07 grudnia 2023

1494. - "Księga Cieni"


"Księga Cieni"
Osobisty przewodnik czarownicy
Stwórz swoją magiczną praktykę od podstaw dzięki unikalnym zaklęciom i rytuałom
Deborah Blake

Wydanie: I
Data premiery w Polsce: 12.05.2023r.
Data premiery angielskiej: 8 września 2021 r.
Ilość stron: 296
Okładka: twarda
Wymiary: 145 x 205 mm
ISBN: 978-83-8301-403-6
Tłumaczenie: Emilia Kiszycka
Tytuł oryginału: The Eclectic Witch's Book of Shadows: Witchy Wisdom at Your Fingertips
Wydawca: Studio Astropsychologii
Moja ocena: 6/6

„Nie ma narzędzia bardziej osobistego, 
niż czarodziejska Księga Cieni.”

W magii stosowane są różne akcesoria, które potrzebne są do praktykowania czarownych rytuałów. Wśród nich każda szanująca się czarownica ma do tego swój własny zestaw zaklęć i rytuałów, które tworzy na różne okoliczności. By zawsze mieć je w jednym miejscu ma jedno miejsce, w którym zapisuje wszelkie swoje uwagi i notatki. Taki almanach stanowi podstawę wiedzy czarownictwa, do której zawsze można zajrzeć i taką księgę proponuje założyć autorka poradnika „Księga Cieni.”


Pani Deborah Blake należy do grupy Blue Moon Circle, która posiada własną Księgę Cieni. We wstępnej części omawia jak to wygląda w tej organizacji i jak prowadzony jest ich grymuar. Kolejne rozdziały zostały ułożone tematycznie i każdy z nich omawia inne zagadnienie. Wiele informacji dotyczy ziół, kamieni, magii świec, bogów i bogiń, różnych wyroczni, inwokacji, zaklęć i rytuałów. Wszystko oparte jest na osobistych doświadczeniach i praktykach autorki.

Książka powstała z myślą o tych, którzy zaczynają swoją przygodę na magicznej ścieżce i chcieliby mieć swoją własną Ksiegę Cieni, ale też dla tych, którzy są bardziej zaangażoni. Z pewnością każdy z nich znajdzie coś ciekawego dla siebie. Publikacja została zaplanowana tak, by można było w niej robić swoje zapiski. W tym celu jest w niej sporo wolnego miejsca pozostawionego na ten cel i podczas poznawania kolejnych części i rozdziałów. Zaznacza, że każdy może prowadzić taką księgę na swój własny, indywidualny sposób, jak komu jest wygodnie. Można poznawać treść poradnika rozdział, po rozdziale, a można przejść do tej części, która najbardziej nas interesuje, lub która w danym momencie jest nam potrzebna.


Wprowadza nas w magiczną wiedzę przybliżając nam genezę powstania pojęcia „Księga Cieni”. Okazuje się, że jest to dosyć młoda nazwa, mimo że większość kojarzy ją z magicznymi księgami zawierającymi tajemne receptury bazując na tym, a jaki sposób przekazują ją media, filmy czy książki fantasy. Z reguły ma ona cudowną, niesamowitą moc, z której zawsze można skorzystać. Tak naprawdę ta nazwa powstała w latach 40. XX wieku, gdy użył ją Gerald Garder mając na myśli księgę traktującą o magii. Jednak tego rodzaju księgi były znane już w czasach starożytnych Greków, Rzymian i Żydów oraz gnostycznych organizacji chrześcijańskich. W dawnych czasach posiadanie tego rodzaju księgi było piętnowane śmiercią w czasach, gdy polowano na czarownice. Wówczas nawet zwykły zielnik mógł być potraktowany, jako taka magiczna księga. Dziś każdy może taką księgę posiadać i bez obaw prowadzić w niej swoje własne zapiski, spostrzeżenia, wnioski, uwagi, zrobione rytuały i ich efekty.


„Księga Cieni” to bardzo dobrze opracowany poradnik, w którym znajdziemy bogactwo porad, wiedzy, wskazówek, ale też receptur na różne okoliczności. Całość oprawiona została w urokliwą, twardą okładkę ze zszywanymi brzegami, więc to daje gwarancję trwałości podczas jej użytkowania. Wnętrze także jest zachwycające, gdyż wypełnione zostało rysunkami wykonanymi przez Mickie Mueller, która także jest praktykującą czarownicą, tak jak autorka zamieszczonego w tej książce materiału.

W wersji oryginalnej tytuł brzmi: „The Eclectic Witch's Book of Shadows: Witchy Wisdom at Your Fingertips” czyli „Eklektyczna Księga Cieni Wiedźmy: Czarownicza mądrość na wyciągnięcie ręki” i to doskonale pasuje do charakteru tej publikacji. Zarówno oprawa graficzna, jak i ułożenie tematów stanowi zbiór różnych elementów pochodzących z różnych epok. Są w niej informacje sięgające korzeni naszych przodków, wiedzy dawnych czarownic, ale też i takie, które pochodzą z naszych czasów.

To niewątpliwie nie tylko piękny almanach na czarodziejskiej półce, ale przede wszystkim skarbnica wiedzy podana w bardzo lekkiej i przystępnej formie. Doskonale nadaje się dla każdego, kto pasjonuje się tym aspektem naszego życia i chcą zawsze mieć pod ręką swoją zgromadzoną wiedzę.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu Sztukater


5 komentarzy:

 1. Tu Jardian Mirko, pozdrawiam, przepiękne wydanie, raczej nie dla mnie, wcześniej więcej się interesowałem ezoteryką, pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie się prezentuje ta pozycja, jednak nie są to moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie piękne wydanie. Warto mieć tę książkę na swojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam komu podarować ją na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozdrawiam Mirko, Jardian. Ja teraz od takiej tematyki stronię .

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Jeżeli jakiś komentarz jest niewidoczny, to proszę o chwilę cierpliwości. System bloggera wrzuca niektóre z nich do akceptacji, chociaż tego nie wymagam.

Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty