poniedziałek, 4 marca 2013

1.Inteligencja serca.

Jak otworzyć serce i doświadczać miłości
Dagmara Gmitrzak


Z pewnością każdy z nas słyszał i nie jeden raz używał stwierdzeń typu: „słuchaj głosu swego serca”, "kieruj się sercem” albo "miej serce i patrz sercem” itp.


Serce to niezwykle ważny organ naszego organizmu. To centrum zarządzania, pompa tłocząca krew, podtrzymująca nasze życie. To także siedlisko naszych emocji, uczuć, mądrości. Wiele kultur uważa serce za miejsce, z którego czerpiemy pokłady miłości, energię. Mistycy porównują jego bicie do pulsowania wszechświata uważając je za odbicie makrokosmosu. Według medycyny chińskiej - w sercu mieści się dusza człowieka.

źródło zdjęcia: mandala.waw.pl
Ostatnie badania przeprowadzane między innymi w Instytucie Heartmath pokazały, że serce ma zdolność uczenia się, zapamiętywania, przechowywania wspomnień a nawet podejmowania decyzji. Zostały one zebrane przez Dagmarę Gmitrzak i opisane w książce „Inteligencja serca”, w której autorka pokazuje, że ten organ ma ogromny wpływ na wiele aspektów związanych z naszym zdrowiem, samopoczuciem i otoczeniem. 

Dagmara Gmitrzak jest trenerką rozwoju osobistego, socjologiem, terapeutką reiki i dziennikarka. Od ponad dekady pracuje ona z ludźmi korzystając z najnowszych naukowych odkryć. Teraz dzieli się swoim doświadczeniem w przełomowej książce skierowanej zarówno do ludzi pragnących podnieść jakość swojego życia jak i do kardiologów. 

Książka zawiera na trzy główne części. Każda z nich zaczyna się pouczającą sentencją. Mądrości różnych filozofów, myślicieli, mistrzów duchowych przewijają się przez całą publikację. Główne moduły są podzielone na mniejsze rozdziały, które również na zakończenie ozdobione są inspirującym cytatem.


Część pierwsza jest najbardziej obszerna i zawiera dużo teorii, wyników badań, poglądów na temat serca i jego różnych zależności. Autorka podkreśla jak ważny jest to narząd dla nas, jaką rolę spełnia i jak wiele zależy od jego dobrego funkcjonowania, naszych emocji, myśli, przekonań. Przedstawia m.in. odkrycia dotyczące istnienia inteligencji całkowicie niezależnej od naszego mózgu. Opisuje serce jako miejsce jej ulokowania, a ona sama nazywana jest inteligencją serca. Co najważniejsze, ma ona ogromny wpływ na nasze życie. Dagmara Gmitrzak udowadnia, że pole elektromagnetyczne serca oraz jego rytm, wpływają na zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne. Autorka zdradza, jak rozpoznać kiedy serce jest „zamknięte” i w jaki sposób ponownie je „otworzyć”, by połączyć się za źródłem miłości w sobie. Zgłębia sekrety relacji uczuciowych, wyjaśnia jakie są etapy każdego związku oraz przyczyny lęku przed miłością. Prezentuje szereg porad, które pomogą uzdrowić złamane serce po rozstaniu i otworzyć się na nową relację. Autorka zastanawia się również jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy ludzie kierowali się głosem serca, empatią, miłością. Przedstawia badania fizyków kwantowych, którzy udowodnili to co ezoterycy wiedzieli już od dawna: świat jest energią i wszystko co nas otacza ma na nas wpływ w zależności co wysyłamy, jakie słowa wypowiadamy , co myślimy. Pokazuje jak emocje, przekonania, myśli, myślokształty, to w co wierzymy mają wpływ na nasze życie. W tej części mało jest ćwiczeń. Więcej znajdujemy w kolejnych rozdziałach.


Część druga opisuje różne techniki, które pomogą uzdrowić serce. Pomocne są w tym relaks, zdolność wybaczania, akceptacja i miłość do siebie, pozytywne nastawienie, umiejętność przepraszania i dziękowania, wdzięczność, stosowanie afirmacji i wiele innych. Ćwiczenia zawarte w tej części uczą m.in. jak rozmawiać ze swoim wew nętrznym dzieckiem, jak wybaczać sobie, oczyścić serce po nieudanej relacji uczuciowej, jak napisać list do byłego partnera, poznać pragnienia serca, otworzyć się na wdzięczność. Dagmara Gmitrzak opisuje też czakry, ich funkcję, wskazuje co zaburza ich prawidłowe działanie, na co zwrócić uwagę, jak z nimi pracować, jakie są zależności między nimi i uczuciami, którymi darzą siebie zakochani.Część trzecia – najkrótsza – to przede wszystkim zagadnienia związane z zależnościami między ego, sercem i duchowością. Dowiadujemy się czym są te zagadnienia, jak żyć z poziomu serca, by osiągnąć spokój i szczęście, jak powinna wyglądać komunikacja z poziomu serca. Poznajemy też przesłania i poglądy różnych, rdzennych kultur. Na końcu książki znajdują się medytacje serca, kwiatu życia i 30 afirmacji otwartego serca. 

Pozytywnym aspektem książki są ćwiczenia, estetyczne wydanie, grafika, ozdobniki, wyszczególnienie w osobnych tabelkach ważnych zagadnień. Jej format jest nietypowy (14,5 X 16,5 cm) z ładną okładką. Niewątpliwym plusem tego wydania jest dołączona płyta, na której zamieszczona została „Medytacja serca” i „Afirmacje otwartego serca” prezentowane miłym głosem autorki na tle relaksującej muzyki. Każdego utworu można słuchać osobno a ich tekst znajduje się też w książce. Pierwsza medytacja ma na celu nawiązanie kontaktu z własnym sercem poprzez uważność i świadomy oddech, natomiast druga – otworzenie się na miłość, wdzięczność i radość w naszym życiu.


Książkę można kupić w sklepie

Wydanie: I
Rok wydania: 2013
Format: 145 x 165 mm
Ilość stron: 204
Oprawa: miękka
Redakcja; Mariusz Warda
Skład komputerowy: Piotr Pisiak
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Dodatek: płyta CD z medytacjami

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.