poniedziałek, 8 grudnia 2014

139. - "Naturalna Pani Domu"

Sprzątaj ekologicznie, tanio, bez wysiłku
Karyn Siegel-Maier

       

"Wiem, że trudno cieszyć się na myśl o sprzątaniu łazienki, ale gdy zdasz sobie sprawę, że powierzchnie są wolne od zarazków, a przy okazji pięknie pachną cedrem lub lawendą, to uśmiech sam pojawia się na twarzy."

O wartościach leczniczych ziół każdy z nas zdaje sobie sprawę i coraz chętniej korzystamy z nich w róznych problemach zdrowotnych. Okazuje się, że mają one jeszcze jedną dodatkową zaletę - mogą być bardzo pomocne we wprowadzaniu porządku w naszym otoczeniu. Wiele z nich ma działanie antybakteryjne, antywirusowe, antyseptyczne i przeciwgrzybicze. W połączeniu z olejkami eterycznymi, sodą oczyszczoną, octem czy innymi produktami, które mamy w domu nabierają dodatkowych właściwości czyszczących i wprowadzają świeży, przyjemny i zdrowy dla nas zapach. O tym jak wykorzystać ich moc w codziennych czynnościach podpowiada książka "Naturalna Pani Domu"

źr. zdjecia:workman.com
Karyn Siegel - Maier jest niezależną piską, redaktorką i autorką książek. Jej specjalizacją jest medycyna komplementarną i alternatywną, terapie zwłaszacza botaniczne. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Aromaterapii i Ziół. Napisała ponad 300 felietonów dotyczących zdrowia konsumentów i przemysłu w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Jej książki zostały opublikowane w czterech językach. 

Autorka namawia do używania naturalnych, ziołowych produktów zamiast dostępnych w sklepach chemikaliów pełnych toksycznych i trujących składników. Podaje korzyści płynące z używania ziół przy ich zastosowaniu, wymienia te, które warto mieć pod ręką, jakich używać olejków. Przekonuje, że przygotowanie własnego środka czystości nie zabiera dużo czasu. Wystarczy kilka minut, by móc zaoszczędzić pieniądze a zwiększyć efektywność sprzątania. Prezentuje 150 receptur i sposobów na zdrowe sprzątanie, wymienia korzyści jakie zyskujemy z używania ziół, naturalnych produktów w pracach domowych i przekonuje, że takie sprzatanie jest dużo przyjemniejsze i łatwiejsze. Radzi jakich ziół używać, w jaki sposób je uprawiać, zbierać, suszyć i konserwować. Podpowiada co powinniśmy mieć w domu, co jest potrzebne do zrobienia własnych środków czyszczących, w czym przechowywać zrobione przez siebie preparaty, które olejki są najlepsze. Uświadamia też jakie zagrożenia niosą używane powszechnie detergenty i wybielacze.

Książka została bardzo ładnie i estetycznie wydana. Na większości stron są elementy graficzne, rysunki, tabelki lub szlaczki. Rozdziały są krótkie, konkretne i pełne receptur . Poradnik zawiera 11 rozdziałów. Pierwszy z nich zachęca do naturalnego sprzątania, wprowadza w świat ziół i olejków. Dziesięć kolejnych omawia poszczególne pomieszczenia gospodarstwa domowego. Sprzątanie zaczynamy od kuchni, przechodzimy do łazienki, robimy pranie naturalnymi środkami, dbamy o drewno, czyścimy metalowe elementy, sztućce, myjemy ściany i podłogi, neutralizujemy nieprzyjemne zapachy, porządkujemy garaż i piwnicę, ogród, podwórko oraz gabinet.

Przepisy są często bardzo proste, złożone ze składników, które mamy w kuchni ale są też i takie, które posiadają składniki, o które trzeba bardziej sie postarać i poszukać np. w internecie. Ocet, sodę oczyszczoną - najczęściej mamy w swoich szafkach ale już lanolinę, mydło kastylijskie czy winny kamień wymaga dodakowego zakupu. Autorka podaje kilka wariantów na dany problem i kilka propozycji dotyczących określonego obszaru domu czy tematu. To daje możliwość wybrania takiego, który nam najbardziej odpowiada. Na przykład - by odświeżyć lodówkę można umieścić w niej pojemnik z 50 g ekstraktu z wanilii albo 1/2 szklanki zmielonej kawy. Podłogę można umyć sosnowy płynem a kurzu pozbyć się za pomocą "Cytrynowego pogromcy kurzu." Znajdziemy też porady jak pozbyć się uciążliwych owadów, gryzoni czy insektów z domu, usunąć rysy z podłogi, skutecznie wyczyścić na połysk toaletę, jak zrobić własny proszek do prania, płyn do płukania, jak ekologicznie pozbyć się plam, wyczyścić lampy, odświeżyć dywany. To tylko skromna część zalet tego poradnika, który powinien być u każdej pani domu. Dzięki niemu nasz dom będzie nie tylko czysty i lśniący, wolny od toksyn, lecz dodatkowo zyska piękny zapach oraz świeżą i zdrową energię.

Książkę można kupić w sklepie:


Numer wydania I
Rok wydania angielskiego: 1999
Rok wydania polskiego 2014
Format: 14,5 x 20,5
Ilość stron: 180
Oprawa: miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Tłumaczenie: Elżbieta Piłasiewicz
Tytuł oryginału: The Naturally Clean Home: 150 Super-Easy Herbal Formulas for Green Cleaning2 komentarze:

  1. Taką publikację powinnam mieć w domu. Przecież chemia jest tak droga, a można posprzątać o wiele taniej, nie trując siebie toksynami. Muszę kupić tę publikację :)

    OdpowiedzUsuń
  2. To fakt :) na razie wypróbowałam sposób na zapachy w lodówce przy pomocy kawy - działa :) Polecam!

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.