poniedziałek, 4 marca 2013

4.- "7 Zasad sukcesu wg mistrza Chuang Yao"


Maciej Stawicki
               
          

Maciej Stawicki prowadzi Akademię Tai Chi Chuan, jest założycielem szkoły "Dao Yang"i nauczycielem. Na jego stronie można między innymi dowiedzieć się, że urodził się w 1977 roku i jest według astrologii chińskiej spod znaku znaku Węża. „Od samego początku praktyk wschodnich związany jest z Tai Chi Chuan. Przez te lata uczył się stylu Yang u różnych Mistrzów krajowych i zagranicznych.” Od 2000 roku jest nauczycielem Tai Chi. Autor na swojej drodze życia poznał różne autorytety, ich poglądy i opinie. Badał też stare teksty Mistrzów Dalekiego Wschodu oraz współczesnych myślicieli. Wiele lat poświęcił on na rozważania nad życiem, by zrozumieć prawa wszechświata. Obserwacja i analiza tego co go otaczało doprowadziło do zrozumienia zjawisk i praw według których funkcjonuje świat. Widząc, że wielu ludzi żyje z dnia na dzień bez świadomości tych praw, tkwiąc ciągle w tym samym miejscu, postanowił podzielić się swoim doświadczeniem, pisząc książkę pt. „7 zasad sukcesu według mistrza Chuang Yao”, w której przedstawia swój sposób myślenia.

Książka została napisana w formie opowiadania. Jej rozmiar jest niewielki (12 X 16,5 cm) i liczy 138 stron. Jednak mimo niepozornej wielkości zawiera ona dużo mądrej treści, zapisanej w siedmiu rozdziałach, które noszą nazwę „nauk”. Kolejne lekcje tworzą zgrabną całość i są podróżą nie tylko do Chin ale też do własnego wnętrza. Każdy rozdział zilustrowany jest na początku czarno-białą ilustracją i mądrą sentencją. Na końcu każdego z nich znajduje się podsumowanie treści jako „Esencja nauki”.  

Bohaterem opowiadania a zarazem uczniem jest Alan Dikkins,  z którym przenosimy się w  odległe Chiny i razem z nim poznajemy tajemnice osiągania sukcesu, zasady, wskazówki i rady przekazywane przez Mistrza Chuang Yao. Podróż zaczynamy w momencie, gdy bohater odnajduje swojego Mistrza w świątyni Białego Kwiatu na górze zwanej „Górą Szczęścia”.

Pierwszy rozdział rozpoczyna się sentencją: „Życie jest jak podróż, w której sami wyznaczamy kierunek. Człowiek, który wie dokąd chce pójść, nigdy nie zboczy z drogi.” Dowiadujemy się w nim, że  tylko sukcesywne działanie może nas doprowadzić do obranego celu ale musimy wiedzieć dokąd chcemy dojść. Jak kreować życie, czym się kierować, co jest naszym wrogiem w dążeniu do marzeń? Dlaczego jesteśmy w tym punkcie życia, mamy właśnie takie grono znajomych, otaczających nas przedmiotów, sytuacji? Dlaczego tak niewiele osób może stwierdzić że są panami swego życia?.

W kolejnych  lekcjach - przypowieściach spacerując po uliczkach miasteczka, spędzamy czas w chińskim hotelu, restauracji, bierzemy udział w Święcie Latawca. Towarzyszymy Alanowi i Mistrzowi w różnych sytuacjach, które ich spotykają a przy tym poznajemy kolejne kroki, które należy podjąć, jeśli chcemy osiągnąć sukces. Na przykładach ze swojego życia Mistrz pokazuje Alanowi jak można osiągnąć marzenia i co zrobić by się spełniły. Rozmowy, które toczą bohaterowie książki zawierają bardzo dużo mądrych stwierdzeń, historyjek, które skłaniają do refleksji i odkrywają kolejne sekrety sukcesu.

Dowiadujemy się między innymi jak ważna jest determinacja w dążeniu do celu. Mistrz podkreśla znaczenie ruchu w naszym życiu, właściwe wykorzystanie naszego ciała i jak ważne jest utrzymanie go we właściwej kondycji. Nad ciałem trzeba pracować, dbać o nie bo ono świadczy też o naszym wnętrzu i stanie naszego umysłu. W czasie naszej drogi doświadczamy też różnych przeszkód i trudności ale powinniśmy je potraktować jako lekcje, które nas czegoś uczą i są kolejnym krokiem naszego rozwoju.
„Wchodząc na ścieżkę sukcesu, musimy liczyć się z różnymi sytuacjami, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć(…) nie da się osiągnąć zadowalającego stanu, jeżeli nie będziemy uparcie dążyć do celu pomimo wielu przeszkód”
Bardzo istotna jest koncentracja na tym co robimy, cieszenie się chwilą i odpowiednie nastawienie do tego co nas otacza. Mistrz również podkreśla, by zachować równowagę między stroną materialną a duchową naszego życia. „Problem wielu ludzi polega na tym, że kiedy rozwijają się duchowo, zaniedbują sprawy materialne. Z drugiej strony wielu poświęca się dobrom materialnym, odsuwa na dalszy plan doskonalenie duchowe. Jedynie równowaga tych elementów może zapewnić pełnię egzystencji.” Nie powinniśmy też zwracać uwagi na ograniczenia, lecz skupiać się na możliwościach, pojawiających się szansach. Ważna jest otwartość na ludzi, na ich pomoc i pojawiające się korzystne sytuacje. Wrogiem naszych sukcesów jest między innymi obawa, lęk i strach.

Wiedza zawarta w tej niewielkiej książeczce powinna być dla każdego z nas drogowskazem w dążeniu do celu, realizowaniu pragnień, marzeń. Zgodnie z radą Mistrza Yao trzeba przede wszystkim działać zgodnie z własnym sercem, robiąc to co kochamy i co sprawia nam przyjemność.

Od nas zależy jak nasze życie będzie wyglądało. „ Weźmy odpowiedzialność za swoje życie i dążmy do lepszej jakości bytu.”  Każda działalność „osiągnie moc, jeśli prowadzone będzie przez nasze serce. Cokolwiek byśmy nie robili, zawsze osiągniemy sukces, jeżeli będziemy działać w zgodzie ze sobą.”


Książkę można kupić w sklepie
Wydanie: I
Rok wydania: 2013
Format: 120 x 165 mm
Ilość stron: 144
Oprawa: miękka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)