Jerzy Prokopiuk
"Wolność to specyficzna zdolność
duszy i ducha człowieka"
Słowo "manifest" ma kilka znaczeń. Pochodzi z języka łacińskkeigo (manifesto) i oznacza podawanie czegoś do publicznej wiadomości. Może mieć formę uroczystej odezwy albo być programem działania jakiejś grupy artystycznej czy literackiej lub mieć charakter publikacji teoretycznej opisującej główne cele jakiegoś ruchu. Manifest literacki to rodzaj publikacji, która prezentuje założenia jakiegoś kierunku lub grupy lierackiej, pisarza, w której autor poddaje krytyce i ocenie zastanego świata, światopoglądu czy nurtu ideologicznego. I taki charakter ma książka "Manifest Wolności"
![]() |
źr. zdjęcia: moviespictures.org |
Jerzy Prokopiuk jest znanym gnostykiem, antropozofem, filozofem, badaczem mysli ezoterycznej, religijnej i psychologicznej. W jego dorobku są tłumaczenia literatury humanistycznej z języka niemeickiego, angielskiego i francuskiego. Wśród nich były dzieła Junga, Freuda, Webera, Gothego, Scillera i wielu innych. W sumie było ich 138 pozycji. Jest twórcą i redaktorem naczelnym pisma "Gnosis, prezesem Klubu "Gnosis" oraz prezesem Klubu im. C.G. Junga. Przede wszystkim znany jest 25 książek, 574 esejów, przemówień i artykułów zamieszczanych w różnych publikacjach, dziennikach i rocznikach. Wśród książek są takie tytuły jak: "Gnoza i gnostycyzm", "Labirynty herezji"„Dusza ludzka oś świata”, „Jestem Heretykiem”, „Herezja znaczy wolność”, „Matrix czyli okultystyczny bróg” i inne.
Publikacja zawiera 23 eseje, które są podsumowaniem wieloletniej pracy Prokopiuka. Autor bez zahamowań snuje w nich swoje rozważania na temat Boga, gnozy, dawnych bogów, wierzeń, mitologii, znanych ezoteryków, zbrodni popełnianych w imię Boga, demonologii w ujęciu katolickim ale też psychologicznych i filozoficznych rozważań na temat człowieka i jego roli w życiu.
Omawia zagadnienia etyki, antropozofii, estetyki, moralności, neopogaństwa i wiele innych. Zastanawia się czym jest wolność a czym konieczność? Czym jest "ja" każdego człowieka? Kim były wiedźmy? Czy Żydzi i chrześcijanie wierzą w tego samego Boga? Czym jest rozwój człowieka, co temu służy i jak powinien on postępować. Odnosi się także do mitów i popularnych książek np. o Harrym Potterze - jako współczesnego mitu herosa, omawia siedem koncepcji dotyczących zła, kult Bogini Matki, recenzuje publikacje, opracowania i książki rożnych religioznawców starożytnych i współczesnych, ezoteryków i gnostyków. Przywołuje w swoich esejach dokonania m.in. twórcy antropozofii - Rudolfa Steinera, psychologa i psychiatry C.G. Junga, religioznawcy Ugo Bianchima, francuskiego ezoteryka z XIX wieku - Sedira i innych. Tematów jest bardzo dużo. Zrozumienie jej treści wymaga jasnego i otwartego umysłu, bez uprzedzeń i ograniczeń światopoglądowych. Wywody autora nie dotyczą tylko spraw religijnych ale także ezoteryki, gnozy, poczucia wolności i zniewolenia.
Książkę można kupić w sklepie:
Wydanie I
Rok wydania polskiego: 2014
Rok wydania polskiego: 2014
Ilość stron: 256
Oprawa: Miękka
Format: 14.5x20.5cm
Rok wydania: 2014
Redakcja: Irena Kloskowska
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Widzę, że autor porusza mnóstwo tematów. To publikacja z pewnością nie dla każdego.
OdpowiedzUsuńDo niej trzeba podejść bez uprzedzeń, głównie religijnych i ezoterycznych. Bardzo mądra książka.
OdpowiedzUsuń