sobota, 7 lutego 2015

147. - "Kazanie na Górze"

Ponadczasowy podręcznik mocy 
pozytywnego myślenia 
Emmet Fox

               


"Nasze życie jest takie, jakim kształtują go obecne myśli."

"Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami: Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie..."

To początek jednego z bardziej znanych fragmentów Biblii, w którym Jezus Chrystus przemawia do zgromadzonych przekazując wskazówki dotyczących prawego, uczciwego życia. Ta seria wykładów Chrystusa nosi nazwę Kazanie na Górze i jest jednym z ważniejszych jego przekazów. Prawdopodobnie zostało ono wygłoszone na północnym brzegu jeziora Genezaret w okolicach Kafarnaum. Mogło ono mieć miejsce około 30 r. n.e. Czy dziś, czytając ten tekst właściwie rozumiemy to, czego Chrystus chciał nas nauczyć? Okazuje się, że współczesne spojrzenie na biblijne słowa różnią się znacznie od tego jak rozumieli je ludzie żyjący w czasach Chrystusa. Wiele słów, zwrotów, form wyrazów ma zupełnie inne znaczenie i bardzo często odbieramy je dosłownie. Ukazuje to Emmet Fox w książce "Kazanie Na Górze". Tytuł sugerowałby publikację typowo religijną ale w rzeczywistości jest praktycznym przewodnikiem pozytywnego myślenia i rozwoju duchowego. 

źr. zdjęcia: constantcontact.com
Emmet Fox był autorem, nauczycielem, uzdrowicielem i mistykiem. Był liderem Nowej Myśli i miał znaczący wpływ na wielu ludzi. W czasie swojego życia przyciagnął do siebie szerokie grono odbiorców i do dziś jego dzieła są jednymi z bardziej poczytnych publikacji. W 1931 roku został proboszczem kościoła Healing Chrystusa w Nowym Jorku, założonego przez dr W. John Murray w 1906 roku, który był nazywany Pierwszym kościołem Bożej Nauki, w Nowym Jorku. Jego kazania były pełne pasji, Zmarł w sierpniu 1951 roku.

Książka "Kazanie na Górze" została napisana w 1934 a mimo to jej treść jest nadal aktualna, ponadczasowa. To właśnie w niej autor udowadnia, że źródło uniwersalnej mocy każdego z nas tkwi w naszej duszy. Jest ona źródłem wszystkiego co nas otacza a dzięki niej możemy być twórcami swojego świata. Od chwili jej pierwszej publikacji aż po dzień dzisiejszy była inspiracją dla wielu znanych osób z kręgu ezoterycznych, autorów poczytnych książek takich jak Esther i Jerry Hicks, Louise L. Hay, Wayne W. Dyer czy Marianne Williamson. Jest uznawana za najlepszy podręcznik tworzenia harmonijnego, szczęśliwego życia. Stanowi efekt badania autora nad biblią i metafizyką, które prowadził przez wiele lat. Emmet Fox snuje w nim rozważania i analizuje słowo po słowie tekst nauk Jezusa Chrystusa bazując na Ewangelii św. Mateusza, który najdokładniej opisał tamto wydarzenie. Omawiając poszczególne akapity kazania, wyjaśnia zawiłości dawnego języka, który w dzisiejszych czasach często jest źle interpretowany. Jednocześnie podpowiada w jaki sposób przemienić negatywne nastawienie w pozytywne postrzeganie rzeczywistości, do którego wiedzie zrozumienie natury Boskiej Mądrości.

"Biblia to podręcznik metafizyki, przewodnik po procesie pielęgnowania duszy."

Autor przeprowadza analizę Kazania na Górze i udowadnia, że Jezus Chrytus był mistykiem a jego nauki zawierają ponadczasowe wskazówki dotyczące ludzkiego postępowania i pozytywnego myślenia. W swoich wykładach podkreślał, że każdy z nas nosi wewnatrz boskie królestwo a w kontakcie z Boskością i w życiu ukierowanym na Boga ważna jest modlitwa ale taka, którą mówimy świadomie, rozumiejąc jej treść. Istota tych przekazów zawiera się w uświadamianiu nam jak ważna jest jakość naszych myśli i świadomości. 

Każdy z siedmiu rozdziałów poświęcony jest kolejnym wersom kazania i omawia inną sferę ludzkiego istnienia. Poznajemy prawdziwy sens Ośmiu Błogosławieństw przekazanych w czasie nauk, jak możemy stać się "panami swojego życia", dlaczego tak trudno jest nam wdrożyć Odwieczne Prawa, jak jest rola modlitwy, w jaki sposób powinniśmy ją odmawiać, czym jest "pokój duszy", jak destrukcyjnie działają na nas złe nawyki? Poruszanych zagadnień jest bardzo dużo a każdy z nich zawiera ważne porady, wskazówki i wiedzę duchową.

Czytając kolejne rozdziały publikacji nasuwa się refleksja jak wiele ważnych duchowych zagadnień zostało nam błędnie przekazanych na przestrzeni wieków. Widać to na przykład w tekstach modlitw, których uczymy się w dzieciństwie. Najbardziej znana z nich to "Ojcze Nasz", którą najczęściej mechanicznie odmawiamy, nie zastanawiając się nad sensem słów. Na przykładzie analizy tej modlitwy Emmet Fox pokazuje jak ważne przesłanie niesie ona ze sobą. Jezus Chrystus ukrył w jej wersach "duchową bombę, która ostatecznie zniszczy każdy system autorstwa człowieka, który trzyma rasę ludzką w niewoli."

Książka została napisana prawie jednolitym tekstem. Przerywnikami są cytaty z Kazania na Górze, którego poszczególne fragmenty służą autorowi do wyjaśnienia istoty danego przesłania Chrystusa. Jest to publikacja, która inspiruje do przemyśleń, obfituje w ważne przekazy i podpowiada jak przemienić swoje myśli, świadomość i uzdrowić własną duszę. Ukazuje biblię jako "niewyczerpane źródło Duchowej Prawdy opracowanej pod auspicjami Boskiej Inspiracji." Mimo jej wielorotnych przeredagowań jest tekstem, która zawiera ważne dla naszego rozwoju Klucze, które otwierają drzwi do lepszego życia, zdrowia i dobrobytu. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie polskie: I
Ilość stron: 192
Oprawa: Miękka
Rok wydania polskiego: 2015
Rok wydania zagranicznego: 1934, 1935, 1938 oraz 1966
Wymiary: 14.5x20.5cm
Ilość stron: 192
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Karolina łachmacka
Tytuł oryginalny: The Sermon on the Mount: The Key to Success in Life


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.