piątek, 27 stycznia 2017

309.- "Wiek to nie wyrok"

10 sekretów długowieczności
Dr Frank Lipman

       

„być człowiekiem to traktować innych po ludzku.”

Jest takie powiedzenie: „starość się Panu Bogu nie udała”, gdyż najczęściej jest ona kojarzona z wieloma problemami. Wraz z wiekiem pojawia się nadwaga, niewyjaśnione bóle, spadek libido, stany przygnębienia, smutku i inne dolegliwości, których wcześniej nie mieliśmy. Od lekarza możemy usłyszeć, że to normalne objawy starzenia się organizmu i musimy się z tym pogodzić. Autor książki pt.: „Wiek to nie wyrok” zaprzecza takim twierdzeniom. Prezentuje sposoby na dobre samopoczucie i zdrowie przez długie lata.

źródło: amazon.com
Dr Frank Lipman jest uważany za pioniera i międzynarodowego eksperta w dziedzinie Medycyny Integracyjnej i funkcjonalnej. Założył Eleven Wellness Center w Nowym Jorku, której jest dyrektorem oraz stworzył Be Well dr Frank Lipman, zastrzeżonej marki suplementów diety. Jest autorem bestsellerów notowanych na liście „New York Tmes’a”. Prowadzi też bloga i własną stronę internetową. Poza tym jest on lekarzem i doskonale wie, że wiele osób po przekroczeniu 40 lat, a nawet wcześniej, skarży się na różne dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Często są to objawy, które dawniej nie sprawiały tyle problemów a teraz trwają dłużej niż zwykle. 

okładka oryginału
źródło: amazon.com 
Większość osób po przekroczeniu magicznej czterdziestki zaczyna odczuwać coraz częściej zmęczenie, spadek energii, problemy z pamięcią i koncentracją, a do tego zauważa zwiększoną masę ciała, niewyjaśnione bóle a nawet smutek i przygnębienie. Diagnozy lekarskie nie napawają optymizmem, gdyż można usłyszeć, że to normalne dla danego wieku, z którymi muszą się pogodzić. I faktycznie, większość osób godzi się z takim stanem rzeczy, przyjmują stosy leków z przekonaniem, że nic więcej nie mogą zrobić.

Tymczasem:

„to nie wiek jest naszym największym problemem, ale nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu.”

W swojej książce dr Lipman zapewnia, że starość nie musi być uciążliwa, pełna chorób i cierpienia. Pragnie, by każdy potrafił zadbać o swoje ciało, jego właściwe funkcjonowanie i potrzeby, o których nas informuje poprzez wysyłane sygnały. Zapewnia, że wystarczy wprowadzić zdrowe nawyki, by poprawić jakość życia w każdym wieku. Proponuje 10 kroków, które prowadzą do poprawy samopoczucia, kondycji i odsunięcia widma starości na dalszy plan. 

Zostały one omówione w osobnych rozdziałach i wypełniają treść pierwszej części książki. Ich tytuły stanowią główne zalecenia – hasła, które nadają kierunek omawianej treści. Zwraca w nich uwagę na jakość odżywiania, ograniczenie węglowodanów i produktów skrobiowych, równowagę hormonalną, większą aktywność, unikanie i eliminowanie stresu, odpowiednią jakość snu, ograniczenie przyjmowania niepotrzebnych leków, uzupełnianie diety suplementami oraz znalezienie celu i pasji życiowej. Obala wiele powszechnych przekonań, mitów i stereotypowych opinii na temat procesu starzenia się i doradza jak wprowadzić nowe nawyki prowadzące do regeneracji organizmu i optymalnego stanu zdrowia. 

Druga część publikacji ma na celu pomóc wprowadzić proponowane zdrowe zasady. Jest to materiał praktyczny, w którym autor przedstawia swój dwutygodniowy Program regeneracyjny, wraz z przepisami kulinarnymi, ćwiczeniami, programami podtrzymującymi i regeneracyjnymi. W ich opracowaniu pomagali mu jego znajomi: doradczyni zdrowotna i promotorka zdrowego stylu życia - Kerry Bajaj, trener osobisty Jim Clarry, który ułożył plan ćwiczeń, promotorka metody aktywnego rozluźniania - dr Keren Day oraz instruktorka jogi iyengarowskiej - Boby Clennel.

Ćwiczenia zostały opatrzone rysunkami instruktażowymi, wskazówkami dotyczącymi wykonania i informacjami o efektach jakie możemy dzięki nim osiągnąć. Uzupełnieniem programu są przepisy kulinarne przygotowane przez szefową kuchni Tricię Williams, która ułożyła plan posiłków wraz z listą zakupów i propozycjami na urozmaicone dania. 

„Nigdzie nie jest powiedziane, że im jesteś starszy, tym gorszy jest twój stan zdrowia.”

Dr Frank Lipman pokazuje jakie niszczące skutki dla naszego organizmu niosą ze sobą niewłaściwe nawyki żywieniowe, niska aktywność fizyczna i dzisiejszy system medyczny. Na potwierdzenie przytacza historie swoich pacjentów, którzy zgłaszali się do niego z objawami przypisanymi starszemu wiekowi. Analizując ich przypadki wykazuje zbieżność powstawania tych problemów z prowadzonym stylem życia. Po wprowadzeniu proponowanych zmian, dolegliwości mijały a osoby czuły się znacznie lepiej. 

Istnieje przekonanie, że proces starzenia się jest nieunikniony i nie można go powstrzymać. Z pewnością nie omija on nikogo lecz możemy odłożyć w czasie jego skutki. Znając zasady dbania o swój organizm, umysł i wnętrze, możemy sprawić, że będziemy się cieszyć zdrowiem i witalnością przez długie lata. 

Książkę można kupić w sklepie:Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania amerykańskiego: 2016
Wymiary: 16,5 x 24 cm
Ilość stron: 464
Oprawa: Miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Skład: Tomasz Piłasiewicz
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Tłumaczenie: Katarzyna Stolba
Wydawnictwo Vital
Tytuł oryginału: 10 Reasons You Feel Old and Get Fat...: And How YOU Can Stay Young, Slim, and Happy!

1 komentarz:

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.