poniedziałek, 30 września 2019

502. - "Święta nauka przodków – droga do uzdrowienia. "


Święta nauka przodków – droga do uzdrowienia. 
Pierwotne rytuały, szamańskie praktyki i medycyna ludowa
Nick Polizzi

Wydanie: I
Data wydania polskiego: 2019
Data wydania amerykańskiego: 2018
Ilość stron: 296
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Tytuł oryginału: The Sacred Science: An Ancient Healing Path for the Modern World
Redakcja: Patrycja Buraczewska 
Skład: Emilia Dajnowicz 
Projekt okładki: Emilia Dajnowicz 
Tłumaczenie: Barbara Mińska


„Dżungla, gdy już ma cię w swoich objęciach, jest jak maraton, w którym nie możesz przestać biec.“

Gdy zaczynamy chorować, pierwsze swoje kroki kierujemy do lekarza, szukając u niego pomocy. Niestety, bywa tak, że nie potrafi on ulżyć w cierpieniu i znaleźć odpowiedniej terapii. Przepisywane leki mają często skutki uboczne i nie spełniają swojej roli tak, jakbyśmy się tego spodziewali. Wówczas wiele pacjentów szuka alternatywnych metod opartych na darach Matki Natury. Tak zdarzyło się w życiu bohaterów książki pt.: „Święta nauka przodków“, którzy wyruszyli po swoje zdrowie aż do amazońskich szamanów. 

źr. zdjęcia: amazon.com
Nick Polizzi jest znanym producentem pełnometrażowych filmów dokumentalnych, które zgłębiają moc tradycyjnej medycyny. Pochodzi z rodziny, która głęboko wierzy w uzdrawiającą siłę medycyny ludowej. Przez całe życie był świadkiem leczniczych możliwości roślin, dzięki którym ludzie pozbywali się swoich dolegliwości i chorób. Jako młody człowiek zachorował na migrenę oczną, z którą zmagał się przez 2 lata. Niestety, żadne leczenie oferowane przez medycynę konwencjonalną nie przyniosło pozytywnych efektów. Dopiero wykorzystanie jednej z technik terapii naturalnych pomogła mu wrócić do zdrowia. To był punkt zwrotny i błogosławieństwo w jego życiu. Zaczął dokładniej drążyć ten temat, poznawać świat ziół, wschodnią filozofię, medycynę ludową przodków oraz poznawać święte ceremonie i współpracować z szamanami. O swojej drodze do szamanizmu opowiada w jednym z początkowych rozdziałów książki. 

okładka oryginalnego wydania
źr. zdjęcia: amazon.com
Zebrane doświadczenia i poszukiwania doprowadziły go do realizacji projektu filmowego, który miał na celu pokazanie skuteczności uzdrawiających metod stosowanych przez szamanów. Film nosił tytuł „The Sacred Science“ i został zrealizowany w 2011 roku. W tym projekcie wzięło udział ośmioro chorych osób, by skorzystać z szamańskich metod uzdrawiania. Mamy możliwość przyjrzenia się procesowi powstania tego dokumentu od momentu zrodzenia się pomysłu aż do końca jego realizacji. 
„Szamani są żywymi mostami pomiędzy tym wymiarem, a wymiarem, którego nie widzimy. Ich los ustalony jest przez ich rodowód lub niezamierzoną inicjację, która zwykle objawia się jako bliskie spotkanie ze śmiercią.“
Książkę czyta się szybko, jak dobrą powieść przygodową z wartką akcją. To opowieść o poznawaniu siebie, swoich możliwości, odkrywaniu własnego potencjału a przede wszystkim o szamanizmie i uzdrawianiu. Bierzemy udział w rytuałach, różnych ceremoniach, wyprawach i zanurzamy się w starodawnych praktykach leczenia bazujących na specyfikach pozyskanych z natury. 


Jednym z bardziej ekscytujących i tajemniczych obrzędów jest Ayahuaska zwana Babcią. Jej działanie jest opisywane jako niezwykle oczyszczające i zmieniające postrzeganie siebie, swoich problemów i rzeczywistości. Autor przywiązuje do niej swoją ogromną uwagę, gdyż jest ona jednym z ważniejszych wątków jego opowieści. Dzięki jego umiejętnościom narracyjnym możemy wczuć się w jego doznania, myśli i rozmowy z samym sobą. Jest on tym, który prowadzi nas przez kolejne rozdziały, opisując wydarzenia i własne przemyślenia oraz doznania. Dzięki temu mamy wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w wyprawie i projekcie filmowym.

Autor połączył w niej dwie formy: powieść i poradnik, w którym zastosował narrację pierwszoosobową. Opisuje w niej swoje przeżycia, refleksje i wnioski pokazując duchową stronę życia wśród amazońskiej dżungli. Wędrując z nim dzikimi ścieżkami wnikamy w świat, który pokazuje nam swoje prawa, ucząc pokory i pokazując kim naprawdę jesteśmy. Obserwujemy przemianę jaka dokonuje się zarówno u Nicka jak i u osób uczestniczących w tej prawdziwej historii. 


Klamrą spinającą całość są wydarzenia z 2016 roku, które rozpoczynają i kończą opowieść o mądrości przodków. W kolejnych rozdziałach przenosimy się do 2010 roku, kiedy zaczyna się realizacja filmu „The Sacred Science“ . W treść poszczególnych epizodów zostały wplecione porady, praktyki, mądrość i szamańska wiedza rdzennych mieszkańców amazońskich lasów. Są to praktyki przekazane autorowi przez uzdrowicieli, które stanowią wskazówki dla tych, którzy chcą poznać bliżej tę ścieżkę. Zostały one wyszczególnione tekstem umieszczonym na szarym tle  i zawierają praktyczne informacje, ćwiczenia i porady propagujące zdrowe życie. 

Nick uświadamia, że nie musimy udawać się do dzikich rejonów naszego świata czy zaszywać się w leśnej głuszy. Kontakt z naturą i niektóre szamańskie praktyki możemy wykonywać także w zaciszu własnego domu. Ważne, byśmy potrafili dostrzec możliwości i współgrali z naszym wnętrzem odkrywając kim naprawdę jesteśmy.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi:


4 komentarze:

 1. Temat stardawanych praktyk bardzo mocno mnie intryguje od lat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesująca książka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak naprawdę największa moc uzdrawiania kryje się w naszej psychice. Najważniejsze jest odpowiednie nastawienie. Żyjąc w zgodzie z naturą napełniamy się optymizmem, który pozwala nam zwalczać choroby. Może nie do końca wierze w wszystkie szamańskie obrzęd, choć uwielbiam o nich czytać ale wiem, że mogą działać właśnie przez ucieczkę od zatłoczonej pełnej stresu cywilizacji, do wiary w coś więcej. O duchowe nastawienie każdy człowiek powinien dbać. Jak dorwę tę książkę chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w zupełności. Żadna terapia nie będzie skuteczna bez aspektu psychicznego.

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.