wtorek, 5 marca 2013

6. Ajurweda


Tysiącletnia tradycja gwarancją Twojego zdrowia
Monika Ptak

"Ajurweda jest nauką, która wskazuje właściwe i nieodpowiednie, szczęśliwe i bolesne warunki życia, co jest pomyślne, a co nie wróży długowieczności; mierzy wreszcie życie samo w sobie."

Coraz częściej szukamy innych sposobów na poprawę zdrowia niż to co proponuje medycyna tradycyjna, która skupia się na pacjencie schematycznie, stosując wiele leków, chemii i likwidując tylko daną dolegliwość. Niestety nie rozpoznaje ona właściwej przyczyny choroby dlatego poszukujemy  innych rozwiązań. Jedną z takich metod, które podchodzą do człowieka odmiennie i indywidualnie jest ajurweda. Możemy się z nią zapoznać dzięki książce napisanej przez Monikę Ptak pt. „Ajurweda – medycyna indyjska. Tysiącletnia tradycja gwarancją Twojego zdrowia.”

Ajurweda zwana “matką medycyny” to nauka i wiedza o życiu. Jest najstarszym systemem medycznym mający swoje korzenie w kulturze indyjskiej. Jej nazwa pochodzi od słowa „ayus” czyli życie i „veda” – wiedza. Stosowanie się do jej zasad zapewnia egzystencję w zgodzie z naturą, wszechświatem i samym sobą. Celem tej nauki jest utrzymanie naszego organizmu w równowadze i cieszenie się zdrowiem jak najdłużej. Ajurweda traktuje człowieka całościowo, opiera się na podejściu holistycznym. Stosując jej zasady możemy żyć w zgodzie z naturą, wszechświatem a przede wszystkim z samym sobą. Jej źródła pisane pochodzą aż z VII wieku p.n.e. Każdy adept tej sztuki opiera się na mądrościach dawnych mistrzów. Dziś ajurweda staje się coraz bardziej popularna. Pomimo upływu wielu stuleci, nie straciła ona nic na swojej aktualności.

Wiedza zawarta w książce Moniki Ptak spisana została w sześciu rozdziałach, które podzielone są na kilka części. Każda z nich opatrzona jest cytatami ze starożytnych ksiąg, m. in. z tzw. Wielkiej Trylogii, która składa się z trzech ksiąg: „Czaraka sanhita”, „Suśruta sanhita” i „”Asztanga sangraha”. Autorka wprowadza nas w ten temat stopniowo, prezentując na wstępie historię jej powstania, podstawy filozoficzne, główne założenia i terminologię. Filozofia indyjska różni się znacznie od przyjętego w świecie zachodnim. Widać to na przykładzie żywiołów, których w świecie zachodnim jest cztery: powietrze, ziemia, ogień i woda. W ajurwedzie dochodzi jeszcze jeden element – eter. Autorka obszernie opisuje zależności między żywiołami, ich charakterystykę, funkcje i znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia.

W książce znajduje się wiele medytacji dla różnych typów osobowości, ćwiczeń rozwijających duszę i poprawiający stan fizyczny, prostych przepisów na zdrowe posiłki.  Autorka podaje sposoby na oczyszczenie całego organizmu, zmianę sposobu myślenia, regulację stanów emocjonalnych, relaks i wprowadzenie harmonii w relacjach z otoczeniem. Pomocne są w tym odpowiednie zioła, właściwy dobór kolorów, kamieni i metali oraz skonstruowanie idealnej dla siebie diety. Dzięki wskazówkom zawartym w książce przyjrzymy się nawykom żywieniowym i schematom życiowym w oparciu o indyjską medycynę. Poznamy również kolejne etapy procesu powstawania choroby, dzięki czemu nauczymy się diagnozować stan swojego zdrowia. Na końcu znajdziemy opis niektórych schorzeń i dolegliwości, przyczynę ich powstawania i sposoby na poradzenie sobie z nimi.

Monika Ptak używa wiele terminów ajuwerdyjskich, które mogą z początku stwarzać trudności z zapamiętaniem. Dla kogoś, kto nie miał do czynienia do tej pory z tą filozofią, może stanowić to pewną trudność, dlatego warto sobie zaznaczać lub wynotowywać nowe pojęcia, ponieważ to  pozwala na łatwiejsze przyswojenie tej szerokiej wiedzy. Dzięki niej dowiemy się co to jest buddhindrija, manas, prakriti, czym są dosze: wata, pitta i kapha, jak je rozpoznać i jaki mają wpływ na nasze zdrowie a nawet na organizację naszego życia. Każde zagadnienie jest szczegółowo opisane, stopniowo rozszerzane o nowe elementy, ujęte w tabelki, zobrazowane ilustracjami.

„Ajurweda nie jest jedną z krótkotrwałych interwencji medycznych – to raczej sposób na życie, długotrwała i czasem wymagająca poświęceń droga do naturalnego zdrowia.”

Warto zatem poznać tę starożytną wiedzę, która sprawdzała się przed wiekami i z pewnością może być pomocna w dzisiejszym świecie. Ajurweda to przede wszystkim wskazówki jak dbać o zdrowie, jak je wzmocnić, podniesienie odporności, oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji a dzięki temu uzyskanie odnowy i odmłodzenia ciała. Poznając jej zasady, mądrości i wiedzę zdobywamy klucz do naszego zdrowia. 

Książkę można kupić w sklepie

Wydanie: I
Rok wydania: 2012
Wymiary: 145 x 205 mm
Ilość stron: 356
Oprawa: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład komputerowy: Piotr Pisiak
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Zdjęcie na okładce: © Pavel Timofeev – Fotolia.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.