poniedziałek, 27 grudnia 2021

976. - "Tuż obok"Tuż obok
Agata Orzechowska

Wydanie: I
Premiera: 20 października 2021 r.
Format: e-book
Rozmiar: 5,2 MB
Liczba stron: 362
Wydawnictwo: Psychoskok

„przed samą sobą trudno przyznać się do wielu rzeczy”

Społeczeństwo to grupa ludzi, z których każdy ma swoją historię, bardziej lub mniej wesołą. Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie naprawdę są osoby mieszkające w naszym sąsiedztwie, jakie tajemnice skrywają ich cztery ściany. Podczas, gdy jesteśmy zajęci swoimi codziennymi sprawami, za ścianą mogą mieć miejsce podobne do zdarzeń, zawartych w książce „Tuż obok”.

Agata Orzechowska mówi o sobie, że jest zrodzoną w burzy 1983 roku, zażywającą medyczną marihuanę i niepełnosprawną kobietą z marzeniami. Przyjęłam motto życiowe: „nie pójdę, bo nie mogę, ale dojdę, bo chcę”, i marzę nieśmiało, żeby okazało się prawdziwe. O ile istotnie raczej nie zacznę znów chodzić, coś przecież mogę. Podobno pisanie idzie mi całkiem nieźle, ale nie mnie oceniać. Myślę, że Państwo w tej kwestii, będą zdolni do dokonania najbardziej rzetelnej oceny.

„Tuż obok” to książka szczególna, nie tylko ze względu na swoją zawartość, ale też cel, jaki spełnia. Stanowi, bowiem pomoc dla autorki, by mogła sfinansować swoje leczenie, rehabilitacje i środki medyczne.

„Wszystko powraca” to pierwsza z przedstawionych opowieści, która na początku wzbudza niechęć do głównej bohaterki pracującej w Poradni Zdrowia Psychicznego. Doktor Liliana ma specyficzne podejście do swoich kuracjuszy, gdyż wydaje się upajać cierpieniem chorych osób. Jednak zagłębiając się w jej historię, coraz bardziej zaczynamy wnikać w jej psychikę i bardziej rozumieć jej zachowanie. Jednak i ona wkrótce przekonuje się, że wszystko wraca, gdyż to, co wysyłamy, otrzymujemy z powrotem ze zdwojoną siłą.

„Pani pozna pana” to opowiadanie o charakterze obyczajowym, w którym poznajemy Malwinę, samotną kobietę po rozwodzie. Mimo, że minęło już 6 lat od rozpadu jej małżeństwa, kobieta wciąż nie może pogodzić się z rozstaniem z mężem. Jest postacią, która reprezentuje sytuację wielu kobiet, które tkwią w nieudanych związkach, bojąc się zmian. Malwina często rozpamiętuje czas małżeństwa rozmawiając ze swoją przyjaciółką, Beatą, która uświadamia jej, że traci najlepsze lata swojego życia. Pewnego dnia Malwina wpada z kolejną wizytą do przyjaciółki i oświadcza, że zamierza znaleźć dla siebie mężczyznę, ale przez Internet, i to w ciągu czterech miesięcy, czyli do chwili wyjazdu Beaty z rodziną do Australii. Wkrótce przekonuje się, że nie jest to takie proste, a miłość czasami znajduje drogę do serca w najbardziej nieoczekiwany sposób.

„Smacznego” to przewrotny tytuł, który dopiero na końcu przybiera specyficzny charakter. Początkowo mamy wrażenie, że to historia obyczajowa, jakich wiele. Kuba i Iza są pół roku po ślubie i razem urządzają nowy dom na wsi, w którym na razie spędzają tylko weekendy. Zastajemy ich przy utarczkach słownych spowodowanych zdenerwowaniem Izy. Trudno mi było ją polubić i tak zostało do końca, tym bardziej, że poznajemy pewną tajemnicę, z którą autorka pozostawia nas w zawieszeniu. To opowiadanie doskonale nadawałoby się na większą formę literacką, gdyż ma w sobie ogromny potencjał zbliżony do elementu grozy.

„Twoje szczęście czeka” to krótka refleksja przekazana w narracji pierwszoosobowej z punktu widzenia Anki, która opowiada o sobie pokazując, że każdy z nas jest wyjątkowy a swemu szczęściu trzeba czasami pomóc.

„Tuż obok” to opowiadanie wieńczące całość nawiązujące swoim nagłówkiem do tytułu całej książki. Bohaterką jest Hania, która propaguje wegetarianizm i ma wyrobiony swój wyidealizowany światopogląd, według którego pragnie urządzać świat, czyniąc go lepszym. Mając 27 lat zaczyna pracę w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, mając nadzieję, że będzie mogła wykazać się swoim pragnieniem wspierania innych według swoich wyobrażeń. Realia życia pokażą jej, że nie jest to takie proste i nikomu tak naprawdę nie zależy na zmianie podejścia do innych.


Książka „Tuż obok” to pięć zgrabnie napisanych krótkich form literackich, w których można odnaleźć odbicie tego, co dzieje się wokół nas. Ogromne uznanie należy się autorce za styl, w jaki potrafi opowiadać o życiowych sprawach, ujmując zgrabnie w słowa epizody wzbudzające różne odcienie odczuć. Stosuje sugestywne aluzje, zwięzłe opisy, czasem podszyte ironią, groteską, humorem czy krytyką, nakreślając wyraziste, ale też zwykłe i często spotykane zachowania społeczne. 

Każde z opowiadań ma inne zabarwienie emocjonalne i ukryte drugie dno, którego sedno zawiera się w tytule. Jego sens dociera do nas, gdy przeczytamy w całości daną historię. Odnajdziemy w nich zarówno wątki obyczajowe, elementy thrillera, ale przyprawiające o dreszczyk grozy czy suspensu, dostarczające nam zaskakujących rozwiązań i skłaniające do refleksji. Pani Agata Orzechowska stworzyła galerię charakterystycznych postaci, z których nie wszyscy są kryształowi, ale każda z nich ma swoją charakterystyczną osobowość i intrygującą historię, która mogłaby wydarzyć się tuż obok nas.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu:5 komentarzy:

 1. Fajnie, że to takie zróżnicowane opowiadania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa tych opowiadań!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomimo tak pozytywnej opinii, po tę książkę w najbliższym czasie raczej nie sięgnę. Nie mówię jednak stanowczego "nie". Może kiedyś... :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie zrecenzowałaś ten zbiór Mirosławo. Nie wykluczam, że sięgnę :-) Serdecznie pozdrawiam, Jarek :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem ciekawa życiowego aspektu tych opowiadań.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.