niedziela, 16 grudnia 2018

444. - "Cząstka pomarańczy"

Lidia Tasarz

Wydanie: I
Data Premiery: 23.10.2018
Tłumaczenie: nie
Język oryginału: polski
Oprawa: miękka
Format: 148 x 210 mm
Ilość stron: 750
Redaktor prowadząca: Wioletta Tomaszewska
Korekta: Bogusław Jusiak, Dominika Urbanik
Projekt okładki: Jakub Kleczkowski
Skład: Jacek Antoniewski
Modelka: Malwina Kanecka
Zdjęcie na okładce: Kamil Kocimski

               

„Życie jest pełne takich zakrętów i zwrotów, 
jakich nikt by się nigdy nie spodziewał“.

Świat show-biznesu rządzi się swoimi prawami. Nie tak łatwo jest trafić do niego przeciętnemu człowiekowi i zrobić karierę. Często pomaga przysłowiowy „łut szczęścia“ spotkanie odpowiedniej osoby czy znalezienie się we właściwym czasie i miejscu. Taka możliwość otworzyła się w życiu bohaterki książki pt.: „Cząstka pomarańczy“.

źr. zdjęcia: psychoskok.pl
Lidia Tasarz urodziła się 9 listopada 1957 roku w Kruszwicy, w której też się wychowała. Obecnie mieszka w malowniczym domku w środku lasu, w niewielkiej wsi w okolicach Golubia-Dobrzynia. Jest mamą, żoną, babcią i współwłaścicielką trzech psów i kota. Uwielbia dobrą, aromatyczną kawę z mlekiem, kokosowe słodkości, nowinki technologiczne, dobrą literaturę i muzykę. Niemal od zawsze pisała „do szuflady” – kiedyś tej w biurku, a ostatnio – tej wirtualnej. W 2017 roku zadebiutowała powieścią pt.: „Nić Ariadny”, której kontynuacja ukazała się 23 listopada 2018 r pt.: „Bez Wyjścia“.

Inspiracją do napisania książki stała się popularna powieść „Saga. Zmierzch" napisana przez Stephanie Meyer i film „Twilight Saga“. Nie jestem fanką żadnego z tych tytułów ale mimo to sięgnęłam po książkę, gdyż okładka wzbudziła we mnie pozytywne odczucia. Pogodne kolory i apetyczny tytuł. Na okładce widać dziewczynę z pogodnym wyrazem twarzy i z połówką pomarańczy w ręku. 

Akcja rozkręca się powoli, spokojnie, bez nagłych zwrotów lecz nie brakuje w niej też dramatycznych sytuacji. Pierwszoplanowa narracja daje możliwość wejrzenia w psychikę głównej bohaterki i poznania jej emocjonalnej strony. 

„życie to kwestia wyborów“

Poznajemy Maję, gdy wraca po wakacjach do szkoły. Na początku autorka nie ujawnia od razu co działo się w życiu dziewczyny przez ostatnie kilka miesięcy. Tego dowiadujemy się w trakcie dalszej lektury.

Maja wraca odmieniona, z nabytymi doświadczeniami i umiejętnościami lingwistycznymi, czym wzbudza zainteresowanie rówieśników, zwłaszcza swojej najlepszej koleżanki - Oli. Nie mówi jej o swojej tajemnicy, co wywołuje u przyjaciółki irytację. Wkrótce po rozpoczęciu roku szkolnego otrzymuje propozycję dalszej pracy przy drugiej części filmowej „Sagi:. Wówczas staje przed wyborem: matura czy wymarzona praca w show - biznesie i to w samym Hollywood! Tam czeka na nią niesamowita przygoda i miłość, dla której świat show-biznesu nie jest przyjazny. To, co miało być jedynie krótkim epizodem, wypełnia jej czas całkowicie i nadaje sens życiu.

Spędzamy z główną bohaterką ponad rok czasu, obserwując rozwój jej osobowości i kariery, która toczy się w zawrotnym tempie. Towarzyszymy jej na planie filmowym, w podróżach, chwilach namiętności i zwyczajnych sprawach. Obserwujemy jak z niepewnej, skromnej nastolatki przemienia się w dojrzałą, pewną siebie, odważną i piękną kobietę. Z daleka od rodziny, przyjaciół, Polski, na obcym terenie, musi dokonywać wyborów i radzić sobie z pojawiającymi się problemami oraz zdać maturę. W natłoku obowiązków, wyznaczonych norm społecznych i życiowych scenariuszy Maja stara się być sobą i postępować zgodnie z własnym sumieniem. Na szczęście, ma u swego boku przystojnego Taylora, który w filmie „Saga“ gra rolę Jacoba. Ich miłość trwa wbrew wszelkim zasadom świata filmu i jest siłą napędową ich działań. Los stawia przed nimi różne przeciwności, które wystawiają ich związek na próbę.

„nic nie jest nam dane na zawsze“


Książka jest dosyć obszerna, gdyż liczy 750 stron i reprezentuje literaturę obyczajową. Jej objętość może zniechęcać do sięgnięcia po ten tytuł. Być może byłoby korzystniej podzielić ją na mniejsze tomy. Momentami akcję spowalniają szczegółowe opisy wyglądu, garderoby czy miejsca i poszczególne wydarzenia niemal dzień po dniu. Niektóre z epizodów wydały mi się zbyt idealne lub nierealne w rzeczywistym świecie. To samo dotyczy miłości głównych bohaterów, która jest bez skazy. Mimo to, fabuła wciąga z każdym rozdziałem i z chęcią dałam się poprowadzić śladami bohaterów. Historia jest niezwykła, niecodzienna i wciągająca, wzbudzająca ciekawość co do losów głównych postaci. 

Miłośnicy „Sagi Zmierzch“ z pewnością odnajdą w niej swoich ulubionych bohaterów, mimo, jest ona jedynie tłem dla wydarzeń jakie spotykają Maję. To przede wszystkim opowieść o miłości, czystej, bezwarunkowej, która rozkwita, mimo przeciwności. Nie brakuje też scen erotycznych, gdyż Maja i Taylor są spragnieni siebie mimo upływającego czasu. Powieść nasycona ciepłem, pogodą ducha i pozytywną energią pokazująca, że w życiu wszystko jest możliwe. Trzeba tylko umiejętnie wykorzystać szansę jaką daje nam los.

Wywiad z autorką TUTAJ

Książkę można kupić m.in. 4 komentarze:

 1. Bardzo obszerna powieść. Na taką trzeba znaleźć sporo czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydaje się być ciekawa ^^ Z chęcią zapoznam się z nią w wolnym czasie :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję pięknie za przeczytanie "Cząstki pomarańczy" i za bardzo ciekawą recenzję. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i cieszę się, że się podobała recenzja :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.