środa, 21 lutego 2018

399. - "Lenormand"

Rozmowy z kartami
Tom I
Krystyna Wojnar

           

„Każdy z nas ma inny kontakt z kartami, prowadzi z nimi inny rodzaj rozmowy. Każdy dialog jest dobry.”

Ludzie od zawsze szukali sposobów, by móc poznać przyszłość, zasięgnąć porady, poszukać wskazówki. Powstało wiele systemów wróżebnych spełniających tego rodzaju zadanie i pomagających w rozwiązywaniu problemów. Najpopularniejszym wśród nich jest Tarot, znany od wieków i wykorzystywany przez większą część wróżek i wróżbitek do dziś. Można jednak zauważyć wzrost zainteresowania innymi, mniej znanymi technikami i narzędziami dywinacyjnymi. Jedną z nich są karty Lenormand - pełne ciepła, symboliki i przesłań. 

źr. zdjęcia: facebook
- profil autorki
Krystyna Wojnar urodziła się w Polsce w Jaśle, ale od wielu lat mieszka w Atenach. Do Grecji przyjechała w 1990 roku i zakochała się w tym kraju od pierwszych chwil. Zaczęła tu pracować zawodowo jako Tarocistka - psychoterapeutka. Ukończyła szkołę słynnego numerologa i tarocisty pana Tsaropoulosa. Poza Tarotem towarzyszą jej od wielu lat karty Lenormand. Ta kilkunastoletnia przyjaźń została uhonorowana książką „Lenormand. Rozmowy z kartami”. Zaprojektowała własne karty zatytułowane „Lenormand Double 2015”. Ich wizerunki zostały zamieszczone na końcu książki w kolorowej wkładce. Ten autorski zestaw składa się z dwóch talii - odmiennie od standardowych „Lenormandów”. Są one ilustracją do wszystkich rozkładów zaprezentowanych w poradniku oraz opisów kart. 


Książka jest pierwszym tomem z dwóch, poświęconym tym niezwykłym kartom. Autorka przedstawia w niej podstawy niezbędne do rozpoczęcia przygody z nimi ale też obszerne i praktyczne wskazówki pomagające lepiej poznać ich symbolikę oraz język. Przede wszystkim dostarcza nam w niej mnóstwa informacji o wzajemnych relacjach między kartami. 

Poradników na ich temat nie ma u nas zbyt wiele a te, które znam z reguły zawierają jedynie opisy znaczeń karta a kwestia odczytywania połączeń schodzi na drugi plan. Krystyna Wojnar podeszła do tematu nieco odmiennie, gdyż skupiła się przede wszystkim na omówieniu połączeń między kartami oraz rozkładach, które zostały szeroko i dokładnie omówione. Zebrała wszystkie możliwe zestawienia par wraz z ich krótkimi opisami. Włożyła w swoje dzieło serce, zaangażowanie i pasję, dzięki czemu czyta się go z przyjemnością i zainteresowaniem.


Wiedzę przekazała w sposób rzetelny, konkretny i zrozumiały. Została ona ujęta w dwóch częściach, które poprzedza obszerny wstęp, w którym autorka między innymi opowiada o swojej pracy z kartami, podejściu do wróżenia i ich interpretacji. Doradza jak wybrać własną talię, w jaki sposób naładować ją swoją energią, znaleźć z nią porozumienie i połączenie energetyczne. Podkreśla, że każdy z nas jest inny i dlatego powinien wypracować własną ścieżkę i rodzaj komunikacji z kartami. Nie ma złych czy dobrych dialogów. Ważne, by zachować etykę wróżenia i nie czynić szkody innym. W tym celu przedstawia BHP pracy z kartami, które warto stosować, by komunikacja z nimi była owocna i udana. 

Część pierwsza poświęcona została połączeniom poszczególnych kart oraz ich znaczeniom w zależności od aspektu zadanego pytania. Nie ma tu rozległych opisów czy wstępów, lecz konkretne i merytoryczne informacje na ten temat. Tylko pierwsza z nich - „Jeździec” została dokładniej omówiona. Pozostałe mają jedynie krótką wizytówkę i zestaw połączeń. Przy każdej z nich na początku znajdziemy krótki wstęp napisany tak, jakby dana karta przedstawiała nam swój główny potencjał i witała się z nami. Po nim następuje długa lista karcianych par na zasadzie „karta z kartą”. 

Po prezentacji wszystkich zestawień poznajemy znaczenia pojedynczych kart, które zostały pogrupowane pod kątem różnych aspektów naszego życia i potrzeb. Autorka udziela wielu wskazówek, które mogą być przydatne nie tylko w przypadku kart Lenormand ale też innych systemów mantycznych.


Przy ich omawianiu skupia się na symbolice kart Lenormand, pomijając znaczenie kart klasycznych. Podkreśla, że to jej indywidualny wybór i każdy może dobrać swój indywidualny sposób pracy z talią. Przystępnie omawia kwestię kart dziennych, sumowania kart i kart osobowych. Uczy jak przyswajać ich znaczenie i formułować pytania. Przybliża zasady wróżenia, podejście do klienta, błędy często popełniane przez początkujących wróżbitów, idiomy zdrady, śmierci, ciąży i narodzin. Podpowiada jak odczytywać czas, nową znajomość, charakter, zdrowie czy określić predyspozycje zawodowe czy zdolności ezoteryczne w kartach.


Część druga to ogromne bogactwo rożnorodnych rozkładów, które powstały w efekcie doświadczenia autorki podczas pracy z kartami i spotkań z klientami. Są wśród nich proste układy ale też bardziej złożone, wielopłaszczyznowe i skomplikowane. Każdy z nich został opatrzony wyczerpującym komentarzem i podparty przykładami wziętymi z życia oraz schematem pokazującym kolejność układania kart.

„Karty, podobnie jak sny, dopasowują się szybko do swego wróżbity i zaczynają mówić tym samym co on, językiem.” 

Książka została pięknie wydana w dużym formacie, oprawiona w twardą obwolutę z ładną, kolorową grafiką, na której widnieje duże, dorodne i zielone drzewo. W jego koronie zawieszone są karty Lenormand wybrane z autorskiej talii Krystyny Wojnar. To świetna kompozycja skłaniająca do medytacji i interpretacji symboliki tego obrazu. Karty Lenormand są pełne symboliki, o czym można przekonać się w trakcie lektury poradnika, dlatego okładka też takową zawiera. Od indywidualnego odczucia zależy interpretacja tego wizerunku. Ogromnym plusem są zszywane brzegi, co gwarantuje trwałość podczas używania poradnika. 

„Nauka interpretacji to jak nauka języka obcego. Najpierw słowa trudno zrozumieć nawet tobie samemu. Z czasem jednak słowa są coraz bardziej sensowne”

Na temat kart Lenormand nie ma zbyt wiele poradników a jeżeli są, to nie wnoszą nic nowego. Moja droga z nimi zaczęła się dosyć dawno a wciąż odkrywam nowe możliwości w ich interpretacji. Książka „Lenormand. Rozmowy z kartami” dostarczyła mi nowego materiału do pracy z kartami Lenormand i odsłoniła sekrety kryjące się w ich niepozornych obrazkach. Z niecierpliwością będę oczekiwać drugiego tomu, w którym zostanie omówiona Wielka Tablica - jeden z podstawowych rozkładów wróżebnych.

Krystyna Wojnar pokazuje, że karty mogą nam przekazać wiele istotnych informacji, pomóc podjąć decyzję, rozwiązać problem czy dać nadzieję na przyszłość. Przekazuje swoją wiedzę subtelnie, z wrodzonym ciepłem i empatią. Cierpliwie tłumaczy zawiłości interpretacyjne dobierając słowa zrozumiałe dla każdego i prowadząc przez kolejne etapy stopniowo, niczym nauczyciel, który ukierunkowuje swego ucznia na właściwą drogę. Otwiera drzwi do wiedzy motywując do własnych poszukiwań i odkryć.

Recenzja "Lenormand Rozmowy z kartami Tom II"

Książkę można kupić tutaj:

Wydanie: I
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 434
Wymiary: 25,5 x 17,5 cm
Opracowanie graficzne: Kinga Pniewska
Projekt okładki: Mirosław Świerczyński
Wydawca: Krystyna Wojnar
Druk i oprawa: Drukarnia MuruGumbel


3 komentarze:

  1. Dla osób, które się tym interesują to na pewno bardzo przydatna publikacja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tez zdobylam ksiazke i jestem pod wrazieniem! Ogromna praca, jescie wieksza wiedza! To juz moja 3. ksiazka w tym temacie, ale jest najbardziej obszerny, napisani rozumialym jezykem dla kazdego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przeglądałem.Dużo rozkładów,konkretne opisy kart i najwięcej opisów połączeń,co już mi się nie podoba,bo akurat łączenia każdy sam odkrywa.No ale dało to 2 książki w konkretnej cenie...Marek

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.