a nawet wyszkolić większą liczbę mnichów i mniszek, ale gdy stracimy swoją miłość i szacunek dla innych ludzi, jak również dla samych siebie, a zastąpimy te wartości przemocą, wtedy cała religia zostanie przez nas spuszczona w toalecie.”
Książkę można kupić w sklepie:
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania australijskiego: 2014
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 280
Okładka: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Iga Maliszewska
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Tłumaczenie: Mariusz Warda
Korekta: Anna Lisiecka
Tytuł oryginału: Don't Worry, Be Grumpy: Inspiring Stories for Making the Most of Each Moment
Witam,
OdpowiedzUsuńBardzo lubię słuchać wykładów Ajahn na yt ,z tym większą przyjemnością przeczytałem Twoją recenzję ,Pozdrawiam Matek
To musi być dobra książka.
OdpowiedzUsuń