wtorek, 4 grudnia 2018

441.- "Inny Wariant Życia"

Grażyna Mączkowska

Data wydania: 17.09.2018
Wydawca: Psychoskok
Język oryginału: polski
Oprawa: miękka
Format: 148 x 210 mm 
Ilość: 210
Redaktor prowadząca: Renata Grześkowiak
Korekta: Bożena i Janusz Sigismundowie
Projekt okładki: Jakub Kleczkowski
Skład: Jacek Antoniewski

      

„Niezaplanowane życie zależy od punktu widzenia, może być piękne, zwyczajne, lub znienawidzone.“

Wkraczając w dorosłe życie mamy swoje wyobrażenia jak będzie ono wyglądało. Jednak życie jest nieprzewidywalne i niejednokrotnie zaskakuje nas swoimi niespodziankami. Z czasem dostrzegamy, że rzeczywistość odbiega od naszych oczekiwań i stawia przed nami trudne wyzwania. Swoją wersję życia miała też bohaterka książki pt. : „Inny Wariant Życia.“

źr. zdjęcia: szczytno.wm.pl
Grażyna Mączkowska urodziła się w Nowym Mieście Lubawskim, w którym uczęszczała do szkoły, pracowała, wyszła za mąż i urodziła dzieci. Jej marzeniem było mieć własną stajnię. Dzięki jej znajomemu mieszkającemu koło Szczytna, mogła je spełnić. Dziś od kilkunastu lat mieszka w Szymanach. „Inny Wariant Życia“ to jej trzecia z kolei powieść. Zadebiutowała w 2015 roku książką „Powiedz, że mnie kochasz, mamo“ a w 2017 roku ukazały się „Tatuaże Podświadomości". W swoich dziełach porusza ważne tematy uświadamiając co jest w życiu najważniejsze. 

„Przebaczenie to reforma życia. Coś kończy, by zacząć coś.“

Główną bohaterką powieści „Inny Wariant Życia“ jest Iza, która opowiada nam o swoim życiu. W młodości miała swoje wyobrażenia jak będzie wyglądała jej przyszłość. Los jednak sprawił, że musiała zweryfikować własne pragnienia. Ogromną rolę w tej drodze miał Janusz - miłość ze szkolnej ławki i mąż. 

Zaczynamy jej towarzyszyć w momencie, gdy mija 25 lat od czasu, gdy zrobione zostało pierwsze zdjęcie znajdujące się w jej albumie. Fotografie są w tej historii motywem przewodnim, łączącym poszczególne epizody. Przyglądając się uwiecznionym chwilom, Iza wspomina czas szkolnych zabaw, nauki i miłości. Nie wiemy, w tym momencie, w jakich okolicznościach się znajduje i jak ułożyło jej się życie. Dowiadujemy się o tym stopniowo, wraz z kolejnymi fotografiami, które przywołują z pamięci różne wydarzenia z przeszłości. 

„Ludzie nie kochają równo. Zawsze jedno kocha mniej. 
Ten cierpi, kto kocha bardziej.“

Historia opowiedziana przez Grażynę Mączkowską pokazuje zwykłe życie jakie przeżywamy każdego dnia. Porusza mnóstwo zagadnień, które wypełnia nasze istnienie na Ziemi: zdrada, śmierć, lojalność, przemoc, nienawiść, podejście do zwierząt, alkoholizm czy relacje międzyludzkie. Napisana została lekkim stylem i ładnym, literackim językiem. Tłem dla poszczególnych wydarzeń są m.in. urokliwe zakątki Podlasia i ukochane miasto autorki - Szczytno. 


Wśród wielu książek są „perełki“, które na długo pozostają w pamięci. Dla mnie jest nią książka „Inny Wariant Życia“. To z pozoru nieskomplikowana opowieść o miłości lecz z każdym rozdziałem odkrywamy, że ma ona głębszy sens.


„Nieobecni są z nami. Zarówno ci, co chodzą po ziemi, jak i ci, których już nie ma. Nawet, gdy jedni i drudzy odeszli na zawsze, wciąż są z najbliższymi, bo zostawiali ślady. Widoczne i niewidoczne. Nieobecni to też nasze życie.“

To pięknie opowiedziana historia o miłości, przyjaźni, przebaczaniu, skłaniająca do refleksji. Dostrzegamy, że to my piszemy scenariusz swojego życia, które nie szczędzi nam bólu ale też daje radosne chwile. Wśród wielu zdań odnajdujemy ponadczasowe myśli i wskazówki dotyczące każdego nas. 

Nie ma w niej nagłych zwrotów akcji ale są zaskakujące sytuacje, które przydarzają się zarówno głównej bohaterce i jej znajomym. Pokazuje, że miłość ma różne oblicza i przychodzi w niespodziewanych okolicznościach. Oczami głównej bohaterki widzimy ciąg dalszy jej miłości, której początki sięgają lat szkolnych. W jej przypadku, upływ czasu nie umniejszył uczucia. Trudy dnia codziennego, wspólne wychowywanie dzieci, pojawiające się problemy i sytuacje są sprawdzianem dla jej związku


„Trzeba kochać swoją drogę życia, póki trwa, póki tworzy meandry, bo może zdarzyć się tak, że nagle stanie się niedokończone.“

Spoglądając na fotografie Iza opowiada nam o sobie, swojej miłości, osobach, które odegrały ważną rolę w jej życiu, szczęśliwych i smutnych chwilach. Uświadamia sobie, że to ona decyduje o tym jakie będzie jej życie. Zamykając ostatnią stronę albumu wie, że ten wariant, który obecnie przeżywa jest efektem jej wyborów. 

Każdy z nas przeżywa własne warianty życia, które nie zawsze są satysfakcjonujące. Wszelkie osoby i pojawiające się sytuacje mają wpływ na to, czego doświadczamy każdego dnia. Zaczynając dorosłe życie mamy swoją wersję życia, jakiego chcemy doświadczyć. Jednak szereg naszych, nawet najdrobniejszych, decyzji sprawia, że podążamy w zupełnie odmiennym kierunku. Czasami nie warto walczyć z losem, lecz poddać się nurtowi życia, być sobą i cieszyć się tym co posiadamy.

Książkę można kupić w sklepie: 1 komentarz:

  1. Czasami mamy tych wariantów całe mnóstwo w życiu. Interesująca książka.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.