czwartek, 17 listopada 2016

280. - "Mądrość osła"

Od głupoty do zdrowia
Mirsakarim Norbekov 

            

„Najtrudniejsza droga jest drogą myśliciela. Właśnie myśliciele tworzą wszystko na tym świecie!”

Każdy z nas ma jakiś cel do osiągnięcia, postanowienia czy marzenia, które pragnąłby zrealizować, lecz najczęściej kończy się na chęciach. Nie idą za tym czyny, gdyż nie mamy motywacji, woli, siły, nie widzimy możliwości i w efekcie w życiu nic się nie zmienia. Wiele osób jest zagubionych pośród licznych informacji, podpowiadających jak dążyć do spełnienia i szczęścia. Powstaje wiele poradników motywujących, opowiadań pokazujących jak można zmienić swoje życie, lecz mimo to cały czas tkwimy w tych samych warunkach bytowych i schematach myślowych. Najczęściej kończy się na przeczytaniu takiej lektury i ląduje ona na półce. Nic się nie zmienia. Książka „Mądrość Osła” jest inna. Nie da się ją zignorować. Uświadamia nasze błędy, które powodują, że nie jesteśmy zadowoleni z tego co posiadamy, jak funkcjonujemy i żyjemy. 

źr. zdjęcia: Norbekovnorbekov.u
Mirsakarim Norbekov to niezwykła osobowość. Jego zainteresowania są bardzo szerokie. Jest doktorem psychologii, pedagogiki i filozofii medycyny ale też profesorem, członkiem większości akademii naukowych nie tylko w Rosji, ale także i poza jej granicami. Założył moskiewskie Centrum zajmujące się regeneracją wzroku oraz jest współzałożycielem licznych filii w Rosji oraz w krajach z nią graniczących. Jest wicemistrzem byłego ZSRR w karate, autorem wielu opatentowanych wynalazków i odkryć naukowych. Krąg jego zainteresowań jest bardzo szeroki. Jest malarzem, kompozytorem, pisarzem, reżyserem filmowym, artystą, sportowcem trenerem, posiadaczem czarnego pasa w karate, czarnego pasa Sam Chun, specjalistą medycyny sufickiej - jednej z najstarszych wśród wszystkich istniejących. W Polsce ukazały się "Osioł w okularach" i "Rosyjski System Uzdrawiania"

Okładka oryginalnego wydania
źrodło zdjęciawww.ozon.ru
„Normalny człowiek nie kupiłby tej książki. Jest przecież telewizja, można zrobić grilla w ogrodzie, są też przeróżne knajpy i dyskoteki. Po co się wysilać? W naszych czasach dla bardzo wielu ludzi biblioteki nie istnieją. Też tak uważasz?”

Autor ma specyficzny sposób przekazywania wiedzy. Jego stwierdzenia mogą szokować, zaskakiwać a nawet obrażać. Stosuje porównania, dosadne epitety, delikatne wulgaryzmy, dobitne słowa, zwroty, prowokuje, by skłonić do zatrzymania się, wytrącić z równowagi i skłonić do zastanowienia się, gdyż w dzisiejszych czasach często informacje nie docierają w ugrzecznionej formie. Już od pierwszych stron intryguje i pobudza do sprzeciwu, wznieca niepokój, pisząc na wstępie: „Nie wiem, jakiej jesteś płci, ile masz lat, lecz coś o tobie wiem – jesteś nienormalny!”


Mnie to nietuzinkowe wprowadzenie rozbawiło i nastawiło pozytywnie do dalszej treści, która dzięki charakterystycznemu stylowi pisania jest lekka i łatwa w czytaniu. Nietypowe podejście autora do nauczania, powoduje, że często śmiałam się podczas tej lektury ale też przyznawałam rację autorowi w wielu sprawach, zgadzając się z jego poglądami. Zabawne są nawet tytuły rozdziałów, których jest dziewięć, i krótkie teksty wprowadzające do każdego zagadnienia. Każdy z nich poświęcony został innemu problemowi, który nakreślony jest na początku danej części, na przykład tak:

"Autor zapoznaje czytelnika z oddziaływaniem kalorii
na niedojrzały umysł i obwisły zad,
opowiada czytelnikowi o kuchniach różnych krajów
i daje pożyteczne rady o właściwym wyżywieniu.
Czytelnik pozna także wpływ mikroelementów
na jego nielekki los.
W końcu rozdziału znajduje się najprzyjemniejsze zadanie
– urozmaić swój stół i obserwuj zmiany w swoich
przyjemnościach przez następne trzy miesiące.
Słychać lekkie aprobujące pochrząkiwanie."                

W każdym z rozdziałów jest kilka podrozdziałów, których tytuły są przedstawione w formie wyszczególnionych zdań - myśli.  Autor porusza w nich nie tylko sprawy związane z poprawą jakości życie i jego transformacją ale też doradza w kwestii zdrowia, dbania o ciało, wygląd zewnętrzny, radzenia sobie z problemami i kreowaniem własnej rzeczywistości.

Na koniec każdej części zamieszczone jest  tzw. „Zadanie Domowe” z zaleceniami do wykonania, by wprowadzić teorię w czyn. I tu prośba od autora: „Drogi czytelniku, jeśli chcesz osiągnąć swoje cele, stać się spełnionym i szczęśliwym człowiekiem, to wykonuj, proszę, kolejno wszystkie zadania domowe, nie kartkuj książki jak taniego komiksu!” 

„człowiek, który ślepo powtarza, naśladuje otaczający świat i nie zastanawia się, nie myśli, rzadko, bardzo rzadko może żyć pomyślnie i szczęśliwie.”

Z pewnością ogromną zaletą książki jest to, że nie jest ona nudna, wręcz przeciwnie – czytałam ją z ciekawością, lekkim uśmiechem rozbawienia ale i z przerwami potrzebnymi na zastanowienie się. Z ciągłości tekstu wyrywają mocne słowa, wyszczególnienia istotnych informacji, refleksji oraz zabawne historie, anegdoty, dowcipy i przykłady z praktyki Norbekova.

"Każdy z nas składa się z 4 części: człowiek - zwierzę, człowiek myślący, człowiek jako dusza, człowiek uduchowiony. Harmonizacja wszystkich części stwarza stan szczęścia. Mówiąc inaczej, jesteś syty i masz wszystko, ale w duszy jesteś głęboko nieszczęśliwy, głęboko pusty.  Z tym człowiekiem spotkasz się, jeśli jego celem jest tylko wzbogacenie się, więc zaczęło się w tobie zaspokajanie zwierzęcia."

Zabawna, szokująca, prowokująca, intrygująca i niezwykle motywująca, pouczająca, skłaniająca do przemyśleń książka, którą czyta się niemal "jednym tchem" Polecam wszystkim osobom, bez względu na to, na jakim etapie rozwoju się znajdują i jaką drogą idą. 

„Jeślibyś prawdziwie głęboko przyjął i uczciwie wykonywał to, co jest zapisane w Świętych Księgach, to twoje życie byłoby zawsze zabarwione Boskim Światłem i Uniwersalną Miłością.”

Każdy z nas ma potencjał do tworzenia wielkich rzeczy, dokonywania nowych odkryć czy zmieniania życia na lepsze. Autor przekonuje, że nie potrzeba do tego żadnego specjalnego wykształcenia, predyspozycji czy okoliczności, by być Myślicielem i dostrzegać w otoczeniu możliwości, dokonywać wyborów i iść swoją drogą. Pokazuje co możemy zrobić, gdzie szukać natchnienia, pomysłów, inspiracji, by cieszyć się życiem i czerpać z jego darów. Uświadamia, że to co nas otacza, jak żyjemy, co posiadamy, gdzie jesteśmy jest efektem naszych wyborów, zarówno tych dobrych jak i złych. Musimy wiedzieć czego chcemy, podążać za tym co jest dla nas dobre i świadomie tworzyć swoje życie. 

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania rosyjskiego: 2014
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 336 
Okładka: miękka 
Redakcja: Irena Kloskowska
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Sławomir Kaliszuk
Tytuł oryginału: Опыт дурака-2. Ключи к самому себе 

1 komentarz:

  1. Jestem bardzo ciekawa tego charakterystycznego stylu autora. To musi być ciekawa książka.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.