piątek, 20 stycznia 2017

307. - "Przewodnik tapingu dla każdego "

Skuteczne łagodzenie bólu i szybka pomoc na 160 dolegliwości
John Langendoen, Karin Sertel

           

„Plastrowanie ma sens tylko wtedy, gdy istnieją problemy, zaburzenia funkcjonowania albo uszkodzenia tkanek.”

Oglądając zawody sportowe można coraz częściej zauważyć charakterystyczne, kolorowe paski naklejone na ciała sportowców. Stosują ją także osoby prowadzące aktywny tryb życia, korzystających z terapii, rekonwalescencji. Okazuje się, że nie jest to kolejna modowa tendencja, lecz sposób na poprawienie sprawności ruchowej a także wsparcie przy różnych dolegliwościach. Metoda ta nazywana jest popularnie plastrowaniem i jest popularna głównie wśród sportowców, fizjoterapeutów oraz osób odczuwających ból. Kolorowymi taśmami okleja się fragment ciała, które tego wymaga, by usprawnić jego działanie. Tajniki tej metody ujawnia książka pt. „Przewodnik tapingu dla każdego”.

Autorami jest małżeństwo John Langendoen i Karin Sertel. John Langendoen urodził się w 1954 roku. Jest fizjoterapeutą, dyplomowanym akupunkturzystą, fizjoterapeutą sportowym, Msc na Wydziale Zarządzania Bólem, nauczycielem zawodu i egzaminatorem terapii manualnej oraz członkiem komitetu standaryzacji Międzynarodowego Związku Terapii Manualnej Założył i współtworzył Therapy4U Physiotherapie und Taping w Kempten/Allgäu. Prowadzi zajęcia na temat plastrowania na arenie międzynarodowej w ponad piętnastu krajach. Założył International Kinematic Taping Academy (IKTA) dla instruktorów plastrowania dynamicznego.

Karin Sertel urodziła się w 1956 roku. Od 1980 roku pracuje jako psychoterapeutka. Ma doświadczenie w terapii dłoni, terapii manualnej i terapii kranio – sakralnej dzieci i dorosłych. Ideą plastrowania zaraziła się w 2002 roku od swojego męża. Ta metoda zajmuje ważne miejsce w prowadzonej przez nią rehabilitacji dłoni.

okładka oryginału
źródło: amazon.de
Taping został opracowany i spopularyzowany na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez dr. Kenzo - japońskiego chiropraktyka i specjalistę w zakresie kinezjologii stosowanej. On jako pierwszy eksperymentował z elastycznym materiałem, chcąc wykorzystać właściwości skóry tak, by poprawić cyrkulację krwi i przemianę materii dla wsparcia procesu leczenia. W latach 70. 80. stworzył elastyczny materiał, który w formie plastrów został po raz pierwszy użyty przez japońską reprezentację narodową w siatkówce na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Swoją metodę nazwał kinezjotaping. 

John Langendoen i Karin Sertel opracowali własny system plastrowania, którą nazwali Kinematic Taping. Opiera się on na zasadach fizjoterapii i terapii manualnej. Dzięki temu można ją z łatwością włączać w każdy program fizjoterapeutyczny. 

Kolorowe taśmy mogą być zastosowane w przypadku wielu dolegliwości. Pełnią funkcję wspierającą, redukującą ból i obrzęki, ochronną, korekcyjną, masażu i drenażu limfatycznego oraz przypominającą i ozdobną. Są pomocne przy artrozie, skurczach, bólach głowy, dolegliwościach menstruacyjnych, obrzękach, przeziębieniach, skręceniach, naciągnięciach, kontuzjach i wielu innych. 

Dawniej plastry były dostępne tylko w dwóch kolorach: czerwonym i niebieskim. Dziś można je kupić w co najmniej 14 kolorach i dwóch wersjach: rozciągalne i nierozciągalne. Poradnik omawia taśmy elastyczne, które służą to plastrowania dynamicznego. Są one naklejane bezpośrednio na odpowiednio przygotowaną skórę i w ten sposób pobudzają określone zakończenia nerwowe, receptory w skórze i pod skórą. 

Autorzy skupili się na zastosowaniu zwykłej elastycznej taśmy o szerokości 5 cm i pokazują możliwości jej wykorzystania oraz efekty jakie można dzięki nim osiągnąć. Przedstawiają genezę powstania plastrów, omawiają dolegliwości w jakich mogą być pomocne, zalety plastrowania i możliwości samodzielnego zastosowania. Doradzają jak prawidłowo przygotować skórę do plastrowania, odmierzać i przycinać plastry, jak długo je nosić oraz w jaki sposób je zdejmować a także w jakich sytuacjach nie powinno się ich stosować. Udzielają wielu porad, zdradzają triki i wyjaśniają najważniejsze zasady ułatwiające samodzielne stosowanie plastrów. 

Książka została ułożona w sposób przemyślany i dobrze zorganizowany. Na początku jest uporządkowany i przejrzysty spis treści, w którym zostały wyszczególnione wszystkie sposoby oklejania ciała, w zależności od dolegliwości. Następnie po krótkim wstępie przechodzimy do części omawiającej podstawy tapingu. Szczegółowa wiedza zawarta została w części drugiej i jest ona najbardziej rozbudowana.

Część trzecia opisuje leczenie pojedynczych punktów na ciele za pomocą małych, kratkowanych i magnetycznych plastrów działających dyskretnie w terapii punktów spustowych i akupunkturowych. Są one pomocne przy takich dolegliwościach jak bóle głowy, zapalenia zatok przynosowych, skurczów mięśni, bólach w obrębie twarzy, na nogach, szyi, ramieniu i innych.

Przy każdym z nich znajduje się dokładny opis wykonania plastrowania oraz efektów jakie możemy osiągnąć. Na początku autorzy proponują zbadanie sprawności tej części ciała, która ma być oklejana. Dzięki prostym ruchom możemy ocenić stopień sprawności mięśni, stawów i kości, by móc określić intensywność bólu i jego ukierunkowanie. Ma to na celu prawidłowe dobranie długości plastra oraz intensywności jego napięcia. Uzupełnieniem są informacje dotyczące rodzaju, liczby, kształtu i szerokości taśmy oraz długości jej noszenia, by uzyskać zadowalające rezultaty terapii.

Na uwagę zasługuje jakość wydania publikacji. Przede wszystkim ma zszywane brzegi, solidną twardą oprawę, dobrej jakości papier i duży format. Dzięki temu całość jest przejrzysta, czytelna i trwała. Kolejnym atutem jest bogactwo kolorów, duże, wyraźne zdjęcia instruktażowe, które pokazują krok po kroku w jaki sposób wykonać plastrowanie dynamiczne.

„w plastrowaniu dynamicznym chodzi często o związek między bólem i ruchem – a więc o to, by odczuwać mniej bólu i dzięki temu umożliwić sobie więcej ruchu.”

Ból dotyka każdego z nas, paraliżuje nasze działania, ogranicza ruchy i nie pozwala normalnie funkcjonować. Staramy się wówczas jak najmniej używać nadwyrężonej części ciała, by uniknąć cierpienia. Okazuje się, że to podstawowy błąd, który pogorszą naszą sytuacje i sprawia, że powrót do pełnej sprawności jest utrudniony. Ruch jest zbawienny w uśmierzaniu bólu, lecz nie jest to proste. I tu z pomocą przychodzą kolorowe taśmy, które przyklejone w odpowiedni sposób uśmierzają ból, wspomagają nasze tkanki i powodują szybszy powrót do zdrowia. 

Książkę można kupić w sklepie:Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania niemieckiego: 2011 
Wymiary: 17,5 x 25 cm 
Ilość stron: 268 
Oprawa: Twarda
Redakcja: Irena Kloskowska
Skład: Iga Maliszewska
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Tłumaczenia: Kamila Petrikowska
Zdjęcia: Lothar Bertrams, Stuttgart
Wydawnictwo Vital
Tytuł oryginału: Das Taping-Selbsthilfe-Buch: Wirksam bei Schmerzen und über 160 Beschwerden

3 komentarze:

 1. O tapingu nie wiem zbyt wiele. To musi być interesująca książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. To na pewno jest bardzo ciekawa książka, bo same taśmy kinezjologiczne są niesamowite. Mogą naprawdę bardzo pomóc. Ja walczę z bólem kręgosłupa, a one mi to ułatwiają. Chętnie sięgnę do tej lektury. Dziękuję :) - Pozdrawiam, Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny i mam nadzieję, że książka będzie pomocna.

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.