wtorek, 29 grudnia 2015

201. - "Złoty Tarot"

Wróżbita Soleil, 
Tarocistka Magda

               

„Nauka Tarota trwa wiecznie.”

Tarot jest popularnym narzędziem wróżbiarskim i cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Uwielbiam karty i cieszę się z każdej nowości, którą mogę włączyć do moich zasobów.

W księgarniach – zwłaszcza internetowych – można znaleźć mnóstwo tarotowych wydań i wersji. Przeważnie są to projekty zagranicznych autorów dlatego cieszy, że i polscy tarociści tworzą własne talie. Nie jest ich na razie zbyt dużo ale mam nadzieję, że ta tendencja będzie wzrastać, także jeżeli chodzi o walory artystyczne. Taką talią jest „Złoty Tarot” który jest efektem współpracy tarocistki Magdy i wróżbity Soleil.

www.wrozby-kielce.pl
Tarocistka Magda pasjonuje się tarotem od dawna. Mówi o sobie, że jest tarocistką z powołania. Tarot pełni u niej rolę doradcy i pomocnika w rozwiązywaniu problemów ludzi. Na swojej stronie mówi: „Jestem osobą bardzo empatyczną i wrażliwą. Tarot to mój przyjaciel, pozwól, aby stał się i Twoim przyjacielem.” W swojej pracy wykorzystuje także karty cygańskie i energoterapię. Jej zdolności artystyczne przyczyniły się do powstania pięknych tarotowych obrazów.

www.ezoterum.pl
Wróż Soleil ma na imię Krystian. Jest zodiakalnym Rakiem i numerologiczną 7. Pseudonim „Soleil” oznacza „Słońce”, które jest nadzieją na nowe możliwości wraz z budzącym się dniem. Na swojej stronie mówi: „ tak jak za każdym razem kiedy wschodzi Słońce, chciałbym, aby po każdym moim spotkaniu z klientem, w jego duszy pojawił się blask i nadzieja na lepsze jutro”. Zawsze pociągał go świat magii, fantazyjnych postaci, wróżek, magów, tajemnic. W wieku 15 lat zainteresował się ezoteryką, która wyznaczyła jego ścieżkę rozwoju. Pasjonuje go tarot, karty cygańskie, energoterapia oraz uroki i rytuały. 

Ich znajomość i wspólna pasja zaowocowała talią, która powstała przy wsparciu członków Klubu Tarota, oraz Katarzynę Kozłowską, Iwonę Fronczyk i tarocistkę Lenę Tall. Dzięki temu karty są dopracowane i przemyślane. 

Talia oparta została na symbolice Ridera Waite’a. Widać to zwłaszcza w Wielkich Arkanach, na których zostały zachowane charakterystyczne detale. Niestety brakuje na nich numeracji, co dla początkujących może być lekkim utrudnieniem w nauce. Natomiast ilustracje oddają charakter danego Arkana i rozbudzają wyobraźnię. Ilustracje Małych Arkan są pełne kolorów i obrazowo pokazują główne znaczenie poszczególnych kart. Przyglądając się poszczególnym postaciom, przedmiotom i krajobrazom zauważamy coraz więcej szczegółów i opowiadamy swoją historię. Te osoby, które pracują z tarotem od dawna, nie będą miały problemów z ich interpretacją. Osoby początkujące mają możliwość wypracowania własnych skojarzeń a dzięki temu nawiązania głębszego kontaktu z talią. 

Jak w każdej talii są karty, które podobają mi się bardziej niż inne. Piękna jest karta Umiarkowania, Gwiazdy, Kochanków czy Słońca. Nawet karta Śmierci nie odstrasza, lecz pokazuje przemianę, która jest głównym motywem tego Arkana. Podobnie w Małych Arkanach są piękne grafiki jak i niezbyt urocze, lecz ta kwestia jest zależna od gustu. Autorzy oddali na nich cechy charakterystyczne postaci, wyszczególniając ich rzeczywisty wygląd, który opisuje osobę o konkretnych kolorach oczu i włosów. Są one pokazane na tle krajobrazów i pór roku, które są podpowiedzią do określenia czasu i miejsca we wróżbie. 

Najważniejsza jest współpraca z talią a ta jest, przynajmniej u mnie, bardzo dobra. Karty są duże, ale poręczne, dobrze „leżące” w dłoniach, nie wyślizgują się i nie wyginają. Ich rozmiar pozwala dostrzec najdrobniejsze detale na obrazkach. Nośnik, na którym zostały wydrukowane nie jest zbyt gruby ale dość sztywny i lakierowany. ze złoconymi brzegami i ładnej szacie graficznej. Tłem dla barwnych wizerunków jest czarna oprawa. Osobiście wolę jaśniejsze tonacje, ale to element indywidualny, zależny od gustu. Koszulka kart umożliwia stosowanie kart odwróconych, gdyż nie widać po niej w jakiej pozycji mamy daną kartę. Ozdabiają ją m.in. pentakle, które bez względu na położenie, zawsze są w prawidłowej, pozytywnej pozycji.

Do talii dołączona została niewielka książeczka, która w większej części skupia się na opisach Wielkich Arkan opracowanych przez wróżkę Magdę. Głównie zaznaczone są ich znaczenia w pozycji prostej i odwróconej. W osobnym rozdziale, wróżbita Soleil napisał do nich króciutkie komentarze. Zabrakło mi omówienia symboliki i przekazu przyświecającego autorom przy tworzeniu poszczególnych wizerunków. 

Małe Arkana zostały w niej potraktowane ogólnikowo. Nie ma tu opisów osobno każdej karty, lecz słowa – klucze dotyczące żywiołów, kolorów, liczb i kart dworskich. Autorzy chcą, by każdy, kto będzie korzystał z tej talii, uruchomił swoją wyobraźnię i kierował się intuicją. Uważają, że tarot wymaga ciągłej nauki i nie da się podchodzić do niego „książkowo”. Stąd bardziej ukierunkowują czytelnika  na własną pracę niż utarte schematy. 

„Pamiętaj, że najważniejsza jest praca indywidualna, poznawanie kart na podstawie własnych doświadczeń i sygnałów intuicji” 

Talia Magdy i Soleil to udana propozycja dla wszystkich, którzy chcą zgłębiać sekrety tarota. Obrazki nie starszą, nie są przeładowane treścią, są wyraźne i malarskie. Ich przyjemna dla oka grafika zachęca do pracy z kartami i sięgania do ich wiedzy w różnych momentach życia.

Więcej kart na blogu Ezo Oaza

Karty można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 108
Oprawa książeczki: miękka
Oprawa kart: Pudełko
Format pudełka: 100 x 140 mm
Wymiar kart: 9,1 x12,7cm
Redakcja: Mariusz Warda
Opracowanie graficzne: Pisiak

4 komentarze:

 1. Coś dla mnie, mam już ze 3 zestawy kart tarota, ale nigdy nie jest mi za dużo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Bardzo odpowiada mi ta talia. Jest wyrazista i ładna :)

   Usuń
 2. To książka idealna dla mojej przyjaciółki. Ona uczy się wróżyć z tarota.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książeczka jest niewielka i raczej nie przybliży zbytnio znaczeń kart, ale talia jak najbardziej nadaje się dla początkujących.

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.