czwartek, 3 listopada 2016

274. - "Tradycyjna Medycyna Chińska"

Przewodnik holistycznego uzdrawiania
dr n. med. Georg Weidinger
        


„Medycyna, niezależnie od tego, w jakiej kulturze czy kraju funkcjonuje, oznacza podejmowanie prób i obserwację, co się stanie.”

Nasze zdrowie zależy od wielu czynników: środowiska, naszego samopoczucia, nastawienia, emocji i stylu życia. Można zauważyć wzrost ludzi chorych na różne dolegliwości, które przysparzają cierpień przez długie lata, mimo że przyjmują przepisywane leki, poddają się różnorodnym zabiegom. W większości przypadków pacjenci biernie poddają się zaleceniom lekarzy lecz są i tacy, którzy na własną rękę szukają rozwiązań dla swojego problemu. Tak zrobił Georg Weidinger - autor książki pt.: „Tradycyjna Medycyna Chińska”.

źr. zdjęcia:  Meinbezirk.at
Georg Weidinger urodził się w 1968 roku w Wiedniu. Studiował medycynę, (zrobił doktorat w 1995 roku), Tradycyjną Medycynę Chińską i akupunkturę. W 2003 roku ukończył naukę i otrzymał dyplom w zakresie klasycznej gry i komponowania na pianinie w konserwatorium w Wiedniu oraz w 1999 roku muzykę komputerową i media elektroniczne na Uniwersytecie Muzycznym także we Wiedniu, które ukończył z wyróżnieniem. Od 2002 roku prowadzi seminaria, wykłady i szkolenia dla kadry kierowniczej na tematy wypalenia zawodowego, energii pracy, Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i jogi. Pisze artykuły i wykłada na TMC w MedChin w Wiedniu. Oprócz tego występuje jako muzyk pianista i kompozytor z własnymi utworami jazzu, muzyki klasycznej i eksperymentalnej. Mieszka z żoną Gabriele i dwójką dzieci w Forchtenstein w Burgenland. 

okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.de1
Autor zaznacza, że nie jest chińskim lekarzem lecz tym, który wykorzystuje tę wiedzę w swojej praktyce. Podstawy zawodu wpoił mu jego ojciec, który był internistą, specjalistą od naczyń i kardiologiem. Jako dziecko często towarzyszył mu przy jego wizytach u pacjentów, słuchał uwag, spostrzeżeń i zaleceń. Od najmłodszych lat miał problemy zdrowotne. Od dwunastego roku życia dokuczała mu astma, różne typy alergii oraz migreny. Jego kolejne lata skupiały się na poszukiwaniu sposobów na dręczące go dolegliwości. To spowodowało, że zaczął studiować medycynę. Jednak dopiero w akupunkturze znalazł ratunek. Przeczytał książkę prof. Gertrude Kubieny pt. „Podręcznik terapeutyczny do akupunktury”. Skuteczność tej metody doprowadziła go do zainteresowania medycyną chińską, którą poznawał na Uniwersytecie we Wiedniu. 

„Gdy zauważymy, że podczas choroby nie dajemy już rady, że nie możemy sobie z nią poradzić na zachodni sposób, powinno zapalić się nam w głowie światełko. Kiedy nic nie działa i czlowiek nic już z tego nie rozumie, powinniśmy może po prostu się zresetować i wyłączyć komputery; odczekać chwilę i ponownie włączyć. Tak postępuje medycyna chińska...”

W medycynie chińskiej efektywność leczenia zawiera się w 80 procentach w trybie życia, w 10 procentach akupunkturze oraz w 10 procentach ziołolecznictwie. Jest ona nieodłączną częścią kultury chińskiej i efektem umiejętności uważnej obserwacji człowieka oraz świata. Nierozerwalnie wiąże się z filozofią, religią, ale też astrologią, językiem chińskim i płynącą energią. 

Autor zabiera nas w osobistą podróż po sekretach medycyny chińskiej, by każdy mógł skorzystać z jej metod dla swojego zdrowia zarówno zewnętrznego ale przede wszystkim dla wewnętrznego. Pokazuje, że mimo znaczących różnic między medycyną zachodnią i chińską, obie mają ze sobą także wiele elementów wspólnych. Przede wszystkim dążą do pozbycia się choroby ale podchodzą do tego odmiennie. Opisuje różnice jak i podobieństwa w podejściu do pacjenta, choroby, diagnozy i metod. Robi to w zaskakujący, zabawny ale sugestywny sposób poprzez porównania i wyobraźnię. 

Zwraca uwagę na wiele aspektów ludzkiego życia, naszego funkcjonowania  co dzień, począwszy od chwili, gdy wstajemy rano aż do momentu wieczornego odpoczynku. Uzmysławia nasze błędy, lęki, obawy i podpowiada w jaki sposób właściwie się odżywiać, ćwiczyć, postępować, by cieszyć się doskonałym samopoczuciem i zdrowiem. Kładzie nacisk na styl bycia, odżywianie i pozytywne podejście do rzeczywistości, dzięki czemu możemy dowiedzieć się na czym polega holistyczne podejście i zadbać zarówno o każdy aspekt naszego zdrowia. Pomaga zrozumieć rzeczywistość, która nas otacza, nasze zachowania i instynkty. 

Poznajemy ideę tao, Yng i Yang, podstawy filozofii chińskiej na której opiera się TMC, zasady prawidłowego odżywiania się, organy świetliste, ideę duchów. Wyjaśnia czym jest Shen, cykl pięciu przemian i życie w zgodzie z nim oraz naturą, akupunktura, jej genezę powstania, postrzegania na przestrzeni wieków i działania. Przedstawia rolę ziół chińskich, metody diagnozowania w medycynie chińskiej, działanie układu pokarmowego, poszczególne etapy procesu trawiennego, funkcjonowanie naszego organizmu, zwłaszcza śledziony, która jest najważniejszym organem w ujęciu filozofii chińskiej. 

„Odżywianie się w zgodzie z naturą oznacza jedzenie tego, co przyroda w danym czasie, w tej porze roku nam daje, oraz jedzenie tego, co odpowiada naszej wewnętrznej naturze.”

Książkę polecam każdemu, gdyż skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, nie tylko chorych, cierpiących ale też zdrowych. Jest pełna wskazówek i porad pomagających utrzymać zdrowie w jak najlepszej kondycji. Została napisana bardzo przystępnym językiem, jasno, momentami zabawnie i konkretnie, dzięki czemu przeczytałam ją z dużym zainteresowaniem. 

Nie jest to podręcznik uczący metod TMC lecz obszerna publikacja przybliżająca idee filozofii i medycyny chińskiej, pokazująca możliwe rozwiązania problemów oraz osobisty zapis doświadczeń autora, jego zmagań z chorobą, przemyśleń i wniosków. Jej łatwość zastosowania proponowanych metod sprawia, że może z nich skorzystać nawet osoba, która nigdy dotąd nie zetknęła się z medycyną chińską. 

Stare powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” idealnie pasuje do filozofii przedstawionej przez autora. Z reguły zaczynamy działać, gdy już nam coś dolega i jesteśmy zmuszeni skorzystać z dokonań konwencjonalnej medycyny. Firmy farmaceutyczne i zachodni sposób leczenie zarabiają na naszych chorobach. Zachodni lekarze zwracają uwagę na człowieka dopiero wówczas, gdy zaczyna on chorować i dopiero wówczas zaczynają działać. Tymczasem najważniejsze jest zapobieganie, dlatego warto zacząć dbać o zdrowie, wzmacniać organizm, by poradzić sobie z wszelkimi schorzeniami. Medycyna chińska doskonale spełnia to zadanie, gdyż zwraca uwagę nie tylko na fizyczną kondycję ale też duchową i mentalną. 

„Życie w zgodzie z pięcioma przemianami, pięcioma fazami zmian oznacza życie w zgodzi i harmonii z naturą w nas i przyrodą wokół nas, nic mniej, ale też i nic więcej...”

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania austriackiego: 2015
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 560 
Oprawa: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Tomasz Piłasiewicz
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Katarzyna Jurczak
Korekta: Anna Lisiecka
Tytuł oryginału: Die Heilung der Mitte: Die Kraft der Traditionellen Chinesischen Medizin

2 komentarze:

  1. O tej gałęzi medycyny nie wiem zbyt wiele, więc pewnie dowiedziałabym się wiele nowych rzeczy z tej publikacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam tą książkę i mogę szczerze polecić. Sama jestem zwolenniczką zdrowego trybu życia i tradycyjnych metod leczenia lub profilaktyki zdrowia. Nowoczesna medycyna idzie do przodu, mamy coraz więcej leków i nowych środków, ale ja uważam, że to właśnie te tradycyjne dają najlepszy, a na pewno najzdrowszy efekt i zawsze zamierzam je stosować ;)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.