Obserwatorzy

295. - "Na'auao Ola Hawaii"

Hawajskie zasady 
i praktyki dobrego samopoczucia
Maka'ala Yates

             

„Siła, która leczy, istnieje w każdym z nas.”

Rdzenni Hawajczycy od zawsze byli uważani za okaz zdrowia i siły, gdyż żyli w równowadze z sobą, harmonią z otaczającymi ludźmi i zgodnie z rytmem natury.  Wszystko zmieniło się, gdy w XVIII wieku na ich ziemie przybyli ipu kea czyli biali ludzie i wprowadzili swoje nienaturalne zasady odżywiania, normy postępowania i systemy religijne co spowodowało upadek rdzennej ludności, u której rozwinęły się różne choroby prowadzące do zwiększenia śmiertelności. Dziś badania i dane z 2011 roku pokazują, że rdzenni Hawajczycy często chorują, cierpią na różne przypadłości i częściej umierają niż dawniej. W książce pt.: „Na'auao Ola Hawaii autor nawołuje do dokonania zmiany i powrotu do wiedzy swoich przodków. 

źr. zdjęcia: www.manalomi.pl
Dr Maka'ala Yates pochodzi z Hawajów, gdzie już w wieku 6 lat rozpoczął naukę starożytnej mądrości swoich przodków do tyczących zdrowia. Jego imię oznacza „obudzony, rozbudzony. Dziś jest lekarzem chiropraktykiem i specjalistą medycyny hawajskiej. Po kilkudziesięciu latach praktyki w służbie zdrowia opracował metodę Mana Lomi, w której połączył pradawne hawajskie metody i filozofię z nowoczesnymi praktykami dotyczącymi stylu życia. Założył Indigenous Botanicals oraz Mana Lomi. Został uhonorowany nagrodą Kaonochi Award za wybitne osiągnięcia w medycynie hawajskiej. Pomaga weteranom wojennym oraz ludziom doświadczonym przez los wrócić do normalnego życia, jak również wszystkim osobom pragnącym poprawy w codziennych relacjach rodzinnych, towarzyskich i osobistych.

Na'auao oznacza mądrość, oświecenie, wiedzę i inteligencję
Ola to życie i zdrowie

okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.com
To sformułowanie określa hawajskie zasady zdrowia i dobrego samopoczucia, którego autor uczy w swojej książce. Odkrywa w niej na nowo dawną mądrość przekazywaną z pokolenia na pokolenie przez starożytnych Hawajczyków według której żyły wcześniejsze pokolenia. Wówczas ludzie prowadzili życie zgodne z naturą pamiętając o podstawowych prawach Wszechświata. 

Książka nie jest typowym poradnikiem o zdrowiu, mimo że jest to jego główny wątek. Autor podchodzi do tego zagadnienia od strony duchowej i mentalnej, gdyż bez tego niemożliwe jest uzdrowienie. Swoją wiedzę opracował w dwóch częściach.

Pierwsza złożona została z piętnastu krótkich rozdziałów poprzedzonych Przedmową napisaną przez Nancy S. Kahalewai i częścią wstępną. Podróż przez kolejne etapy zaczyna się od modlitwy, którą autor proponuje przed lekturą książki i Pieśni dla przodków Maka'ali przekazanej w oryginalnym języku hawajskim i przetłumaczonej na język polski. Hawajskie zwroty i określenia przewijają się przez całą książkę. Autor używa hawajskiego nazewnictwa, które od razu tłumaczy lecz można zawsze sprawdzić znaczenie danego słowa w indeksie znajdującym się na końcu publikacji.


W części pierwszej poznajemy zasadę Ho'oponopono, Mana Lomi, filozofię hawajską i reguły prowadzące do spokojnego, zrównoważonego życia. Otrzymujemy narzędzia pomagające praktykować dawną, zapomnianą naukę, która bazuje na naszej życiowej sile wewnętrznej. Autor uczy stworzenia kreatywnego umysłu, by podążać w kierunku zdrowia i podpowiada jak zmienić każde działanie w czynność dla zdrowia.

Przedstawia hawajskie metody świadomego i skupionego oddychania, nawyki poprawiające jakość snu, metody oczyszczania organizmu i techniki ho'okuano'o czyli medytacji. Omawia funkcjonowanie naszego organizmu, mózgu, układu trawiennego, zalety uzdrawiającego postu i zasady diety starożytnych Hawajczyków. Są to raczej wskazówki, propozycje rozwiązania problemu niż konkretne zalecenia, by jedynie przybliżyć obraz tego w jaki sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe i codzienne działania.

Uzupełnieniem wszystkich rozdziałów są afirmacje, które mają na celu podtrzymanie optymistycznego stanu umysłu, nastawienia i zaufania do pozytywnego efektu leczenia jest ważnym elementem uzyskania zdrowia. Podkreśla, że żadna terapia nie będzie skuteczna, jeżeli nie będziemy odpowiednio do niej nastawieni. Ważna jest wiedza ale też zaufanie i intuicja, by leczenia było skuteczne. 

Część druga podpowiada co jeszcze możemy zrobić dla własnego zdrowia oprócz proponowanych czynności omówionych w części pierwszej. Dr Maka'ala zamieścił w niej swoje artykuły i koncepcje dotyczące odnajdywania w sobie siły, równowagi, praktyki Ho'oponopono, koncepcji Aumakua czyli łączności z duchowymi przodkami, terapii Mana Lomi. Omawia rolę Kumu czyli nauczycieli w dzisiejszym świecie, znaczenie wody dla Hawajczyków, możliwości zapobiegania chorobom serca i oczyszczanie okrężnicy. Przedstawia właściwości zdrowotne papryczki cayenne, węgla aktywnego i serwatki koziej. Poznajemy symptomy niektórych schorzeń, ich przyczyny, zasady zdrowego odżywiania ('ai ola) i rolę enzymów naszego organizmu. Dowiadujemy się jakie pożywienie jest alkalizujące i zakwaszające, jak przygotować zielone koktajle i właściwie nawadniać organizm. Uzupełnieniem są ulubione przepisy autora na sosy, sałatki, przyprawy i dania. 

Zdrowie jest naszym naturalnym stanem i dlatego każdy powinien dążyć do jego utrzymania i wzmacniania. W naszym dzisiejszym świecie trudno jest to zrobić mając do dyspozycji współczesną medycynę opartą jedynie na lekach i zwalczaniu objawów. Hawajska medycyna oferuje głębsze wejrzenie w siebie i zmianę nastawienia do procesu leczenia. Przede wszystkim musimy uwierzyć w pozytywne zakończenie, zaufać sobie i swojej uzdrawiającej Sile Życiowej i Inteligencji Źródła Kumu 'Ike oraz połączyć się z Boską Świadmością Kumukahi. Myśląc o idealnym zdrowiu, silnym ciele i dobrym samopoczuciu uruchamiamy wewnętrzny proces prowadzący do zdrowia. Podstawą jest utrzymanie bezkonfliktowego podejścia do otoczenia, ludzi, siebie, harmonijnego postępowania, dobierania pozytywnych myśli, słów płynących z serca i działań prowadzących do harmonijnego życia.

"Żyj chwilą, nie przeszłością.
Doceniaj wszystkie rzeczy i bądź radosny w tym krótkim życiu."
Aloha!

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania angielskiego: 2014
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 296 
Oprawa: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Katarzyna Milian, Laura Mnich, Bartosz Mnich
Tytuł oryginału: Na'auao Ola Hawaii: Hawaiian Principles and Practices of Being Well

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Ważne

Recenzje sa mojego autorstwa i zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, są chronione prawem autorskim i ich rozpowszechnianie, wykorzystywanie jest zezwolone tylko za zgodą autorki.
Mirosława Dudko

Popularne posty