wtorek, 23 kwietnia 2019

464. - "Co wie twój pies?"

Poznaj sposób rozumienia świata przez psy
Sophie Collins

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2019
Rok wydania angielskiego: 2017
Format: 14 x 20,5 cm
Stron: 192
Oprawa: twarda, foliowana
Redakcja: Andrzej Zasieczny
Tłumaczenie: Jerzy Malinowski
Korekta: Elżbieta Strucka
Skład i łamanie: Jakub Domański
Tytuł oryginału: Is Your Dog Psychic?

         

„Ten najbliższy przyjaciel człowieka, który dzieli  z tobą życie, ma świadomość tak różną od naszej, że trudno byłoby  ci wyobrazić sobie  siebie w jego skórze.“

Zwierzęta od zawsze były obecne w życiu człowieka, który wykorzystywał ich umiejętności do swoich codziennych zajęć i zadań. Dzięki nim życie było łatwiejsze i bezpieczniejsze. Jednymi z towarzyszących nam od tysiącleci stworzeń są psy, które uważane są za najwierniejszych przyjaciół ludzi. Czy jednak każdy, kto ma w domu psa, rozumie jego mowę? Co oznacza, gdy patrzy na nas merdając ogonem a co, gdy mlaska lub ma  nisko opuszczone do tyłu uszy? Pies wysyła nam różne sygnały i dobrze byłoby, gdyby każdy umiał je odczytać. Książka pt.: „Co wie twój pies?“ przybliża nam sylwetkę tych niesamowitych zwierząt i pomaga zrozumieć ich mowę ciała.

źr. zdjęcia: fivedials.com
Sophie Collins dorastała w Bergen w Północnej Holandii, a obecnie mieszka w Edynburgu. Jest autorką kolekcji poezji „Who Is Mary Sue?“ (Faber & Faber, 2018) i małe białe małpy (Book Works, 2017), tekst na temat wyrażania siebie, samopomocy i wstydu. Jest współredaktorem „Przetargu“ , internetowego czasopisma promującego pracę pisarek i artystek, które zostały zidentyfikowane przez kobiety. Jej wiersze pojawiły się w czasopismach, antologiach, gazetach i książkach artystycznych. Otrzymała nagrodę Erica Gregory w 2014 roku. Jej pierwsza kolekcja została wydana przez Penguin w 2017 roku.

Kilkanaście dni temu przedstawiłam publikację pt.: „Co wie twój kot?“ Kot i pies to najczęściej wybierane zwierzęta na  domowych podopiecznych, dlatego cieszy fakt, że Wydawnictwo Almapress wydało książki poświęcone tym dwóm fascynującym stworzeniom. Mają one swoje tajemnice, o czym można było przekonać się czytając o kotach ale także o psach. 

Poradnik „Co wie twój pies?“ nawiązuje swoim wyglądem do książki o kotach swoją białą, twardą oprawą, formatem i jakością wydania. Na froncie widać słodkiego psiaka, który sprawia wrażenie czujnego i obserwującego otoczenie. Podobny styl ma też sposób przekazywania  wiedzy - przystępnie, jasno, przejrzyście i bez naukowego podejścia. Treść została podzielona na dwie części i 10 rozdziałów, w których poznajemy charakterystykę psa, jego zdolności i świat widziany jego oczami.  

„Wiadomo od dawna, że obecność psa łagodzi stres i to do tego stopnia, że według badań (...) obecność psa w domu jest głównym czynnikiem wpływającym na obniżenie poziomu stresu u dzieci.“

W części pierwszej poznajemy psie zmysły: wzrok, słuch, węch, smak i dotyk. Jest ich tyle samo co u człowieka jednak zupełnie inaczej funkcjonują. Autorka omawia każdy z nich i stosuje porównania do ludzkich umiejętności pokazując jak niesamowite są to zwierzęta. Opisuje budowę oka, nosa, uszu, co pies lubi, a czego nie toleruje, co sprawia mu radość, i jak prawidłowo go odżywiać. Dowiadujemy się na przykład jak bardzo skomplikowana jest fizjologia psa, dlaczego tak bardzo różnią się między sobą,  czy używają rozumu albo dlaczego kupując zabawkę dla swojego psa,  lepiej wybrać kolor niebieski lub żółty i dlaczego wybiera wodę z kałuży a gardzi czystą nalaną do jego miski?   Przedstawia niektóre eksperymenty pomagające lepiej poznać psy. Zamieszcza odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i szereg interesujących faktów oraz weryfikuje popularne mity funkcjonujące w społeczeństwie. Porusza też zagadnienie zdolności nadprzyrodzonych jakie im się przypisuje, na przykład wyczuwanie powrotu właściciela do domu. 

Część druga przybliża nam inteligencję i percepcję psów bazując na badaniach naukowych, które zostały tak przeprowadzone, by nie krzywdzić zwierząt. Poznajemy efekty i historię tych badań począwszy od czasów Karola Darwina aż do dziś. Poza teoretyczną wiedzą autorka zamieściła wiele praktycznych ćwiczeń i zabaw, które pomagają lepiej poznać naszych czworonożnych przyjaciół, stworzyć silniejszą z nimi więź i rozwinąć ich umiejętności. 

„twarde spojrzenie może być wczesnym sygnałem świadczącym o problemach, o tym, że pies nie czuje się komfortowo; łagodne spojrzenie oznacza, że pies jest szczęśliwy i zrelaksowany“


Podobnie jak w książce o kotach, również ta o psach wyróżnia się bardzo ładnym wydaniem. Poradnik został oprawiony w okładkę ze zszywanymi brzegami, co gwarantuje trwałość przy czytaniu.  Wnętrze wypełnione jest  kolorowymi fotografiami oraz barwnymi ozdobnikami i ramkami, w których znajdziemy wyszczególnione ciekawostki pod wspólnym tytułem „Czy wiesz, że?“

Książka obfituje w wiele ciekawostek, informacji i porad, które odkrywają sekrety psów. Poza teoretycznymi zagadnieniami autorka zamieściła liczne ćwiczenia i zabawy, które uczą zwierzęta nowych umiejętności oraz pozwalają lepiej poznać naszych czworonożnych przyjaciół.  To wspaniałe kompendium wiedzy  i ciekawa propozycja dla  wszystkich miłośników psów. Wydaje się, że doskonale znamy swoich podopiecznych ale wiele informacji może być zaskakujących. Dzięki nim możemy lepiej zrozumieć naszych  pupili, lepiej ich poznać i spojrzeć na świat psimi oczami. 

Książkę można kupić m.in. w sklepie:
3 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Ciekawa i ładnie wydana. Przyjemnie jest trzymać taką książkę w dłoniach.

      Usuń
  2. Ja bardzo często zastanawiam się nad tym, co myślą moje trzy psy :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.