środa, 9 listopada 2016

277. - "Jak naprawić uszkodzony mózg"

Od udarów i chronicznego bólu po choroby neurodegeneracyjne 
dr Norman Doidge

            

„Neuroplastyczność przywróciła umysł na właściwe miejsce we współczesnej medycynie i ludzkim ciele.”

Nauka pozwala nam badać różne procesy naszego organizmu, dzięki czemu wiemy dziś więcej niż dawniej. Szczególną uwagą obdarza mózg, który intryguje wielu badaczy. W tym obszarze pojawiają się nowe informacje, które pokazują jak wspaniałym i skomplikowanym jest on organem. Wiele osób cierpi na różne choroby mózgu z przekonaniem, że muszą żyć z tym do końca swoich dni. Do tej pory twierdzono, że są one nieuleczalne i nie jest możliwe cofnięcie ich objawów. Tak było do czasu, gdy została odkryta neuroplastyczność, która daje nowe możliwości uzdrawiania. Jest ona tematem przewodnim książki pt.: „Jak naprawić uszkodzony mózg”

źródło zdjęcia:
www.normandoidge.com
Dr Norman Doidge jest psychiatrą, psychoanalitykiem, naukowcem, pisarzem, eseistą i poeta. Pełni funkcję szefa Centrum Psychoterapii i Kliniki a także wykłada w dziedzinie filozofii, politologii, prawa i psychiatrii na University of Toronto. Jest autorem ponad 170 artykułów, zarówno naukowych i popularnych. Był recenzentem Harvard Review of Psychiatryjest. Jest częstym wykładowcą w Ameryce Północnej, Europie i Australii. Wykładał na uniwersytetach w tym głównych konferencjach sponsorowanych przez Harvard, MIT, Yale i Princeton, New Jersey. Swoje badania przedstawił w Organizacji Narodów Zjednoczonych, Białym Domu, Waszyngtonie, London School of Economics, Royal Society of Arts London, Trinity College Institute of Neuroscience i wielu innych. Wykładał w całej Europie, Australii, Afryce Południowej, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jego książki o neuroplastyczności mózgu stały się bestsellerami New York Timesa. W tym „The Brain That Changes”. Książka „Jak naprawić uszkodzony mózg” jest kontynuacją tej publikacji. 

okładka oryginału
źródło zdjecia: amazon.com
Neuroplastyczność jest zdolnością naszego mózgu przystosowania się do zmiennych warunków pojawiających się w naszym życiu. Tkanka nerwowa mózgu wytwarza nowe połączenia, które powodują możliwość samonaprawy mózgu i odzyskaniu jego prawidłowego funkcjonowania. to zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń, służących samonaprawie, odzyskaniu prawidłowych funkcji i poprawie pamięci. Wiele procesów zachodzi właśnie w mózgu i od jego niezwykłych zdolności zależy nasza ogólna kondycja, pamięć, sprawność, psychika ale i możliwości postrzegania. 

Mózg wykonuje wiele działań, które umożliwiają nam wykonywanie różnorodnych czynności i funkcji. Dzięki niemu myślimy, poruszamy się, rozwijamy swoje zdolności, przyswajamy wiedzę, rozróżniamy przedmioty, określamy swoją rzeczywistość i kreujemy ją. Zostało udowodnione, że neuroplastyczność może mieć ogromne znaczenie w procesie powrotu do zdrowia, nawet w przypadku tzw. chorób nieuleczalnych, przewlekłych czy autoimmunologicznych. Odpowiednio stymulowany mózg jest w stanie poradzić sobie z wieloma problemami. 

Metody zaprezentowane przez dr Doidge wykorzystują energię, wizualizację, dźwięk, światło, wibrację, prąd i aktywność ruchową. Są to naturalne terapie nieinwazyjne, które umożliwiają pobudzenie takich obszarów mózgu, dzięki którym zostaną przywrócone właściwe funkcje naszego organizmu. Poznajemy sposoby na poradzenie sobie z przewlekłym bólem, niepełnosprawnością po udarze, schorzeniami po rożnych urazach mózgu, choroby Parkinsona, Alzheimera czy reumatoidalne zapalenie stawów. 

Odwiedził 5 kontynentów, spotkał się z naukowcami i ich pacjentami, przeprowadził mnóstwo rozmów, by poznać historie osób, które zmagały się ze swoimi dolegliwościami poprzez, opisuje odkrycia, sylwetki naukowców i ich terapie. Zebrany materiał został przedstawiony w ośmiu rozdziałach. Każdy z nich to oddzielny epizod, ma swój główny wątek, na którym opiera się dane zagadnienie. Poszczególne przypadki ilustrują różne apsekty neuroplastyczności, wykorzystywania i sposobów uzdrawiania. Możemy prześledzić ich proces zmagania się z chorobą, sposoby wykorzystywania energii i umysłu oraz efekty zastosowanych metod. 

Książka, mimo trudnego tematu, jest napisana przystępnie i skierowana do każdego, kto interesuje się funkcjonowaniem naszego mózgu, chce wiedzieć jak poprawić jego kondycję i dzięki temu pozbyć się swoich dolegliwości. Przy pierwszym kontakcie z nią może przerazić jej większy format i ilość stron (416) oraz temat, gdyż tytuł sugeruje naukowe podejście do zagadnienia. Nie jest jednak przeładowana naukowymi, fachowymi sformułowaniami, dzięki czemu łatwiej można przyswoić wiedzę. 

Autor pokazuje, że nasz mózg to niezwykły organ, który posiada potencjał samouzdrawiania. pokazuje, że plastyczność mózgu może działać na naszą korzyść, gdyż dzięki temu mamy możliwość dostosowania się do otoczenie i rozwoju. Jest to istotne dla naszego zdrowia a w związku z tym dla jakości życia. Dyskomfortem są na pewno choroby, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w życiu. Naukowcy, na szczęście, coraz częściej zaczynają doceniać tradycyjne praktyki oraz podejście stosowane we wschodnich filozofiach takich jak Tradycyjna Medycyna Chińska, starożytna medycyna, wizualizacja buddyjska. Dzięki przedstawionym przykładom i dowodom naukowym uświadamiamy sobie, że mózg jest naszym sprzymierzeńcem. Możemy wzmacniać pozytywne aspekty naszej osobowości, pracować nad tym co w nas niedoskonałe i wpływać na naszą rzeczywistość, w tym na nasze zdrowie. 

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016 
Rok wydania amerykańskiego: 2015
Wymiary: 16,5 x 24 cm 
Ilość stron: 416 
Oprawa: miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Barbara Mińska
Tytuł oryginału: The Brain's Way of Healing: Remarkable Discoveries and Recoveries from the Frontiers of Neuroplasticity

8 komentarzy:

 1. Interesująca książka, tematyka bardzo ciekawa, ale obawiam się że mimo wszystko styl będzie ciężki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też obawiałąm się ciężkiego stylu ale czyta się całkiem łatwo.

   Usuń
 2. Ta książka porusza bardzo ciekawe zagadnienie. Tylko sam przekaz może mnie nieco zniechęcić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wbrew pozorom czyta się łatwo, bo jest wiele przykładów wziętych z życia :)

   Usuń
 3. Tytuł ciekawy, ale już odstrasza "bestseler" na samej okładce. Bardzo nieufnie podchodzę do takich książek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może czas zmienić nastawienie ? Jest takie przysłowie: nie sądź książki po okładce :) Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy :)

   Usuń
 4. Założę się, ze powyższe 3 wpisy pozostawiła na twojej stronie Mirosławo, ta sama osoba w odstępie kilku godzin :) Podobny styl i wątpliwości, prawda ;0?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że się mylisz, gdyż wiem, że są to zupełnie inne osoby.

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.