niedziela, 10 maja 2015

165. - "Kombucha"

cudowny grzyb herbaciany o leczniczych właściwościach
Günter W. Frank

        

"W trzech dziesiątych leczy medycyna,
w siedmiu dziesiątych dieta"
przysłowie chińskie

Kombucha - dziś to mało popularny napój, lecz dawniej był powszechnie używanym domowym środkiem leczniczym. Był popularny głównie wśród ludności wschodnioazjatyckiej i w Rosji ale też można go było spotykać w dawnych Prusach Wschodnich, krajach nadbałtyckich a nawet niektórych rejonach Śląska i Saksonii. Okres II wojny światowej spowodował, że zapomniano o niej, gdyż wówczas brakowało herbaty i cukru, które są konieczne do jej produkcji. 

autor zdjęcia: Christian M. Weiss
Propagatorem kombuchy jest Günter W. Frank znany specjalista w zakresie medycyny ogólnej i naturopatycznego leczenia. Prowadzi własną praktykę w Heidelbergu. Jego praca skupia się na stresie i doradztwie żywienia. Ponadto, to lekarz w Heidelbergu. Studiował medycynę w Heidelbergu i Chicago. W swojej praktyce zajmuje się głównie ze stresem i żywienia doradztwa. Frank pisze książki od lat, między innymi, "Lexikon der Fitness-Irrtümer", "Lizenz zum Essen" i "Die Mañana-Kompetenz". Najnowszą swoja książkę poświęcił napojowi, który ponownie wzbudza duże zainteresowanie. Jej nazwa może brzmieć nieco egzotycznie i z pewnością niewiele osób o nim słyszało.

W języku polskim występuje często pod nazwą kombucza i wykorzystywana jest jako orzeźwiający napój. Otrzymywany jest ze sfermentowanej herbaty, głównie czarnej, ale wiele osób eksperymentuje również z herbatą zieloną i ziołową. Ważnym elementem w tym procesie jest cukier i grzyb herbaciany. W efekcie fermentacji otrzymujemy lekko musujący napój o słodko - kwaśnym smaku, który możemy porównać do soku jabłkowego. W medycynie ludowej stosowana na wszelkie dolegliwości i choroby, także jako środek moczopędny, przy obrzękach, kamicy i innych schorzeń.

Frank otrzymał grzyb herbaciany kilka lat temu i od tamtej pory poświęcił mu większość swojego czasu, badając jego właściowści. W tym celu prowadził własne obserwacje, śledził dostępną literaturę medyczną i naukową, zasięgał opinii różnych ekspertów, lekarzy, aptekarzy, uzdrowicieli, chemików oraz zwykłych ludzi stosujących kombuchę. Na tej podstawie napisał książkę pt. "Kombucha cudowny grzyb herbaciany o leczniczych właściwościach", która ukazała się w serii "Zdrowie z natury" wydanej przez Wydawnictwo Studio Astropsychologii

Autor wyczerpująco przekazuje w niej  zdobytą wiedzę, która przybliża ten egzotyczny, dla wielu osób, napój. Dzięki jego dokładnym wskazówkom możemy przygotować kombuchę w domowych warunkach i korzystać z jego zdrowotnych walorów. Istnieją naukowe dowody na to, że jest ona pomocna przy leczeniu raka, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia pracę wątroby, trzustki a także ma pozytywne działanie na procesy trawienne i metabolizm organizmu a nawet spowalnia procesy starzenia się. Stwierdzono, że pomaga usunąć toksyny z organizmu, wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi, poziom cholesterolu a nawet ułatwia pozbyć się nadmiaru tkanki Poza tym zawiera dużą ilość różnych witamin, w tym z grupy B, witaminę, aminokwasy, enzymy oraz grupę kwasów, w tym: mlekowy, octowy, szczawiowy i inne. Osoby, które miały możliwość spróbowania kombuchy stwierdzają u siebie wzrost energii, czują się silniejsi, odporniejsi i odświeżeni.

Intencją napisania książki było przekazanie jak najwięcej informacji na temat kombuchy, jej walorów i sposobu jej otrzymywania. Poradnik może być przydatny dla wszystkich zainteresowanych naturalnymi produktami spożywczymi wpływającymi pozytywnie na nasze zdrowie. Treść książki uzupełniona została rycinami, grafikami, wyszczególnieniami w szarych ramkach, opisami procesów chemicznych zachodzących w trakcie produkcji grzyba herbacianego i kombuchy. Uzupełnieniem są także przysłowia i sentencje różnych myślicieli i filozofów oraz fragmenty artykułów, prac i opracowań lekarzy, naukowców, sceptyków i zwolenników kombuchy. 

Obecnie można zaobserwować powrót do natury. Wiele osób zaczyna wprowadzać do swojego życia naturalny sposób odżywiania i metody leczenia a wśród nich powrót do wiedzy naszych przodków. Kombucha należy właśnie do tego świata. Oparta na starożytnej wiedzy, wraca z powrotem do łask i wzbudza coraz większe zainteresowanie. Wprawdzie autor zaznacza, że "Kombucha nie jest żadnym czarodziejskim eliksirem" ani "środkiem pozwalającym osiągnąć nieśmiertelność." Nie narzuca nam swoich opinii i nie namawia, by wierzyć wszelkim doniesieniom na jej temat. Podkreśla, że nie ma sztywnych receptur i podpowiada różne możliwowści jakie można zastosować, by wzbogacić walory napoju. On osobiście jest przekonany o pozytywnym działaniu kombuchy i namawia, by kaźdy sam wyrobił sobie zdanie. Jednak podkreśla, że jej spożywanie musi iść ze zdrowym stylem życia. Wówczas wyprodukowana w domowym zaciszu przyniesie nam dużo korzyści zdrowotnych i sprawi, że nasz organizm będzie prawidłowo funkcjonować. "Dla każdego świadomego w sprawach zdrowia człowieka jest dodatkowym produktem spożywczym, który sprawnie aktywizuje pracę systemu odpowrnościowego, regeneruje i stabilizuje, zapewnia zdrowie, kondycję fizyczną, aktywność i dobre samopoczucie."

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2015
Format: 14,5x20,5 cm
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 228
Seria: Zdrowie Z Natury
Wydawnictwo: Vital
Tytuł oryginalny: Kombucha - Das Teepilz-Getränk. Praxisgerechte Anleitung zur Zubereitung und Anwendung


2 komentarze:

  1. Przyznam, że nie znałam w ogóle tego napoju. Jestem go bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też nie wiedziałam, że istnieje taki napój. Mam nadzieję, że któregoś dnia będzie można go kupić, bo produkowanie to nie dla mnie.

      Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.