niedziela, 17 listopada 2019

526. - "Mantra ciszy"


Mantra ciszy
7 reguł duchowej ścieżki
Jarosław Gibas

Wydanie: I
Rok Wydania wersji papierowej: 2019
Data wydania audiobooka: 2019-09-17
Liczba Stron: 336
Wymiary: 140 x 208 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawca: Sensus
Redaktor prowadzący: Barbara Gancarz-Wójcicka

„Życie składa się z niezliczonej ilości powtórzeń, a od nas zależy jedynie ich jakość“.

Świat jest pełen dźwięków, które towarzyszą nam na każdym kroku. Wśród nich są takie, które powodują w nas chaos mentalny i wewnętrzny, ale są i takie, które uspokajają i wprowadzają harmonię do naszego życia. Tego rodzaju energie reprezentują mantry, które m.in. są tematem książki pt.: „Mantra ciszy“.

źr. zdjęcia: sensus.pl
Jarosław Gibas jest socjologiem, dawniej dziennikarzem i publicystą, a obecnie nauczycielem oraz autorem kilku książek z zakresu inteligencji duchowej i emocjonalnej. Prowadził warsztaty i szkoleń obejmujących zarówno umiejętności EQ, czy mindfulness, jak i obszary związane z psychologią transpersonalną. Poza tym jest entuzjasta dużych motocykli. Mieszka z żoną i psem w Katowicach.

W 2018 roku w Beskidach odbyły się warsztatu jogi i medytacji zorganizowane przez Studio Jogi Macieja Rudzińskiego. Podczas ich trwania Pan Jarosław Gibas miał okazję wygłosić serię wykładów temat tradycji mantrycznej i lekcji, jakie płyną z jej praktykowania.


Mantry wywodzą się z tradycji hinduskiej i buddyjskiej, gdzie stanowią istotny element prowadzący do oświecenia. Są to najczęściej krótkie formułki, sylaby lub słowa, które nabierają mocy poprzez ich ciągłe powtarzanie, dzięki czemu pomagają się wyciszyć, uspokoić umysł i odnaleźć własną ścieżkę duchową. Mogą one być recytowane, śpiewane, z podkładem gitar a nawet rockowe. 

Od dłuższego czasu autor jest zafascynowany mantrami i ich korzyściami dla naszego rozwoju oraz zdrowia. Niezależnie od pochodzenia niosą ponadczasowy przekaz kształtujący odpowiednie cechy, prośby kierowane do Uniwersalnego Źródła dotyczące naszego doczesnego życia. Na podstawie własnych praktyk i doświadczeń stworzył zestaw duchowych 

Książka przyciągnęła moją uwagę okładką a raczej symbolami, które są na niej umieszczone. Z filmiku zamieszczonym przez autora na You Tube dowiedziałam się, że jest to model ikonografii mantrycznej. To mnie zaintrygowało i miałam nadzieję, że uzyskam więcej informacji na ten temat. O symbolice znaków niewiele się dowiedzałam, gdyż pan Jarosław Gibas skupił się bardziej na ogólnym pojęciu mantr, ich wykorzystaniu podczas praktyki duchowej, zwłaszcza medytacji. Pod tym względem jest to bardzo wartościowa i skłaniająca do przemyśleń publikacja. Pokazuje siedem ścieżek, które powinny towarzyszyć nam w życiu ale wówczas, gdy chcemy się wyciszyć i pobyć sami ze sobą. Pisząc tę książkę miał na uwadze to, że coraz większa rzesza ludzi korzysta z audiobooków, dlatego ma ona swoją elektroniczną wersję. Ma nadzieję, że będzie ona zachętą dla innych wejścia na duchową ścieżkę albo powrotu do duchowej praktyki.

„Mantra ciszy“ jest inspirującą publikacją o charakterze uniwersalnym, gdyż nie reprezentuje żadnej religii ani kultury. Autor omawia w niej znane nam kwestie, z którymi spotykamy się na co dzień ale jego rozważania na ich temat pozwalają spojrzeć na nie w nowy sposób. Z tego powodu nie jest to książka do szybkiego przeczytania, lecz raczej analizowania prezentowanych zagadnień i tematów.To bardziej przewodnik niż praktyczny poradnik, gdyż nie ma w nim ćwiczeń czy technik medytacyjnych. Na końcu każdego rozdziału, po omówieniu poszczególnych elementów głównego tematu, znajdziemy wskazówki dotyczące praktykowania medytacji. Obszerna wiedza duchowa została ujęta w siedmiu częściach, które nazwane zostały nazwami stworzonych, autorskich reguł. 

Omawia m.in. rolę świadomych powtórzeń, wpływ mediów społecznościowych na postrzeganie rzeczywistości, zagadnienie pędu do sukcesu, sposoby skutecznej nauki, akceptacji własnych niedoskonałości, ćwiczenia cierpliwości, celebrowanie ciszy i wiele innych. Podpowiada jak odnaleźć ponownie radość życia poprzez dostrzeganie piękna w każdej sytuacji i we wszystkim co robimy.

„Czas - ten spędzony świadomie- jest najpiękniejszą rzeczą, jaką możemy sobie ofiarować w ciągu dnia“

W dzisiejszym świecie trudno jest ludziom skupić swoją uwagę na jednym celu czy zadaniu, które wymagają wykonywania wciąż tych samych czynności albo powtarzania jakiegoś materiału w czasie nauki. Od najmłodszych lat jesteśmy poddawani różnym bodźcom, które rozpraszają naszą uwagę i wpływają na nasz stan psychiczny. Wszelkie powtarzania jakiejś czynności szybko się nudzą i przestają nas interesować, gdyż brakuje nam cierpliwości, by sukcesywnie dążyć do celu. W efekcie w dorosłym życiu brakuje nam koncentracji, wyciszenia się i równowagi wewnętrznej.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi:


3 komentarze:

 1. Z tą równowagą wewnętrzną jest niestety najgorzej. Nie słyszałam wcześniej o tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słucham i śpiewam mantry, więc bardzo chętnie przeczytam tę publikację. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzieś na necie spotkałem obserwację Dalaj Lamy że w obecnej epoce rozproszenia droga mantr jest jedyną
  metodą na realizację duchową.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.