poniedziałek, 22 kwietnia 2013

28. Vademecum Tarota

Barbara Antonowicz-Włazińska
        
Ucząc się Tarota odgruzujesz drogę do swojego Wewnętrznego Dziecka, a jednocześnie do radości, uśmiechu, fantazji, marzeń.

Tarot jest jednym z najpopularniejszych systemów wróżebnych na świecie. Fascynuje od wieków, posądzany o nieczyste siły, piętnowany i wychwalany jednocześnie. Ma swoich zwolenników jak i przeciwników, budzi skrajne emocje. Jednak dla tych, który chcą go poznać, odkrywa swoje tajemnice. Wgłębiając się w tę ciekawą wiedzę, szukamy informacji w wielu książkach i publikacjach. Na rynku wydawniczym, polskim również, jest ich bardzo dużo a przez to często powstaje mętlik w głowie. Dobrze byłoby mieć zatem pod ręką kompendium wiedzy, do którego w każdej chwili można sięgnąć i odszukać potrzebną nam informację. Taką możliwość stwarza „Vademecum Tarota” napisany przez Barbarę Antonowicz - Włazińską. 

Barbara Antonowicz - Włazińska jest coachem, trenerem rozwoju i psychoterapeutką a także tarocistką. Studiowała germanistykę i lingwistykę stosowaną. Swoje umiejętności wykorzystywała jako tłumacz języka niemieckiego. Od ponad 17 lat pracuje z ludźmi na warsztatach i indywidualnych sesjach. Dzięki temu poznała różnetypy osobowości. Jak sama pisze o sobie na swojej stronie: Ab - Coaching : „Od kiedy pamiętam fascynuje mnie język i komunikacja, to jak myślimy o sobie, ludziach i świecie, jak podejmujemy decyzje w różnych momentach życia” Jest autorką kilku książek m.in. „Klucze do twojego wnętrza”, „Tarot Intuicyjny”, „Karty Ridera Waite’a – proste i skuteczne” „Przepowiednia z jednej karty Tarota”.

autorka
źródło zdjęcia: ab-coaching
„Karty tarota (…) są specyficznym lustrem, w którym możemy przyglądać się sobie i innym ludziom. Zaglądać pod powierzchnię świata widzialnego i niewidzialnego.” 

Moje pierwsze wrażenie, gdy wzięłam książkę do ręki, było pozytywne. Piękna, energetyczna okładka, poręczny format, nieco większy niż tradycyjne książki. Treść napisana przejrzyście, wyraźną czcionką, uzupełniona czarno – białymi ilustracjami, sentencjami ujętymi w ramki. 

Na początku autorka przedstawia krótką historię tarota i dostarcza garść informacji na różne tematy związane z warsztatem ezoterycznym. Przedstawia ona tarota z różnych aspektów. Odpowiada na często zadawane pytania takie jak: Czy każdy może zostać tarocistą? Jaką talię wybrać dla siebie? W jaki sposób uczyć się znaczeń kart, jak je przechowywać, jaka powinna być kolejność kart w talii? Jak wybrać strażnika talii? Czy każdy dzień jest dobry na wróżby? Oprócz tego dowiadujemy się co to znaczy żyć ezoterycznie, co dzieje się w naszym mózgu podczas nauki, interpretacji kart, poznajemy symbolikę kolorów, języka ciała, gestów, poszczególnych żywiołów, dwie drogi tarota: ezoteryczną i intuicyjną, propozycję pracy z kartami. 


W opisie kart Wielkich Arkan poznajemy ich symboliczne znaczenie, blaski i cienie oraz propozycje interpretacji w zależności od obszaru życia, o którą pytamy: miłość, przyjaźń, zawód, pieniądze, zdrowie. Znajdziemy także radę danej karty, co mówi ona o rozwoju duchowym, co robić a czego nie robić. Opis kończy się sentencją ujętą w ramkę a na koniec poznajemy dwubiegunowość występującą w kartach tarota Wielkich Arkan. 


Małe Arkana opisane są mniej szczegółowo. Zawierają one tylko najważniejszą myśl oraz blaski i cienie danej karty. Nieco więcej jest o kartach dworskich ale już pojedynczo każda z nich zawiera podstawowe informacje tzw. słowa – klucze. Poza tym autorka ujawnia co znaczą 2,3 lub 4 karty o tym samym nominale, gdy pojawią się we wróżbie, w jaki sposób wykorzystać numerologię i astrologię do pogłębionej interpretacji, uczy jak pracować z kartami, jak prawidłowo formułować pytania do nich, zawiera propozycje pytań w zależności czy interesuje nas temat ogólny, czy związków, ciała, pracy, relacji międzyludzkiej, od czego zacząć poznawanie tarota. Książka zawiera też ćwiczenia, które pomogą przyswoić i poczuć energię kart. Znajdziemy tu również propozycje rozkładów wróżebnych, bhp i kodeks tarocisty.

"Dzięki kartom Tarota poznajesz siebie, swoją świadomość. Uczysz się uczciwości, szczerości. Poznajesz mechanizmy  swojego postępowania. Przyglądasz się swojej przeszłości, swoim doświadczeniom ... tym szczęśliwym i nieoniecznie. Poznajesz symbole i archetypy kart. Dzięki temu patrząc na świat zaczynasz widzieć więcej, słyszeć i czuć coraz więcej." 


To dobry przewodnik dla tych, którzy są na początku drogi w zgłębianiu tych fascynujących kart ale także dla tych, którzy są na tej drodze od dłuższego czasu, przeczytaniu wielu książek o tarocie i szukają czegoś, co pomoże im tę wiedzę uporządkować. Tarot jest w tej książce opisany w bardzo szerokim zakresie, więc każdy z pewnością znajdzie tu potrzebne informacje dla siebie i nauczy się czegoś nowego. 


Do książki została dołączona płyta CD z programem Tarot. Program instaluje się z łatwością na pulpicie komputera i może służyć do podstawowego poznania znaczeń tarota. Jest to jednak wersja niepełna. Chcąc mieć dostęp do pełnej wersji, trzeba aktywować program odpłatnie. O jakości merytorycznej niech świadczą słowa wydawcy – Janusza Nawrockiego 

„Wydałem większość polskich książek o Tarocie. Powiem krótko: ta jest najlepsza. Widać w niej szlachetność warsztatu profesjonalnego tarocisty, pokazanego serdecznie i szczerze, z pełnym zrozumieniem dla wątpliwości i rozterek początkujących tarocistów”.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: IV
Rok wydania: 2011
Format: 16,5 x 24 cm
Ilość stron: 248
Oprawa: miękka
Redakcja: Urszula Kowalewska - Pasek
Projekt okładki: Andrzej Burak
Korekta: Justyna Roszkowska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)