środa, 9 sierpnia 2017

362. - "Magia Słońca na co dzień"

140 rytuałów, zaklęć i afirmacji na pokonanie przeszkód
Dorothy Morrison 

          

„Mój jest sukces, gdyż jestem słońce
Każdą magię urzeczywistniające
Ze mną nie ma problemów 
i opóźnień nie ma
Rezultaty daję natychmiastowe
Niosę sukces każdemu proszącemu
Gdyż jestem przyjacielem adepta”
fragment wiersza autorki

Dawniej, gdy nie było zegarów, nasi przodkowie żyli w rytm jego promieni. Wstawali, gdy pojawiało się nad horyzontem i szli spać, gdy chowało się na zachodzie. Doceniali jego siłę, ciepło, energię i światło, które opływało ziemię w pogodny dzień. Wiedzieli, że jest ono niezbędne do życia, rozwoju i wzrostu roślin, dlatego oddawali mu cześć, wznosili modły, składano mu ofiary i budowano monumentalne świątynie oraz obeliski. Wykonywano też magiczne rytuały czekając na odpowiednią porę dnia, by osiągnąć oczekiwane cele. Dziś także możemy skorzystać z magicznej mocy naszej świetlistej gwiazdy dzięki takim książkom jak np. : Magia Słońca na co dzień”.

źr.zdjęcia: Controverscial.com
Dorothy Morrison jest Wysoką Kapłanką trzeciego stopnia tradycji georgiańskiej wicca. W 1986 roku założyła Coven the Crystal Garden. Od ponad trzydziestu lat naucza Czarostwa w Stanach Zjednoczonych i Australii. Jest członkinią stowarzyszenia poetów pogańskich Pagan Poets Society. To także autorka wielu książek o tematyce magii i dawnych wierzeń. W Polsce ukazała się jej publikacja pt.: "Magiczna Pani Domu".

Słońce - dziś uznajemy je za coś oczywistego, pewnego, spodziewając się, że jak co dzień wzejdzie skoro świt i ogrzeje nas swoimi promieniami. Jego pojawienie się zwiastuje nowy dzień, rozświetla zakamarki terenu, dodaje blasku przedmiotom ale też rządzi cyklem kalendarzowym wyznaczając pory roku, jego pozycja określa nam nasz znak zodiaku, odpowiada za powiewy wiatru, wzrost drzew, rozwój kwiatów, dostarczania tlenu. 

okładka oryginału
źr. zdjęcia amazon.com
To nie jedyne jego zalety. My również odnosimy dużo korzyści z jego obecności. dodaje nam ono energii, sprawia, że częściej się uśmiechamy, jesteśmy radośniejsi, bardziej aktywni, czujemy się lepiej i mamy ochotę spędzać więcej czasu na powietrzu czerpiąc energię z jego życiodajnych promieni. Dzięki niemu jesteśmy zdrowsi, gdyż możemy uzupełnić braki witaminy D, która ma pozytywny wpływ na nasze kości, gdyż ułatwia organizmowi wchłanianie wapnia. Symbolizuje radość, ogień, początek, boskość, męskość, pozytywne aspekty naszego charakteru i działań. 

Przy działaniach magicznych, najczęściej zwracamy uwagę na cykle księżyca i dostosowujemy rytuały do jego energii. Tymczasem energia Słońca ma o wiele silniejszą moc a jego fazy następują w ciągu jednego dnia. O energii Księżyca powstało wiele książek, natomiast o wykorzystaniu energii Słońca w magii jest niewiele informacji. 

Autorka przewertowała różne dostępne materiały i nie mogła znaleźć potrzebnej wiedzy, dlatego sama zaczęła badać magiczną moc Słońca. Uświadamia sobie, że zaletą Słońca jest jego dzienny cykl, natomiast Księżyc potrzebuje na to więcej czasu.

Swoje doświadczenia i uzyskaną wiedzę przekazuje w dwóch częściach. Każda z nich zaczyna się wierszem napisanym przez autorkę, w których wychwala zalety Słońca i jego magiczne możliwości. Poszczególne rozdziały wypełnione są informacjami, które przybliżają nam tę słoneczną gwiazdę ukazując jej różne oblicza.

„Energia słońca jest z natury niezwykle bezpośrednia i magia korzystająca z tej energii działa dużo szybciej niż przywykliśmy.” 

Część pierwsza skupia się na możliwościach korzystania z promieni słonecznych, pomaga zrozumieć jak ważną rolę pełni Słońce w naszym życiu, jak ważne znaczenie miało dla dawnych kultur i w jaki sposób dziś możemy zrobić użytek z jego mocy fizycznie oraz magicznie. Poznajemy popularne symbole solarne, święta religijne, dawne bóstwa słoneczne, przesądy związane ze Słońcem, jego poszczególne fazy cyklu, ich energię i sposoby na dostrojenie się do nich a także charakterystykę znaków zodiaku, afirmacje dla każdego z nich, pomysły na imprezę w energetyce danego znaku, inwokacje do słońca. 


W części drugiej autorka proponuje 140 zaklęć i rytuałów na różne okoliczności, sytuacje i sfery naszego życia. Wiele z nich wymaga wyjścia z domu i wykonywania działań magicznych na zewnątrz w promieniach słońca, lub ustawienia się tak, by padały one przez okno na dany przedmiot, który chcemy poddać działaniom magicznym. To nie zawsze wydaje się możliwe, gdyż często mamy pochmurne i deszczowe dni. Jednak autorka podkreśla, że „niezależnie od pogody, słońce zawsze jest na niebie, nawet jeśli go nie widzimy, dlatego namawia do kreatywności i nieschematycznego myślenia. 


Rytuały zostały pogrupowane w pięć grup pod kątem faz słońca. Są tu praktyki magiczne na porę świtu, o poranku, w południe, popołudniu i o zachodzie. Nie są one zbyt skomplikowane i ze zbyt dużą ilością rekwizytów. Przy niektórych wystarczy tylko modlitwa lub inwokacja z odpowiednią intencją ale są też i takie, które wymagają zgromadzenia składników, które z łatwością kupimy w sklepie lub znajdziemy w domu i ogrodzie.


Książka jest cennym źródłem wiedzy o Słońcu i jego magicznych właściwościach ale też wierzeniach i dawnych zwyczajach. Nie jest to tylko zbiór rytuałów i zaklęć lecz praktyczny poradnik pozwalający spojrzeć na naszą gwiazdę w szerszy sposób. Lekki styl pisania, przystępny przekaz informacji, przejrzystość i zwięzłość - to niewątpliwe zalety tej publikacji. 

Każdego dnia oczekujemy, że Słońce jak zawsze, wzejdzie i oświetli nasze otoczenie, ogrzeje i doda blasku. Najczęściej pławimy się w jego promieniach w czasie letnich wakacji, gdyż wówczas jest go najwięcej. Książka uświadamia, że jego pojawianie się to nie tylko zwykłe, codzienne zjawisko, do którego przywykliśmy, lecz także ogromna moc dające wiele magicznych możliwości. Nasi przodkowie i różne inne kultury wiedziały, że jest to jedna z najważniejszych sił we Wszechświecie. Działanie zgodnie z jego naturalnymi rytmami wprowadza nie tylko ciepło, lecz także energie, które wzmacniają magię naszego życia.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania amerykańskiego: 2005
Format 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 296
Oprawa Miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Skład: Tomasz Piłasiewicz
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Zuzanna Kaszkur
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Tytuł oryginału: Everyday Sun Magic: Spells & Rituals for Radiant Living

2 komentarze:

  1. Jestem ciekawa tych zaklęć i rytuałów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Są naprawdę ciekawe oparte na białej magii i pozytywnej energii.

      Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)