czwartek, 4 grudnia 2014

137. - "Tai Chi"

Zdrowe ciało, mocne serce, bystry umysł
dr n. med. Peter M. Wayne i Mark L. Fuerst


"Tai Chi działa tylko wówczas, 
kiedy się go trzymamy."

Konwencjonalna medycyna nie zawsze jest w stanie pomóc nam w calkowitym pokonaniu choroby dlatego coraz więcej osób szuka pomocy w starych tradycjach i kulturach. Ogromny zasób wiedzy na ten temat niesie medycyna azjatycka, Ajurweda czy akupunktura. Wracają one do łask i są dużym wsparciem przy uzdrawianiu naszego organizmu. Ich skutecznosć potwierdzają badania naukowe podkreślajac, że poprawia samopoczucie, wpływają korzystnie na pracę serca, rozjaśniają umysł, powoduje na lepszą jakość snu, gdyż działają na kilku poziomach naszego organizmu. Połączenie dwóch światów - zachodniego i wschodniego doskonale wyraża się w książce "Tai Chi. Zdrowe ciało, mocne serce, bystry umysł" Jej autor - dr n. med. Peter M. Wayne wraz z Markiem L. Fuerstem stworzyli poradnik, w którym "starożytne, a więc oparte na przeszłości tradycje współgrają z dynamiczną, wciąż nową nauką, nieustannie wyglądającą w przyszłość."

źr. eastwestqi.com
Peter Wayne ma ogromne doświadczenie zawodowe jako wykładowca na Uniwersytecie Harvarda, badacz, naukowiec i długoletni nauczyciel Tai Chi. Tajniki Tai Chi zgłebia on od ponad 35 lat i jak pisze: "mam poczucie, że zaledwie dotknąłem powierzchni tej przebogatej antycznej sztuki." Od 1985 roku uczy tej fascynujacej praktyki w założonej przez siebie szkole społecznej w okolicach Bostonu. O swojej drodze i życiu z Tai Chi opowiada na pierwszych stronach książki. Zdobyte do tej pory doświadczenie wykorzystał do stworzenia programu ćwiczeń, które przetestowal na sobie. Opierają się na podstawowych założeniach tai Chi, są odpowiednie dla ludzi w każdym wieku i zajmują zaledwie kilka minut dziennie. 

marklfuerst.com
Publikacja powstała przy udziale Mark'a L. Fuerst'a - pisarza medycznego, współautora podręcznika dla małżonków. Jego artykuły dotyczące płodności ukazywały się w popularnych czasopismach konsumenckich. Uzyskał dyplom z biologii Dickinson Kolegium oraz tytuł magistra dziennikarstwa na Uniwersytecie w Missouri w Kolumbii. 

Przedmowę napisał Ted Kaptchuk - profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Harvarda, który określił książkę jako "wizualizacyjno - intuicyjną" która przypomina ćwiczenie zwane "Krążeniem Rąk Lekkich jak Chmurki", gdyż współgra w niej mądrosć starożytnych tradycji z nauką spoglądajacą w pzryszłość. Autorzy opierają się na wiedzy dawnych kultur, czerpiąc z nich to co najlepsze i prezkazując praktyczne wskazówki dostosowania ich do naszej codzienności. Z pomocą podstawowego 12 - tygodniowego programu z instrukcjami wykonania i ponad pięcdziesięcioma czarno - białymi zdjęciami. Fotografie są czarno - białe i trochę za małe ale mimo to pokazują kolejne etapy ćwiczenia. 

"Nie musisz mieć problemów ze zdrowiem, by przktykować Tai Chi, lecz jeśli je masz, powinieneś znaleźć sposób, żeby stało się częścią twojego życia."

Tai Chi ma swoją genezę w koncepcji yin i yang, które to siły stanowią podstawowę filozofii i kultury chińskiej. Symbol Yin Yang jest także znakiem rozpoznawczym Tai Chi, gdyż także opiera się na dualiźmie, uzupełnijących się przeciwieństwach, które tworzą zharmonizowaną całość. Tai Chi ma na celu nie tylko wzmocnić, rozciągnąć i usprawnić nasze ciało ale także zintegrować i skoordynować lewą stronę ciała z prawą, górną część z dolną, a także wnętrze z kończynami. To wszytsko połączone zostaje ze świadomym oddechem, uważnością, wizualizacją, intencją i wieloma innymi czynnikami tworząc płynny subtelny taniec naszego ciała. Tai Chi oddziałuje na kilku poziomach, zarówno w naszym wnętrzu, jak i na zewnątrz, w naszym otoczeniu. 

Autorzy przekazują naukowo potwierdzone pozytywne efekty odziaływania Tai Chi i jego leczniczy potencjał wyzwalany przez określone pozycje ciała i harmonijne, płynne ruchy rąk. Przybliżają historię Tai Chi, jego nazewnictwo, nurty, mity z nim związane i zmiany jakie dokonały się na Zachodzie wobec tej praktyki. Poznajemy tzw. "Osiem Aktywnyh Składników Tai Chi", poszczególne poziomy skąłdajace się na walory terapeutyczne poszczególnych elementów Tai Chi. Są to świadomość, intencja, intergacja strukturalna, aktywna relaksacja, wzmacnianie i uelastycznianie, naturalny oddech, wsparcie społeczne i praktyczna duchowość. Każda z nich jest dokładnie opisana i połączona z odpowiednimi ćwiczeniami oddechowymi, medytacyjnymi, ruchowymi i wizualizacyjnymi. Peter Wayne podpowiada jak wdrażać Tai Chi w związkach, w pracy, jak znaleźć dobrego nauczyciela, przedstawia podsumowanie badań w zakresie medycyny i nauki podkreślające ponadczasowy wpływ Tai Chi na ludzkie zdrowie w leczeniu przewlekłych chorób i dolegliwości. Badania pokazują, że regularne praktykowanie Tai Chi wpływa korzystnie na wygląd, kondycję, energię, witalność, lepsze samopoczucie ale ma także pozytywny wpływ na serce, kości, mięśnie, układ odpornościowy i umysł, zwiększamy swoją kreatywność i elastyczność. 

Książka przeznaczona jest zarówno dla początkujacych, którzy chcieliby wprowadzić Tai Chi do swojego życia ale też dla osób już praktykujących, którzy jednak szukają naukowych potwierdzeń pozytywnych oddziaływań ćwiczeń na ludzki organizm. Została napisana przystępnym językiem, zrozumiałym 

Intencją autorów było pokazanie najważniejszych założeń Tai Chi, ułatwienie wprowadzenia go do swojego harmonogramu a poprzez praktykę dokonania zmian w sobie ale i w swoim życiu. Mają nadzieję, że dzięki tej książce wielu czytelników będzie chciało wdrożyć zestawy ćwiczeń a tym samym Tai Chi będzie narturalną alternatywą wobec dzisiejszych metod leczniczych medycyny konwencjonalnej. 

Książkę można kupić w sklepie:

Numer wydania I
Rok wydania zagranicznego: 2013
Rok wydania polskiego: 2014
Format 14,5 x 20,5
Ilość stron 424
Oprawa Miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Tłumaczenie: Anna Gąsowska
Tytuł oryginalny: "The Harvard Medical School Guide to Tai Chi."
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.