sobota, 27 sierpnia 2016

256. - "Tai Chi Mistrzów"

Chińska sztuka zdrowia i harmonii
Maciej Stawicki

       

„Nawet jeden ruch do przodu to wiele odcinków, w których wcześniejsze są przeszłe, a późniejsze przyszłe”

Chińczycy od zawsze zwracali uwagę na zdrowie i poszukiwali drogi do długowieczności. Ich obserwacje, odkrycia i podejście do życia są podłożem wiedzy, na której opiera się wiele dziedzin filozofii Wschodu. W szczególności chcieli zrozumieć powiązania żywiołów z człowiekiem. Zaobserwowali, że energia Nieba i Ziemi ma znaczący wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu a także wszystkiego co żyje. Energia, nazywana chi, płynie w każdym stworzeniu, roślinie, wszelkich organizmach żywych i otacza nas wokół. Mają też ją nasze myśli, dlatego tak ważna jest ich jakość. Wyciszeniu i zrelaksowaniu służy Tai Chi, które jest rodzajem medytacji w ruchu. Jej tajniki, założenia i filozofię przybliża książka pt.: „Tai Chi Mistrzów”.

źr. zdjecia: www.daoyangacademy.com
Maciej Stawicki urodził się w 1977 roku pod patronatem chińskiego znaku Węża. Od kilkunastu lat fascynuje go kultura chińska i jej podejście do życia, dlatego zaczął ją dogłębniej poznawać od 1997 roku. Od samego początku związany jest z Tai Chi Chuan stylu Yang, którego jest nauczycielem od 2000 roku i ekspertem. Stworzył formę Żurawia, Tygrysa i formy z dwoma szablami. Jest autorem książki "7 zasad sukcesu według Mistrza Chuang Yao" oraz wielu opracowań z zakresu Tai Chi Chuan. Prowadzi bloga „Tai Chi Secret” oraz szkołę Dao Yang Academy, którą założył w 2001 roku. W swojej praktyce wielokrotnie był świadkiem transformacji duchowych i fizycznych u swoich klientów, dlatego chciałby zachęcić jak najwięcej ludzi do poznania Tai Chi. Z taką intencją powstała książka „Tai Chi Mistrzów. Skierowana przede wszystkim do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą sztuką i chcą lepiej poznać jej założenia.

„Każda istota może doskonalić swoją osobę lub pozostać tym, kim jest. Wszystko zależy od wyboru.”

Tai Chi jest sztuką, która cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Chin. Można tam ujrzeć osoby w różnym wieku poruszające się z gracją w określonym rytmie na świeżym powietrzu. Ludzie spotykają się w miejscach publicznych i wspólnie wykonują harmonijne, spokojne i płynne ruchy, które łączą w sobie doskonałość ciała i umysłu. Jest coraz popularniejsze na Zachodzie. Powstaje coraz więcej szkół, kursów i warsztatów uczących tej szczególnej gimnastyki. Korzenie tej szczególnej gimnastyki sięgają początków cywilizacji chińskiej, której powstanie datuje się na ponad 4000 lat temu. Jej prapoczątkiem był stan Wu Chi określany jako „bezkształtny stan sprzed powstania świata”.

Powszechnie, od niedawna, używa się zwrotu Tai Chi ale pełna nazwa to Tai Chi Chuan, gdzie słowo „Chi” to energia a „Chuan” oznacza pięść stąd całość można przetłumaczyć jako „Pięść Wielkiej Ostateczności”. „Jest ruchem i spoczynkiem. Jest matką Yin i Yang. Gdy jest w ruchu, następuje podział. Gdy jest w spoczynku, wszystko się łączy.

Autor uświadamia, że choroby powstają w wyniku utraty energii lub jej zanieczyszczenia. Tai chi wpływa pozytywnie na nasze ciało, oczyszcza umysł, wycisza wewnętrznie i uzdrawia. Wraz z pogłębianiem praktyki zmienia się nasze postrzeganie otoczenia, ludzi a nasze ciało ulega regeneracji i uwalnia się od napięć, emocji, stresu i blokad energetycznych. Za twórcę Tai Chi uważa się legendarnego mistrza Chang San Feng, którego krótką biografię autor zamieścił w pierwszym rozdziale. Prezentuje historię powstania Tai Chi, filozofię, cele, rozwój przez kolejne pokolenia Yang Luchana, przedstawicieli rodziny Yang, sylwetki największych mistrzów Tai Chi. 

Na stronie www.daoyangacademy.com została zamieszczona legenda, która głosi, że inspiracją stworzenia Tai Chi była walka ptaka z wężem, którą Mistrz ujrzał przebywając na górze Wu Tang. Widząc z jaką płynnością porusza się wąż, zrozumiał istotę miękkich ruchów i ich przewagę nad twardością. W ten sposób powstały podwaliny pod system oparty na wewnętrznym treningu połączonym z elastycznością i miękkością ciała. 

„Tai Chi jest praktyką, w której najważniejszym elementem jest umysł”

Maciej Stawicki prezentuje podstawy wiedzy, którą zdobył do tej pory, związanych z Tai Chi oraz szczegółowe informacje o opierającej się na 24 ruchach formie stylu Yang. Ukazuje różnice między stylami, zmiany i różnorodność tej sztuki. Podkreśla, że to nie tylko gracja ruchów, harmonijne ćwiczenia lecz także sposób myślenia i podejścia do rzeczywistości.

Przedstawia system energetyczny, wpływ na nasz organizm, rolę i znaczenie. Poznajemy podstawowe trzy prawa, na których opiera się Tai Chi Chuan: zasadę Yin i Yang, Pięciu Przemian i trygramów I Ching. Wyjaśnia symboliczne znaczenie symbolu Tai Chi, trzynaście podstaw, które są punktem wyjściowym dla głębszego zrozumienia tej filozofii: Osiem Bram (Ba Men) i Pięć Kroków (Wu Bu). 

Uświadamia, że wszystko ma tu znaczenie, dlatego opisuje zasady wykonywania pozycji ciała na przykładzie pozycji łuku i strzały. Podpowiada jakie zastosować tempo ruchów, miękkość i połączenie w jedną całość omówione wcześniej układy. Poznajemy formy i elementy, które składają się na system Tai Chi, który jest niezwykle złożony. Poznajemy Chi Kung Tai Chi, formy ręczne, z bronią, praktykę Pchających Dłoni Tui Schou i technikę zwaną „Walka z Cieniem”.

Dokładnie omawia zasadę każdego ruchu i każdej postawy ciała, które są zilustrowane czarno-białymi zdjęciami, na których autor prezentuje prawidłowe ułożenie ciała i poszczególnych jego części. Zdjęcia są nieduże i według mnie mogłyby być większe i wyraźniejsze, lecz mimo to są czytelne. Materiał przedstawiony w poradniku to zaledwie niewielka część całości, dlatego dobre poznanie filozofi i zasad tai Chi wymaga wielu lat studiów i zgłębiania tematu. Ma on być jedynie zachętą do samodzielnych poszukiwań i nauki.

Z pewnością Tai Chi jest tego warte, gdyż dzięki niemu możemy osiągnąć idealny stan równowagi i harmonii wewnętrznej. Spokojne, świadome i pełne wdzięku ruchy wykonywane systematycznie mają wpływ zarówno na nasze zdrowie jak i życie. Są one doskonałe dla każdego, nawet dla tych, którzy nie są zbyt aktywni, gdyż mają łagodny i niewyczerpujący charakter. Dzięki nim wpłyniemy korzystnie na nasze mięśnie, kości, układ krążenia, oddechowy i cały organizm. Osiągając spokój umysłu spowodujemy zmiany nie tylko w naszym  ciele, lecz także nauczymy się kontrolować nasze emocje i panować nad własnym życiem.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania: styczeń 2016
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 196 
Oprawa: miękka 
Redakcja: Natalia Paszko
Skład komputerowy: Piotr Pisiak 
Projekt okładki: Piotr Pisiak 
Ilustracje str. 17, 70 i 72: Szymon Łuś

4 komentarze:

 1. To prawda, że najważniejszy jest umysł. To musi być ciekawa publikacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno, gdyż daje podstawy do tej niezwykłej medytacji w ruchu. Zawsze fascynowało mnie Tai Chi :) Teraz wiem więcej na ten temat :)

   Usuń
 2. Waham się nad jogą, tau chi chyba nie będzie dla mnie, ale czemu nie? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tai chi jest łagodniejsze niż joga ale wybór należy do Ciebie. :)Mi zawsze się tai chi podobało. :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.