poniedziałek, 10 lipca 2017

354. - "Cztery filary samouzdrawiania"

Jak nauczyć swój organizm przywracania zdrowia i sprawności
dr n. med. Detlef Pape, 
dr n. med. Kurt Mosetter, 
Anna Cavelius 

         

„To co możesz zrobić dla siebie sam, jest bardziej w zasięgu ręki niż wszystko to, co mają Ci do zaoferowania lekarze, terapeuci, psychologowie i naukowcy.”

Zdrowie jest z pewnością jednym z ważniejszych elementów naszego życia. Gdy czujemy się dobrze, wówczas chętnie podejmujemy nowe wyzwania, uśmiechamy się i patrzymy optymistycznie na świat. Byłoby cudownie, gdyby towarzyszyło nam ono przez cały czas, lecz niestety widać wokół wiele osób schorowanych i cierpiących na różne dolegliwości. Książka pt.: Cztery filary samouzdrawiania” pokazuje w jaki sposób możemy wzmocnić nasz organizm i aktywować jego potencjał wspierający utrzymanie go w doskonałej kondycji.

Kurt Mosetter
źr. zdjęcia: amazon.de
Kurt Mosetter jest doktorem medycyny naturalnej, praktykującym uzdrowicielem i twórcą miorefleksoterapii z programem MR czyli Moc Rozciągania oraz założycielem Instytutu Kształcenia Vesalius.

Anna Cavelius
źr. zdjęcia: amazon.de
Anna Cavelius studiowała filozofię i historię w Monachium, Siena i Salamance. Od 1995 roku jest niezależną pisarką i ekspertką kulinarną zajmującą się tematyką prozdrowotną.

Detlef Pape
źr.zdjęcia: amazon.de
Detlef Pape jest lekarzem specjalistą w zakresie medycyny wewnętrznej. Znany jest z odkrycia znaczenia insuliny jako „hormonu życia”. Na podstawie tej obserwacji stworzył dietę rozdzielną insulinową.

okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.de
Nasze ciało każdego dnia wykonuje setki różnych zadań, dzięki którym możemy normalnie funkcjonować. Jednak, by być sprawnym i zdrowym powinniśmy zadbać o równowagę na każdym poziomie naszego istnienia. Nierównowaga w organiźmie objawia się ogólnym wyczerpaniem, zmęczeniem, zaburzeniami snu, sztywnością stawów, zimnymi stopami, problemami z koncentracją innymi dolegliwościami, które utrudniają życie.

Autorzy podpowiadają w jaki sposób wzmocnić nasze ciało wprowadzając drobne zmiany w codzienny rytm dnia. Podstawą są cztery moce uzdrawiania wpływające na nas całościowo zarówno na poziomie fizycznym jak i duchowym. Opierają się one na czterech elementach, które mają wpływ na naszą kondycję i zdrowie. Są to: rozciąganie, bieganie, odżywianie i uważność. 

Publikacja składa się z pięciu części zaznaczonych różnymi kolorami. Wszelkie wyszczególnione fragmenty tekstu w danej części, ramki czy oprawa zdjęć mają tonację utrzymaną w kolorystyce danego działu. To ogromny plus wydania, gdyż przy zamkniętej książce możemy łatwo dostrzec ten temat, który nas aktualnie interesuje.

Krótki wstęp ma białe tło z turkusowymi akcentami. W prostych i klarownych słowach wprowadza nas w temat poradnika nakreślając co oznacza życie w równowadze oraz koncepcje opracowane przez dr. Kurta Mosetterdra i dr. Detlefa Pape’a.

Na jasnozielonych kartkach możemy zapoznać się z wywiadem, jakiego udzielił Jürgen Klinsmann - mistrz piłkarski z 1990 roku, obwołany piłkarzem stulecia i autorem „letniej bajki” podczas mistrzostw świata rozgrywanych w 2006 roku w Niemczech. Jako trener doprowadził niemiecką drużynę piłkarską do trzeciego miejsca. Możemy poznać jego zdanie na temat sportu, zdrowia i właściwego podejścia do aktywnego trybu życia, odżywiania i rozwoju. Rozmowę przeprowadziła Anna Cavelius, współautorka omawianej książki.


Część pierwsza ujęta w turkusową szatę omawia przyczyny powstawania chorób zarówno tych zwykłych jak i przewlekłych oraz cywilizacyjnych. Zwraca uwagę na to, co oznacza zdrowy organizm i co robić, by uniknąć pogorszenia zdrowia. Autorzy podkreślają, że często nasze dolegliwości i schorzenia mają wspólne źródło powstania, dlatego musimy dbać o siebie zwracając uwagę nie tylko na kondycję fizyczną ale także umysłową i duchową. Poznajemy trzy główne czynniki chorobotwórcze: insulinoodporność, stres, brak ruchu i możemy wykonać test określający jaki program samouzdrawiania jest dla nas najlepszy.


Część druga utrzymana jest w tonacji zielonej i poświęcona została uzdrawiającej mocy rozciągania. Poznajemy podstawy miorefleksoterapii, która łączy w sobie doświadczenia zaczerpnięte ze starych kultur leczniczych i wyniki współczesnych badań medycyny akademickiej. Metoda ta została stworzona przez Kurta Mosettera i zawiera w sobie wiedzę m.in. z anatomii, fizyki, biomechaniki, medycyny psychosomatycznej, tradycyjnej medycyny chińskiej, akupresury. Przyglądamy się budowie mięśni, przyczynom powstawania bólu i metodzie MR czyli Mocy Rozciągania, na którą składa się szereg ćwiczeń pomagających w różnych rodzajach dolegliwości bólowych. Każde z nich opatrzone zostało kolorowymi zdjęciami i opisem wykonania, dzięki czemu z łatwością możemy je zastosować. Ten dział zakończony został zestawieniem różnych objawów somatycznych z przypisanymi do nich ćwiczeniami MR pomagającymi w ich usunięciu. 

Część trzecia opatrzona kolorem różowym omawia uzdrawiającą moc biegania. Poznajemy rolę biegania w regulacji metabolizmu insuliny, korzyści z aktywności ruchowej i trzy programy biegowe dla typu A, B i C oraz istotne wskazówki dla uprawiających modnego ostatnio Nordic Walking. Jedna z uwag bardzo mnie rozbawiła, gdyż często widzę osoby z kijkami, do których poniższe zdanie świetnie pasuje, dlatego warto dowiedzieć się jak prawidłowo trenować ten rodzaj ruchu.

„Nordic walking to nie zabieranie kijków na spacer.”


Część czwarta w barwach niebieskich podkreśla uzdrawiającą moc pożywienia. To niezwykle ciekawe zagadnienie, gdyż sposób odżywiania odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia. Atutem jest tu 20 apetycznych i zdrowych przepisów kulinarnych wraz z kolorowymi fotografiami oraz przejrzystymi opisami wykonania. Zostały one zaczerpnięte z kuchni Thorstena Probosta, który jest partnerem zespołu dr. Kurta Mosettera działającego na rzecz zdrowia. Przedstawiona dieta bazuje na programie „Chudnij podczas snu”, która jest dietą rozdzielną insulinową opracowaną przez dr. Detlefa Pape. 

'

Ostatnia, piąta część to zagadnienia duchowe, dlatego dominuje w niej kolor fioletowy i poświęcona jest uzdrawiającej mocy uważności. Autorzy podpowiadają w jaki sposób uaktywnić swoje wewnętrzne siły uzdrawiające i zachować równowagę naszego organizmu. Uczą dostrzegania piękna każdej chwili, doceniania bycia tu i teraz, świadomego dokonywania wyboru i zintegrowania uważności z codziennymi obowiązkami, jakie mamy do wykonania każdego dnia. Przedstawiają uspokajające terapie dźwiękiem, metody wprowadzające poczucie bezpieczeństwa, opanowanie, zmianę myślenia i nastawienia. 


Uwieńczeniem treści jest dodatek, w którym została zamieszczona lista chorób, które mogą się u nas pojawić, jeśli nie stosujemy czterech filarów uzdrawiania oraz indeks ćwiczeń MR, przepisów zamieszczonych w poszczególnych rozdziałach i podstawowe ćwiczenia MR pokazane w skrócie, które warto zastosować przed bieganiem.

Przedstawione w książce cztery podstawowe zasady zdrowego stylu życia wydają się proste i niewymagające wielu wysiłku. Jednak praktycznie trudno niejednemu z nas wprowadzić je w czyn. Z reguły szukamy wsparcia u swojego lekarza, licząc na szybką pomoc i wyleczenie. Niestety, mimo rozwoju technologicznego i odkryć medycyna konwencjonalna nie potrafi poradzić sobie z wieloma schorzeniami, dlatego musimy często sami szukać rozwiązania dla swoich problemów. Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego cztery moce uzdrawiające przedstawione przez autorów mogą być nieocenionym wsparciem w drodze do zdrowia i utrzymania go na długi czas. 

Książkę można kupić w sklepie: Wydanie I
Rok wydania polskiego: 2017 
Rok wydania niemieckiego: 2012
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 356 
Oprawa: Miękka
Redakcja: Magdalena Madura
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Magdalena Żółtowska-Sikora
Projekt: Silvia Herzog
Layout: independent Medien-Design, Horst Moser, Monachium
Produkcja: Sigrid Frank
Tytuł oryginału: Die 4 Kräfte der Selbstheilung: Wie unser Körper wieder lernt, uns gesund und leistungsfähig zu mache

1 komentarz:

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)