piątek, 12 września 2014

119 - "8 kroków do pozbycia się bólu pleców"

Naturalne metody na dolegliwości pleców, szyi, ramion, bioder, kolan i stóp
Esther Gokhale, Susan Adams"Jeśli mądrze używamy naszych ciał, ich codzienna, zwyczajna eksploatacja nie powinna nam zaszkodzić."

Ból pleców to dolegliowość naszych czasów. Cierpi na nią 90% dorosłych mieszkańców ziemi. To drugie pod względem częstotliwości występowania schorzenie, z którym borykają się ludzie na świecie. Dzieje się tak, gdyż nie szanujemy praw natury i nikt nie uczy nas jak postępować, by prawidłowo funkcjonować przez całe życie. Zła postawa, nadmierny stres, siedzący tryb życia - to tylko niektóre nasze "grzechy". Większość z nas nie przywiązuje do tego bacznej uwagi. Dopiero, gdy pojawią się dolegliwości, zaczynamy szukać rozwiązań, by poprawić swoje zdrowie. Najczęściej sięgamy po leki uśmierzajace ból, poddajemy się zabiegom chirurgicznym lub czasochłonnym ćwiczeniom. Okazuje się, że społeczeństwa tzw. prymitywne, mniej rozwinęte cywilizacyjnie dożywają późnego wieku bez bólu pleców i mięśni. Potrafią oni wykonywać różne swoje czynności zachowując przy tym właściwą postawę służącą ich szkieletowi. Na szczęście każdy z nas może nauczyć się prawidłowej "obslugi" swojego ciała. Umożliwia to książka pt. "8 kroków do pozbycia się bólu pleców" napisana przez Esther Gokhale.

źr. zdjęcia: gokhalemethod.com
Esther Gokhale poświęcila swoje życie terapiom integracyjnym. Wychowala się w Indiach, u boku swojej matki, która była pielegniarką. Pomagała matce w leczeniu porzuconych dzieci, które czekały na adopcję. Studiowała na Uniwersytecie w Harvardzie i Princeton na kierunku biochemii oraz akupunktury na Uniwersytecie Medycyny Orientalnej w San Francisco. Jej zainteresowanie bólami kręgosłupa zaczęło się w momencie, gdy sama doznała takiej dolegliwosci w czasie ciąży. Szukając przyczyn bólu pleców podjęła studia w Instytucie Aplomb w Paryżu. Podróżowała po świecie do miejsc, gdzie ludzie nie doznają takich schorzeń. To doprowadziło ją do Burkina Faso, portugalskich wiosek oraz rybackich osad w Brazylii. Tam poznała starożytną sztukę dbania o ciało, która zachowała się w sposobie poruszania się tkaczek, młynarzy i rolników z rdzennej społeczności. Zauważyła, że stosują oni prawidłową postawę ciała zapobiegając w ten sposób bólom pleców. Jej doświadczenia i badania doprowadziły do powstania Metody Gokhale, dzięki której odmieniła już życie tysięcy ludzi. 

"Dom zbudowany na skale nigdy nie zachwieje się, nawet jeśli jest ogromny, lecz jeśli jest choć troszkę przekrzywiony, nadmierny ciężar powoduje ogromne obciążenie dla jego podwalin."

Autorka pokazuje, że można poprawić swoją postawę w naturalny sposób. W formie 8 lekcji - kroków prezentuje metodę na uciążliwe bóle kręgosłupa i pleców. Technika Gokhale pomaga poruszać się w nowy sposób, odpowiednio siedzieć, spać czy wykonywać codzienne obowiązki z uwzględnieniem wskazówek i metody rozluźniajacej kręgosłup i odprężajacej mięśnie. Ogromną zaletą książki jest jej staranne i piękne wydanie. Mnóstwo kolorowych zdjęć, rysunków i barwnych tabelek z ważnymi informacjami uzupełniają prezentowaną treść. Każde ćwiczenie, porada czy wskazówka zostało dokładnie opisane i zilustrowane. Przy poszczególnych pozycjach ciała jest schemat jego prawidłowego ułożenia i poszczególnych faz ćwiczenia. Jedynym minusem jest niewielka czcionka, która dla slabowidzących może stanowić problem w czytaniu. 

Poradnik jest świetnym pomocnikiem dla osób cierpiących na przewlekłe bóle szkieletowo - mięsniowe, w tym kręgosłupa, z którym jest związanych wiele dolegliwosci. Z powodzeniem skorzystają także i te osoby, które czują się świetnie i chcą profilaktycznie wiedzieć jak zadbać o swoje zdrowie. Ćwiczenia można wykonywać po kolei w trakcie zagłębiania się w kolejne rozdzały książki lub wybiórczo w zależności od tego co nam dolega. Metoda Gokhale sprawdziła się u tysięcy osób na całym świecie, więc warto wypróbować ją także u nas. Czy jest skuteczna? To z pewnoscią okaże się w dłuższej perspektywie, gdyż potrzeba czasu na wypróbowanie proponowanej techniki. Ja osobiście dowiedziałam się wiele o działaniu naszego układu mięśniowego i szkieletowego. Na codzień nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo szkodzimy sami sobie. Wystarczy nieco skorygować swoją postawę , przyzwyczajenia i zachowanie, by cieszyć się sprawnością przez całe życie.

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie I
Rok wydania: 2014
Ilość stron 256
Format: 16,5 X 24 cm
Okładka miękka ze skrzydełkami
Redakcja: Irena Kłoskowska
Tłumaczenie: Anna Gąsowska
Tytuł oryginału: "8 Steps to a Pain - Free Back, natural posture solutions for pain in the back."


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.