wtorek, 3 marca 2020

562. - "Postaw na plecy"


Postaw na plecy
Jak zbudować skuteczny program treningowy w oparciu o wyniki badań naukowych
Stuart McGill

Rok wydania polskiego: 30 października 2019
Rok wydania amerykańskiego: 2017
Liczba stron: 352
Wymiary: 205 x 275 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Tytuł oryginału: Ultimate Back Fitness and Performance. Sixth Edition
Wydawnictwo: Galaktyka
Konsultacja: Marcin Sowa
Redakcja: Beata Otocka
Korekta: Monika Ulatowska
Redakcja techniczna: Renata Kozłowska
Redaktor prowadzący: Marek Janiak
Tłumaczenie: Jakub Sytar

„Żadna terapia nie będzie w 100% skuteczna, dopóki nie usunie się przyczyny schorzeń pleców“

Kręgosłup to jeden z ważniejszych części naszego organizmu, gdyż odpowiada ona za wiele czynności, które codziennie wykonujemy. Z tego względu bardzo ważne jest, byśmy umieli właściwie o niego zadbać. Szczególnie istotne znaczenie ma właściwie dobrany trening dla sportowców, którzy częściej niż inni są narażeni na różne kontuzje. Z myślą o nich powstała książka pt.: „Postaw na plecy“.

źr. zdjęcia:
galaktyka.com.pl
Stuart McGill jest profesorem biomechaniki kręgosłupa na Uniwersytecie Waterloo. Kieruje laboratorium badającym funkcje dolnego odcinka kręgosłupa oraz zajmującym się zapobieganiem kontuzjom, rehabilitacją i treningiem sportowym. W swoim dorobku ma trzy książki. Pierwsza z nich powstała w 2001 roku pt.: „Low Back Disorders: Evidence based prevention and rehabilitation“, została napisana dla lekarzy i terapeutów, by pomóc im w wyborze ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz zapobieganiu kontuzjom. Wzbudziła ona zainteresowanie nie tylko w branży medycznej ale także wśród laików, którym pomogły zawarte w niej porady. W 2015 roku ukazała się „Mechanika zdrowych pleców“, w której zamieścił wskazówki skierowane do osób cierpiących na różne dolegliwości tej części ciała. Jej drugie wydanie ukazało się rok później i znalazła się na liście bestsellerów. 

„Postaw na plecy“ to jego trzecia z kolei książka, której celem jest zwrócenie uwagi trenerom i zawodnikom uwagę na odpowiednie dbanie o plecy, by osiągnąć lepsze wyniki sportowe a jednocześnie zachować zdrowy kręgosłup i uniknąć ryzyka kontuzji. Celem tego opracowania jest pomóc osobom trenującym plecy. Ma nadzieję, że wzbogaci ona wiedzę na temat funkcjonowania kręgosłupa i pomoże w walce z bólem. Materiał został przedstawiony w trzech częściach.


Część I przybliża podstawy naukowe, popularne mity, odnosi się do źle dobranych terapii i ćwiczeń.
Część II pomaga ułożyć indywidualny program treningowy
Część III wskazuje jak stworzyć idealnego zawodnika.

Książka spodobała mi się, gdyż autor uważa, że: „żadna broszura nie pomoże zbyt wielu ludziom naraz, a to dlatego, że każdy jest inny“ . Poza wieloma informacjami i wskazówkami proponuje pięcioetapowy program podparty wieloma przykładami programów rehabilitacyjnych oraz treningami pozwalającymi powrócić do zdrowia. Opisana tutaj metoda sprawdziła się u wielu osób, u których zawiodły inne techniki. Została stworzona, by pomóc poprawić wyniki przy minimalnym ryzyku kontuzji.

Etap I uczy budowania i utrwalenia prawidłowych wzorców ruchowych
Etap II pomaga ustabilizować kręgosłup i całe ciało
Etap III uczy wzmacniania wytrwałości
Etap IV pokazuje w jaki sposób zbudować siłę
Etap V pokazuje jak rozwinąć swoją szybkość, moc i zwinność na najwyższym poziomie


Każdy z nich został dokładnie omówiony w osobnych rozdziałach i opatrzony zdjęciami instruktażowym. Bogato ilustrowana wiedza jest z pewnością ogromnym plusem tej publikacji. Szkoda, że są one czarno - białe ale to nie przeszkadza w poznawaniu kolejnych zagadnień.

Wiedza prof. McGill’a opiera się na jego wieloletnich badaniach nad funkcjonowaniem kręgosłupa zarówno u zwykłych ludzi ale przede wszystkim u sportowców. Uważa, że nie ma jednej metody dobrej dla wszystkich. Żeby skutecznie zadbać o kręgosłup konieczne jest usunięcie przyczyn problemów. 


Sięgając po tę książkę spodziewałam się zupełnie innej zawartości. Zwróciłam na nią uwagę ze względu na główny temat, gdyż w dzisiejszych czasach wiele osób uskarża się na bóle tej części ciała. Zamieszczone zagadnienia i porady są głównie skierowane do trenerów oraz sportowców, a nie do przeciętnego człowieka. Jednak, mimo to, niektóre z uwag można wykorzystać w codziennych czynnościach o aktywnościach fizycznych. 

„Postaw na plecy“ to bogate źródło wiedzy na temat naszego kręgosłupa, jego funkcjonowania i profilaktyki. Autor obala wiele mitów dotyczących kontuzji i ćwiczeń jednocześnie doradzając jak zadbać o nasz układ szkieletowy. Została opracowana z myślą o treningach dla sportowców ale z przedstawionych informacji może z powodzeniem skorzystać każdy.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi:


2 komentarze:

  1. To raczej publikacja nie dla mnie. Ja potrzebuję porad dla zwykłego człowieka, nie dla sportowca.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.