poniedziałek, 14 listopada 2016

278. - "Cztery filary zaufania"

Jak uwierzyć w siebie, ludzi, Boga i życie
Iyanla Vanzant

               

„Zaufanie jest proste, ale jednocześnie jest najtrudniejszą rzeczą, jakiej musimy się nauczyć.”

Zaufanie towarzyszy nam od początku naszego życia. Już wówczas z ufnością wtulamy się w swoją matkę, wierząc, że zapewni nam bezpieczeństwo i szczęście. W wielu sytuacjach ufamy, że wszystko potoczy się jak najlepiej. Idąc do szkoły, podejmując nową pracę, zakładając rodzinę wierzymy, że będziemy zadowoleni, czegoś się nauczymy.  Obdarzając kogoś uczuciem, mamy nadzieję, że dana osoba nigdy nas nie zawiedzie, że zawsze możemy liczyć na ich przyjaźń, miłość. Wychodząc z domu wierzymy, że wrócimy do niego bez problemów, wstając rano wierzymy, że czeka nas wspaniały dzień, że po nocy przyjdzie dzień, a po zimie nastąpi wiosna. Istnieją różne rodzaje zaufania, lecz podstawą są cztery główne: zaufanie sobie, ludziom, Bogu i życiu. Ich opanowania i ugruntowania uczy książka pt.: „Cztery filary zaufania”.

źródło zdjęcia: iyanla.co
Iyanla Vanzant jest uznaną pisarką, mówczynią i jednym z najbardziej znanych trenerów życia duchowego zaangażowanego w działalność społeczną. Nie zawsze jednak tak było, gdyż życie postawiło trudne doświadczenia na jej drodze. Jej dzieciństwo było pełne cierpienia mentalnego, emocjonalnego i fizycznego. Czuła się bezwartościowa, poniżana, gorsza, gdyż tak wmówili jej dorośli, między innymi jej babka przestrzegająca katolickich zasad lecz nie umiejąca obdarzyć miłością i zrozumieniem. Po wielu przejściach zrozumiała, że to ona ma moc decydowania o sobie i prawo do kreowania swojego życia. Drogowskazami były lekcje z „Kursu Cudów” i Biblia, w której znalazła duchowe wskazówki na życie. Dzięki temu zaczęła dostrzegać pozytywne aspekty swoich przeżyć i nauczyła się ufać sobie. W swoich trudnych wydarzeniach dostrzegła życiowe lekcje, dzięki którym stała się silniejsza, nauczyła się wyrażać wdzięczność, wybaczać, akceptować siebie a przede wszystkim ufać, że nigdy nie jesteśmy sami i to my tworzymy swoją rzeczywistość. 

okładka oryginału
źródło zdjęcia: amazon.com
„Wszyscy musimy nauczyć się ufać sobie i pamiętać, że naszym celem jest przyjęcie niewidzialnej, nie namacalnej, ale ciągle obecnej pomocy, którą obdarza nas życie.”

Często zastanawiamy się dlaczego musimy doświadczać dramatycznych wydarzeń, przykrych sytuacji czy trudnych epizodów. Okazuje się, że każde doświadczenie ma swoje znaczenie i jest wynikiem naszego braku zaufania. Nie ufamy sobie, swoim odczuciom, intuicji, wewnętrznemu głosowi, Sile Wyższej i życiu. Poddajemy w wątpliwość możliwość pozytywnych zmian, uważamy że nie zasługujemy na nic lepszego, postrzegamy, działamy pod wpływem negatywnego ego, nastawienia czy myśli.

"Życie jest jak lustro, w którym odbija się to, co przed nim postawimy."

W momencie wyrządzonej nam krzywdy, zdrady tracimy ufność, czujemy zawód i obwiniamy siebie za naiwność, przestajemy wierzyć w siebie, umniejszając swoją wartość a przez to obawiamy się tego co może wydarzyć się w przyszłości. Brak zaufania prowadzi do lęku, obawy i niepewności. To sprawia, że przestajemy być sobą, polegamy na zdaniu innych, nie umiemy dokonywać właściwych wyborów, spoglądamy na rzeczywistość cudzymi oczami.

Iyanla Vanzant pokazuje, że zaufanie to skomplikowany proces, który budujemy sukcesywnie, wraz z naszymi doświadczeniami, przekonaniami. Bardzo łatwo można go zaburzyć poprzez różne negatywne czynniki, które autorka dokładnie opisuje w poszczególnych rozdziałach, jednocześnie doradzając jak sobie z nimi poradzić.

Książka zawiera cztery części, 13 rozdziałów i 380 stron. Każda część poświęcona została osobnemu filarowi zaufania. Tematy w niej poruszane dotyczą naszych codziennych problemów, dlatego przeczytałam ją z zainteresowaniem, tym bardziej, że jest ona niezwykle inspirująca, pouczająca i skłaniająca do przemyśleń. 

Autorka pisze z pasją, przejrzyście, szczerze i wiarą, która udziela się podczas czytania kolejnych rozdziałów, tak że można wyczuć jej radosne nastawienie i ufność, której nauczyło ją życie. Swoją autentycznością, naturalnością i prawdziwymi historiami motywuje do zmian i pokazuje, że nasze życie zależy od nas samych. Bez zahamowań opowiada o sobie, swoich przeżyciach na różnych etapach życia, problemach i drodze do wyzwolenia się z ograniczających ją przekonań. Wykorzystuje do tego swoje doświadczenia, o których opowiada z humorem, miłością, dystansem i zrozumieniem, mimo że jej życie nie było usłane różami. 

Osobiste historie i przykłady osób, z którymi się spotkała, tworzą tło dla omawianego zagadnienia, pomagając zrozumieć na czym polega proces zaufania, skąd biorą się problemy w naszym życiu i jak można temu zaradzić. Uświadamia, że zaufanie tworzymy poprzez życiowe doświadczenia a to co nas spotyka wpływa na nasze zachowania, przyjaźnie, działania, pracę, sposób myślenia i naszą osobowość. Pokazuje, że każdy może zmienić swoje życie, gdyż każde doświadczenie jest nam potrzebne, by zrozumieć kim jesteśmy. 

„Uczucia są językiem, którym mówi do ciebie życie.”

Iyanla przekonuje jak ważne są cztery filary zaufania, by całkowicie zawierzyć procesom przemian, pojawiającym się sytuacjom i ludziom na naszej drodze. Poprzez przedstawione historie, swoją przemianę, porady i wskazówki pragnie zarazić swoim optymizmem innych, dając nadzieję, że życie zawsze ma dla nas najlepsze propozycje. Uczy dokonywania świadomych wyborów, stawiania granic, budowania zdrowych relacji międzyludzkich niwelowania negatywnego ego, stwarzania strefy komfortu, odbudowania właściwych relacji z Bogiem i zachowań, które pomogą nam zmienić swoje życie poprzez zbudowanie nowych relacji z samym sobą i otaczającym nas światem. Zapewnia, że zastosowanie czterech zasad prowadzi do odnalezienia wewnętrznej siły, zaakceptowania siebie i wiary, że Wszechświat daje nam mnóstwo możliwości. Jest przekonana, że gdy obdarzymy zaufaniem siebie, Boga, ludzi i życie, wówczas łatwiej nam będzie sprostać każdemu zadaniu stawianemu na naszej drodze.

„Zaufaj procesowi życia, ponieważ życie to wspaniała, twórcza podróż pełna cudów i przygód, których doświadczyć tylko, jeśli zechcesz temu zaufać.”

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania amerykańskiego: 2015
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 380
Okładka: miękka
Redakcja: Natalia Paszko
Skład: Tomasz Piłasiewicz
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Tłumaczenie: Paulina Godlewska
Tytuł oryginału: Trust: Mastering the 4 Essential Trusts: Trust in God, Trust in Yourself, Trust in Others, Trust in Life


2 komentarze:

  1. Takie osobiste historie to dla mnie najlepsza płaszczyzna w tego typu książkach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie też, gdyż wówczas taka książka jest bardziej wiarygodna :)

      Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.