czwartek, 27 października 2016

272. -"Uzdrawiająca moc lasu"

Lecznicza energia drzew i roślin
Clemens G. Arvay 

      

„Natura jest najlepszym lekarstwem i najlepszą terapeutką”.

Człowiek był związany z naturą od początku swego istnienia. Nasi przodkowie współgrali z nią, korzystali z jej darów, w niej się rozwijali i podążali za jej naturalnym rytmem. Dawała im schronienie, pożywienie i siły. Dziś coraz więcej terenu zajmują murowane budowle, asfaltowe drogi, fabryki kosztem terenów zielonych i lasów. Rozwój cywilizacyjny sprawił, że oddaliliśmy się od natury, zapomnieliśmy jakie bogactwo ze sobą niesie i jak bardzo jest nam potrzebna. Żyjemy wśród spalin, zanieczyszczonego powietrza, wycinamy drzewa, niszczymy środowisko. Tymczasem zielone płuca Ziemi są lekarstwem dla naszego zdrowia i ukojeniem dla naszego umysłu. Jak wykorzystać ten potencjał? W jaki sposób możemy zintegrować się z przyrodą i korzystać z jej bogactw? Książka pt.: „Uzdrawiająca moc lasu” pomaga skorzystać z leczniczej energii drzew i roślin.

źródło zdjęcia: www.amazon.de
Mgr inż. Clemens G. Arvay urodził się w 1980 roku. Studiował biologię i  Nauki Przyrodnicze we Wiedniu i Grazu. Jako biolog  i niezależny pisarz literatury faktu jest zaangażowany w zrównoważonych i odpowiedzialnych społecznie formach gospodarowania i produkcji żywności. Uczy rolnictwa ekologicznego w Fachhochschule Joanneum w Grazu i jest członkiem renomowanego austriackiego Forum Science & Environment. Jest członkiem austriackiej Forum Science & Environment. 

„Las, jak każdy inny obszar naturalnego kręgu życia, jest miejscem stale prowadzonych rozmów, bardzo gęstej komunikacji.”

okładka oryginału
źródło zdjęcia: amazon.de
Autor odkrywa sekrety lasu, jego magię i uzdrawiające właściwości. Namawia, by spojrzeć na las jako przyjazne środowisko, źródło zdrowia, żywy organizm, który współgra i współistnieje razem z nami. Zapach lasu wpływa kojąco na nasze zmysły, wzmacnia nasze komórki, wycisza, ma dobroczynny wpływ na cały nasz organizm i samopoczucie. To tak jakbyśmy wypili jakiś leczniczy napój. Rośliny mają jeszcze jedną szczególną cechę: potrafią komunikować się między sobą ale też z naszym układem immunologicznym oraz podświadomością. 

„Człowiek wywodzi się z natury”.

Badania dowodzą, że powietrze wokół drzew ma działanie nowotworowe, a jeden dzień spędzony w lesie zmniejsza ilość hormonów stresu, redukuje poziom adrenaliny u mężczyzn o 30%, a u kobiet aż o 50% oraz wzmacnia nasz układ odpornościowy tak mocno, że przez kolejny tydzień żaden żaden wirus, bakteria ani inny zbędny drobnoustrój nie są w stanie nam zaszkodzić. 

Clemens G. Arvay omawia zalety jakie niesie ze sobą kontakt z leśną roślinnością i aurą. Na podstawie odkryć naukowych wykazuje zależność naszego organizmu od natury. Uświadamia, że nasz system immunologiczny ma zdolności komunikowania się z przyrodą i jest wyjątkowym układem naszego organizmu. Analizuje wpływ natury na nasz mózg i wyjaśnia wiele zagadnień pokazujących nasze powiązania z roślinami, uświadamia korzyści płynące z zabaw dzieci w naturalnym środowisku. Opisuje rolę tzw. mózgu gadziego, układu limfatycznego i immunologicznego i ich związki z naturą. Wykazuje, że „nasza biofilia jest dziełem matki ziemi, na której żyjemy”. Poprzez nią łączymy się z nią i pozostajemy wrażliwi na jej piękno. Ma ona wpływ nie tylko na nasze zdrowie, stan umysłu ale i duszy. Przedstawia podejście nauki do właściwości leczniczych roślin i udowadnia, że rośliny są żywymi organizmami, które wymieniają między sobą informacje, ostrzegają się, rozmawiają i czują. Nie potrafimy tego dostrzec, gdyż odbieramy świat naszymi fizycznymi zmysłami, lecz świat przyrody posługuje się zupełnie odmiennymi formami komunikacji, które my także odbieramy lecz nie uświadamiamy sobie tego. 

Dowiadujemy się czym jest podświadomość, jakie są ukryte przyczyny naszych odczuć i sposobów zachowania, od czego zależy nasza reakcja na stresujące sytuacje, jakie elementy krajobrazu działają korzystnie na nasz organizm. Poznajemy pięć czynników pomagających we wzmocnieniu naszej duszy i sprzyjających koncentracji, w jaki sposób lasy pomagają w chorobach takich jak cukrzyca, dolegliwości układu krążeniowego, depresja oraz w niwelowaniu bólu, cierpienia, redukowaniu stresu. Podpowiada jak stworzyć efekt biofilii w czterech ścianach, romantyczne gniazdko w swoim ogrodzie, jak pielęgnować go, by był miejscem zabaw, relaksu, źródłem zdrowia i życia. Uzupełnieniem szeregu informacji są ćwiczenia, które najlepiej wykonywać na łonie natury, medytacje oraz liczne wskazówki jak wykorzystywać potencjał otaczającej nas przyrody zarówno samotnie jak i w grupie. 

Odwieczna potrzeba człowieka przebywania na łonie natury, jego tęsknota za nią została nazwana biofilią. To określenia użył po raz pierwszy psychoterapeuta i filozof Erich Fromm, który żył w latach 1900 – 1980. Z kolei profesor na Uniwersytecie w Harwardzie Edward O. Wilson stworzył pojęcie „hipoteza biofilii”. Termin „biofilia” oznacza dosłownie: „miłość do życia”. Od zarania dziejów człowiek rozwijał się razem z nią i wzrastał. Bez niej by nie mógł funkcjonować i istnieć, dlatego podświadomie każdy z nas tęskni za kontaktem z przyrodą. Coraz częściej szukamy ciszy i spokoju, odpoczynku od miejskiego zgiełku dlatego chętnie odpoczywamy w otoczeniu roślin i drzew.

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania niemieckiego: 2015
Ilość stron: 276 
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Katarzyna Jurczak
Tytuł oryginału: Der Biophilia-Effekt - Heilung aus dem Wald

3 komentarze:

  1. Dobrze, że mieszkam praktycznie w samym lesie. Książkę chętnie bym przeczytała.

    OdpowiedzUsuń
  2. I tego ci zazdroszczę - pozytywnie oczywiście :) Z pewnością z książki dowiedziałabyś się więcej o swoim otoczeniu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Drzewa mają sporą dawkę dobrej energii. Dziś przytulałam się do brzozy. Z chęcią przeczytałabym tą książkę.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.