sobota, 9 listopada 2019

519. - "Testosteron. Klucz do męskości"


Testosteron. Klucz do męskości
Ewa Kempisty-Jeznach

Wydanie: I
Rok wydania: 2018
Format: 145 x 205 mm
Liczba stron: 216
Oprawa:  miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący: Anna Derengowska
Redakcja: Jan Osiecki, Ewa Charitonow
Korekta: Katarzyna Kusojc, Bożena Hulewicz
Projekt okładki: Agata Wawryniuk
Wydawca: Prószyński i S-ka

„Na naszych oczach ginie król wszystkich hormonów w męskim organizmie: testosteron“

Od dawna wiadomo, że kobieta i mężczyzna to dwa różne światy, które mimo przeciwieństw się przyciągają i nie mogą bez siebie żyć. Co sprawia, że mężczyźni mają inny punkt widzenia i inaczej postrzegają rzeczywistość? Tę kwestię porusza autorka książki pt.: „Testosteron. Klucz do męskości“.

Pozycja ta, wbrew pozorom, jest skierowana do kobiet, by pomóc im lepiej poznać męski świat. Najczęściej można spotkać publikacje i polemiki o kobietach, ich wadach oraz zaletach, podających różne rady jak zrozumieć płeć piękną.

Książka powstała w odpowiedzi na prośbę męskiego środowiska po sukcesie „Książki tylko dla mężczyzn“, która ukazała się w 2016 roku. Spotkała się ona z entuzjastycznym przyjęciem, co było widoczne na licznych spotkaniach autorskich, na których panowie wyrażali swoje pozytywne opinie i potrzebę napisania publikacji o podobnym charakterze ale przeznaczonych dla kobiet. Argumentowali to tym, że chcą, by ich partnerki zrozumiały dlaczego oni są inni, inaczej myślą, funkcjonują i postrzegają rzeczywistość.


Autorka pokazuje, że dzisiejsi panowie to zupełnie inny rodzaj męski niż jeszcze kilkanaście lat temu. To samo dotyczy kobiet, które są bardziej niezależne, odważne, pewne siebie, co nie wszystkim mężczyznom odpowiada. Z tego względu są oni częstymi klientami takich specjalistów jak autorka książki, która jest jedynym w Polsce lekarzem medycyny męskiej. Posiada
źr. zdjęcia:
dziennikbaltycki.pl
certyfikat Lekarza Zdrowia Mężczyzn. Ukończyła Wrocławską Akademię Medyczna, gdzie praktykowała przez 5 lat w Klinice Endokrynologicznej Medycyny Męskiej we Frankfurcie. Obecnie pracuje w Klinice Wellness Szpitala Medicover w Warszawie. [wywiad z autorką]

Pisząc książkę pragnęła pomóc mężczyznom i kobietom wzajemnie się zrozumieć. Według niej gatunek męski ginie, gdyż gwałtownie spada poziom testosteronu. To właśnie ten hormon jest odpowiedzialny za stan fizyczny i psychiczny panów. Niestety, ten problem dotyczy coraz młodszych mężczyzn, którzy są podatni na negatywne emocje, stres, depresję czy agresję. Przyczynę takiego stanu upatruje głównie w czynnikach społecznych, kulturowych i środowiskowych ale przede wszystkim w poziomie testosteronu. W swoim gabinecie często ma do czynienia z młodymi panami, którzy mają problemy ze swoim libido, potencją a co za tym idzie z życiem seksualnym ale też z ogólnym stanem bezsilności, frustracji czy zniechęcenia.

Na bazie swoich doświadczeń jako lekarza oraz na przykładach wziętych z życia pokazuje co sprawia, że poziom testosteronu spada i doradza jak temu zapobiegać, wzmacniając męskość. Okazuje się, że dużą rolę mają tu do odegrania kobiety, które poprzez odpowiednie działania mogą wesprzeć swoich panów w poprawie ich potencjału. Jeżeli chcą mieć obok siebie szczęśliwego, zdrowego partnera muszą pomóc mu utrzymać odpowiedni poziom testosteronu. 


Książka podzielona została na sześć rozdziałów, w których poznajemy różnice płci w kontekście działania hormonów, specyfikę funkcjonowania mężczyzny i kobiety, proces kształtowania osobnika płci męskiej w łonie matki, charakterystykę testosteronu i estrogenów. Dowiadujemy się co sprzyja męskim hormonom, a co szkodzi, jak przebiega męskie przekwitanie, jak powstają choroby, które obecnie dotykają mężczyzn i jak dbać o ich zdrowie. Pomaga zrozumieć problemy z męską potencją, przyczyny niepłodności. Przez całą książkę zwraca się przede wszystkim do pań i podpowiada jak mogą one pomóc swoim panom cieszyć się długim zdrowiem , siłą i kondycją. 

Publikacja z pewnością może wywołać kontrowersyjne opinie, gdyż autorka pokazuje świat męski jako ten, który chyli się ku upadkowi poprzez zmiany cywilizacyjne, które mają wpływ na potencję ale i zmiany zachodzące zachowaniu, wyglądzie czy w stylu życia. Dowodzi tego przytaczając wiele przykładów ze swojej praktyki, pokazując z jakimi problemami mierzą się dziś panowie. 


Z wieloma stwierdzeniami pani doktor trudno się nie zgodzić, gdyż zmiany w wizerunku współczesnego mężczyzny są widoczne na każdym kroku. Jej spostrzeżenia wydają się tłumaczyć ich sposób bycia, poglądów czy współistnienia z kobiecym przeciwieństwem ich samych. Wystarczy rozejrzeć się na ulicach, by zobaczyć tzw. metroseksualnych facetów, którzy przywiązują zbyt mocną uwagę do wyglądu, mody w kwestii ubioru, fryzur czy ozdób. Często można zauważyć zacierające się różnice między płciami. 

Panowie coraz częściej korzystają ze zdobyczy kosmetologii i chirurgii plastycznych, zdobią swoje ciała biżuterią, czeszą swoje włosy w kitki, spędzają dużo czasu w kuchni, zajmują się gospodarstwem, wykonują wiele czynności przypisane dawniej kobietom. Z kolei kobiety są często zbyt  dominujące i samowystarczalne, co powoduje zachwianie proporcji między rodzajem żeńskim i męskim.  Autorka uważa, że dzisiejsi panowie są zmęczeni odgrywaniem tradycyjnych ról ale też walczą z nieustającym konkurowaniem z płcią przeciwną, która jest coraz bardziej wyemancypowania, wyedukowana i wymagająca. To rodzi konflikty, nieporozumienia i często rozpad związków.

„Współczesnemu mężczyźnie grozi zagłada. Nie już i nie natychmiast, ale jeśli nie nastąpi systemowa interwencja, może się to stać już w najbliższej przyszłości.“

Mężczyźni i kobiety są od zawsze skazani na swoją obecność, więc na pewno warto poznać zasady, jakimi się charakteryzują. Poznając swoje słabe i mocne strony na pewno łatwiej jest zrozumieć różnice, które sprawiają, że mimo wszystko te dwa bieguny przyciągają się wzajemnie, by móc cieszyć się wspólnym życiem.

Książkę przeczytałam dzięki panu Jerzemu :), który podzielił się ze mną swoim zasobem księgarskim :)


5 komentarzy:

 1. Książka jawi się naprawdę ciekawie. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno skłania do myślenia :) Tak jak napisałam, niektóre stwierdzenia uważam za trafne, ale to każdy musi sam przetrawić.

   Usuń
 2. Te zmiany w wizerunku mężczyzn są rzeczywiście widoczne. Ciekawa publikacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jest to ciekawe spojrzenie na świat mężczyzn. Czy prawdziwe? To subiektywne wrażenie :)

   Usuń
 3. Raczej nie sięgnę, rzadko czytam takie publikacje.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.