środa, 22 kwietnia 2015

162. - "Masaż - Uzdrawiający dotyk"

Techniki na młodość, witalność i zdrowie
Łucja Legun

    

"Choroba to zaburzenie równowagi całego organizmu."
- W. Abraham

Masaż znany jest prawdopodobnie od poczatków istnienia ludzkości. Wiele kultur wykorzystywało i nadal wykorzystuje jako jedno z metod relaksujących, rozluźniających i uzdrawiających. Już 3000 lat p.n.e Konsfucjusz podkreślał zalety masażu w swoich dziełach. Dziś coraz częściej można skorzystać z różnych form masażu, gdyż dotyk ma dobroczynne działanie na wiele funkcji naszego organizmu. Możemy o tym przekonac się poznając wiedzę z książki "Masaż - uzdrawiający dotyk." To co jest istotne w tej publikacji, została ona napisana przez polską specjalistkę od masażu panią Łucję Legun.

źródło zdjęcia: www.facebook.com
Łucja Legun znana jest ze swojej charyzmy i niespozytej energii. Swoją pracę wykonuje z pasją, wdrażając swoje własne innowacje dotyczące pielegnacji ciała i utrzymaniu jego dobrej kondycji. Swoje działania łączy z działaniem holistycznym, mając na uwadze ogólny stan organizmu, zwracając uwagę także na potrzeby duszy i psychiki. Od 30 lat prowadzi własny gabinet kosmetyczny i od 25 lat projektuje i przeprowadza zajęcia w szkołach policealnych i wyższych. Należy do Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego. Ukończyła kursy z Ajurwedy i Immunologii Klinicznej. Jest autorką artykułów pisanych do "Poradnika dla pacjenta Almanach", "Babskiego Bielska" i do gazety "Nad Sołą i Koszarawą". Prowadzi szkolenia dla osób ambitnych, którzy pragną podnieśc swoje kwalifikacje w kosmetologii, fizjoterapii i bioterapii. Podobne założenie przyświecało jej przy powstawaniu poradnika "Masaż - uzdrawiający dotyk."

Poradnik liczy sobie zaledwie 160 stron, na których autorka przybliża istotę masażu, sekrety aromaterapii i zagadnienia związane z techniką wykonywania masażu. Podchodzi do tematu holistycznie, czyli zwraca uwagę na działanie zarówno fizyczne jak i mentalne. Postrzega masaż zarówno jako sposób na uzyskanie zdrowego ciało ale także doskonałą metodę relaksacyjną. Zaletą poradnika jest niewatpliwie duża ilość ilustracji wykonanych w technice czarno - białej w formie rysunku wykonanych przez Irenę Klonowską - Piekszę. Są one dokładne i uwzględniają ważne szczegóły instruktażu i są doskonałym uzupełnieniem omawianego zagadnienia. Uzupelnieniem są także wiersze pochodzące ze strony MKD i nawiązujące do omawianego tematu. 

Łucja Legun opisuje w konkretnych i przystępnych słowach zarówno prowadzone badania, eksperymenty jak i techniki masażu. Zwraca uwagę na bezpieczne wykonywanie zabiegów z uwzględnieniem predyspozycji osobistych pacjenta. Wymienia kiedy można wykonywać masaż a kiedy lepiej go zaniechać, gdyż może on zaszkodzic klientowi. Podkreśla, że "W masażu liczy się technika, pozytywne nastawienie do pacjenta, miła atmosfera oraz dobór olejków eterycznych odpowiadających pod względem zapachu osobie masowanej." Podpowiada jakie olejki wspomagają działania, jakie efekty możmy osiagnąć dzięki nim, jak wytwarzane sa olejki eteryczne. Opisuje 30 olejków pod katem ich wytwarzania, zastosowania i działania. Dowiadujemy się jak ważny jest dotyk, zapach, jak to się dzieje że czujemy zapachy i mają one na nas odpowiedni wpływ, jak skóra reaguje na głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje. Opowiada jaki wpływ ma masaż na skórę, uklad krążenie, nerwowy, limfatyczny, sensoryczny. 

W części praktycznej poznajemy jej autorski masaż limfatyczny, który usuwa obrzęki zastoinowe, toksyny, poprawia ukrwienie, dotlenienie i odzywienie. Układ limfatyczny to układ naczyń i narządów, w ktrych płynie limfa czyli chłonka i płyn tkankowy. O nim przeciętny człowiek wie niewiele dlatego autorka poświęciła mu dosyć duzo uwagi zarówno w ksiażce jak i w swojej praktyce. Uczy stosowania tej techniki do masażu głowy, twarzy, karku, brzucha, klatki piersiowej i innych części ciała, pokazując dokładnie jak ułożyć pacjenta, w jakim kierunku przesuwać dłonie i jak ułozyć je w czasie zabiegu. Dodatkowo został omówiony także masaż Shiatsu, stóp czyli refleksologia i punkty na ciele, które każdy może sam wykorzystywać do usuwania dolegliwości i usprawnienia organizmu. 

"Filozofia shiatsu zakłada, ze człowiek podlega tym samym zmianom, co otaczająca go natura. Porónuje człowieka do ogrodu, który sam się reguluje, przekształca światło słoneczne i wodę w materię, która wzrasta, dojrzewa, rodzi owoce, rozkłada się."

Dotyk jest nIezwykle ważny w kontaktach międzyludzkich. To najlepszy sposób na wyrażenie własnych emocji, porozumiewania się. Towarzyszy on nam od najwcześniejszych naszych dni, kiedy pierwszy kontakt mamy ze swoją mamą. To daje poczucie bezpieczeństwa i spokój. Z jego pomocą mozemy także osiągnąć znacznie więcej, gdyż pomaga nam on w uzyskaniu lepszego zdrowia, funkcjonowania narządów, przepływu krwi i sprawnosci zarówo fizycznej jak i umysłowej. Jest on nieodłącznym elementem każdego masażu, w którym umiejętnie wykonany dotyk może zdziałać cuda. Z pewnością nie wszystkie techniki z książki można zastosować samemu, gdyż poradnik skierowany jesr bardziej do osób zajmujących się fizjoterapią czy kosmetologią, lecz wiedza daje podstawę bliższego poznania możliwości naszych dłoni.


Książkę można kupić w sklepie:

Nr wydania: 1
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 160
Wymiary: 14.5x20.5cm
Oprawa: Miękka
Wydawnictwo: Vital
Redakcja: Mariusz Warda


2 komentarze:

  1. Ja bym sama chyba nie ryzykowała, by robić komuś taki masaż. Ale dla profesjonalistów to na pewno przydatna publikacja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Masaże są cudowne, zwłaszcza te relaksacyjne, ale nie wierzę w to, że masaż uzdrawia ;)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.