czwartek, 7 marca 2013

8. Anielski Tarot.

Pozytywna symbolika i bezpieczństwo
Dr Doreen Virtue, Radleigh C. Valentine

                

Tarot to narzędzie wykorzystywane od wieków do wróżenia, prognozowania przyszłości, analizy osobowości czy poznawania przyczyn występowania problemów. Ponieważ w swojej historii posądzany był o „ciemne sztuczki”, „złe moce,” wiele osób nadaje mu mistyczną siłę, sądząc, że wyrządzi on krzywdę, opęta, sprowadzi nieszczęścia. A tymczasem zasięganie rad tarota może być pomocne w wielu sytuacjach życiowych. Jak pisze sama Doreen Vitye we wstępie: „Konsultowanie się z kartami Tarota przypomina radzenie się mądrego krewnego, który zdążył już poznać zarówno blaski, jak i cienie egzystencji.” Energetyka danej talii zależy w dużej mierze od tego kto używa tych kart i z jakimi intencjami do tego podchodzi. Same karty to tylko zwykłe kolorowe kartoniki.

Karta Świat
Tarot swoją genezę ma w odległych wiekach. Dokładnie nie wiadomo skąd się wziął, jakie były jego początki. W Europie pojawił się w XIV wieku i do dziś jest jednym z najpopularniejszych systemów wróżebnych. Dla tych, którzy chcieliby zgłębiać jego tajniki, ale mimo wszystko mają pewne obawy, dobrym narzędziem do przełamania tego lęku może być połączenie go z subtelnymi energiami za jakie uważane są energie anielskie. Doreen Virtue wraz z Radleigh’em C. Valentine’em i Steve'em A. Roberts’em  stworzyła talię niezwykłą i nazwała ją „Anielskim Tarotem”. Dla wielu tarocistów takie podejście może być nie do przyjęcia ale z pewnością u tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Tarotem, wzbudza on pozytywne odczucia. Ja osobiście nazwałabym go Kartami Żywiołów i Aniołów ponieważ takie treści są przedstawione w tej pięknej talii.

„Anielski Tarot” to delikatne połączenie tradycyjnych znaczeń tarota z anielskimi przesłaniami, wskazówkami, miłością i poczuciem bezpieczeństwa. Negatywne skojarzenia zostały tu zastąpione pozytywnymi znaczeniami kart. Często np. karta nr. XIII Śmierć budzi niemiłe emocje i błędne interpretacje. W tych kartach została nazwana „Uwolnienie” i zapowiada koniec jakiegoś etapu życiowego oraz daje radę, by ruszyć naprzód. Autorzy tej talii mieli na celu „oświecenie, a nie przerażanie osób”, które będą z niej korzystały. W nowy sposób została ujęta tarotowa symbolika a jednak jest w niej wiele z jej tradycji i typowych znaczeń. Są one prostsze, łatwiejsze do zapamiętania a dzięki temu ułatwiają interpretację kart w rozkładach.

Zachowana została ilość kart w talii i podział na Wielkie i Małe Arkana. Autorzy zdecydowali się też przywrócić pierwotną kolejność kart, gdzie Sprawiedliwość ma numer 8 a Moc – 11. Wielkie Arkana są reprezentowane przez Archanioły, natomiast Małe Arkana to baśniowy świat elfów, jednorożców, smoków i syren. Wszystkie są niezwykle barwne, obfitujące w wiele szczegółów i działające na podświadomość. Ich zaletą jest ich wielkość. To sprawia, że wszelkie detale są dobrze widoczne. Całość sprawia estetyczne wrażenie czego dopełnieniem jest wykończenie brzegów złotymi barwami i staranne wykonanie. Odkąd mam te karty, ciągle odkrywam je na nowo. Zauważyłam, że ich pojawianie się w związku z moimi pytaniami jest niezwykle trafne. Z powodzeniem można je stosować do codziennych przesłań, podpowiedzi rozwiązań jak i profesjonalnych wróżbach. Niezwykle pomocna jest niewielka książeczka, która ułatwia posługiwanie się talią. Nie ma w niej rozkładów poza popularnym „Krzyżem Celtyckim”, za to zawiera kompendium wiedzy o kartach, podpowiada jak się nimi posługiwać, jak je przygotować, by jak najlepiej służyły ich właścicielowi.

Koszulka kart
„Anielski Tarot” jest efektem współpracy trzech wybitnych autorytetów. Doreen Virtue jest doskonale znana w kręgu ludzi, którzy interesują się ezoteryką w tym szczególnie angeologią. W tej dziedzinie Doreen Virtue zyskała sławę poprzez m.in. publikacje dotyczącymi aniołów, wróżek, elfów, bogiń i wielu innych mistycznych energii. W Polsce znamy ją z takich książek jak: „Uzdrawianie z Aniołami”, „Przesłania anielskie na każdy dzień”, „101 Wróżek”, „Cuda Archanioła Michała” oraz z licznych talii anielskich. 

Radleigh Valentine jest popularnym mówcą, autorem, przewodnikiem duchowym i dziennikarzem radiowym. Studiuje Tarota od ponad 20 lat i naucza o nim ludzi na terenie USA. Ilustracje na kartach zostały stworzone przez Steve'a A. Robertsa. Ten genialny samouk zadbał o to, by każda z nich była nie tylko piękna i pozytywna, ale jednocześnie, by zachowała magiczną moc grafik tradycyjnego Tarota. Owocem pracy tej trójki artystów jest pierwsza talia, która jest w 100% łagodna, bezpieczna i godna zaufania.


Talię można kupić w sklepie 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2012
Wielkość kart: 89 x 127 mmm
Ilość stron ksiażki: 176
Okładka: miękka
Ilość kart: 78
Oprawa: sztywne pudełko kartonowe
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Mariusz Warda
Tytuł oryginalny: Angel Tarot Cards

2 komentarze:

 1. Mam takie karty i chociaż nie bardzo je rozumiem,to często biorę je do rąk,są pięknie wykonane.
  Pozdrawiam
  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karty są faktycznie piękne i łatwe do interpretacji. Podpisy pod ilustracjami często wystarczą :) Pozdrawiam również :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.