środa, 12 kwietnia 2017

328. - "Głód tlenowy"

przyczyna wielu chorób
dr Robert A. Buist

       
   
„Mitochondria są rodzajem struktur komórkowych, w których wytwarza się większość energii pozyskiwanej ze składników naszego pożywienia.”

Tlen to ważny składnik powietrza, którym oddychamy. Pełni ważną rolę w procesach życiowych człowieka, zwierzą i roślin. Pobudza nasz organizm, utrzymuje go przy życiu, pobudza przemianę materii i jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania każdej naszej komórki. Jednym wielu trybików są mitochondria - niewielkie centra energetyczne, dzięki którym możemy funkcjonować i cieszyć się życiem. Od ich kondycji zależy nasze zdrowie. Niestety są one bardzo podatne na wszelkie defekty genetyczne i rożne uszkodzenia spowodowane np. przez zanieczyszczenia środowiska, chemiczne skażenia i niewłaściwe odżywianie. Wiedzę na ich temat i sposobach dbania o ich dobrą kondycję przekazuje autor książki pt.: „Głód tlenowy”

źródło zdjęcia:
www.intacad.com.au
Dr Robert Buist posiada tytuł doktorski oraz tytuł licencjata z wyróżnieniem (BSC hons). Ukończył studia na Uniwersytecie Macquarie z dziedziny chemii medycznej i farmakologii.Od 1976 roku kontynuował prace badawcze w ramach programu dla absolwentów przy Ministerstwie Zdrowia stanu Nowy Jork. Prowadzi prywatną klinikę dietetyki w Sydney, przewodniczy International Academy of Nutrition oraz jest wydawcą kwartalnika International Clinicla Nutrion Review.

Organizm każdego z nas to niezwykle skomplikowany mechanizm, w którym każdy element, organ i komórka pełni ważną rolę. Mitochondria stanowią jeden z ważniejszych elementów naszego organizmu. Mają one wielkość od 1 do 5 μm. W zależności od tego ile energii potrzebuje jakiś organ, tym większa jest ich liczba w jego komórkach. Zbudowane są z gładkiej membrany zewnętrznej i pofałdowanej membrany wewnętrznej. Mitochondria posiadają swój własny materiał genetyczny DNA i zachodzą w nich ważne procesy ważne dla naszego zdrowia. 

okładka oryginału:
amazon.de
W mitochondriach dochodzi do spalania składników odżywczych, dzięki czemu nasze ciało może być zaopatrywane w życiodajną energię. Zaburzenia funkcjonowania mitochondriów mogą być spowodowane niedostateczną ilością tlenu w komórkach. Choroba ta nazywana jest hipoksją i stanowi przyczynę wielu poważnych chorób takich jak cukrzyca, choroba Parkinsona, Alzheimera, dolegliwości sercowo - naczyniowych, neurozy, zespołu chronicznego zmęczenia i nowotworów. 

Dowiadujemy się czym są choroby mitochondrialne, jaki wpływ na funkcjonowanie organizmu mają toksyny, jakie procesy zachodzą na poziomie komórkowym, co uszkadza mitochondria, jak możemy je wspomagać, jaką rolę pełnią antyoksydanty, skąd biorą się wolne rodniki w organiźmie i jakie niosą zagrożenie. Poznajemy wpływ syntezy kwasu mlekowego na występowanie nerwic lękowych, czynniki dotleniające nasze tkanki, mechanizmy wytwarzania energii w obrębie komórki i pozyskiwania energii z substancji odżywczych i rolę tlenu w przebiegu w tych procesach.

Autor przytacza badania prowadzone przez naukowców, prace znanych badaczy takich jak prof. Linnane, prof. Sangkot, doktora Seegera i dr Bauera. Tych dwóch ostatnich miał okazję poznać w czasie swojego pobytu w Niemczech w 1989 roku. Wówczas doszło do odkrycia przez niego preparatu, który powstał na bazie młodych komórek drożdży. Przedstawia historię powstania tego środka, rozmowę z dr Bauerem i prof Seegerem, przytacza fragmenty prac znanych naukowców, którzy prowadzili badania nad powstawaniem chorób na poziomie komórkowym i poszukiwali odpowiednich suplementów, które wspomogłyby utrzymanie mitochondriów w dobrej kondycji. 

Książka jest niewielkich rozmiarów, ma tylko 140 stron i została wydana w formacie kieszonkowym. Treść została podzielona na 13 krótkich rozdziałów, które są napisane w zwięzłym i konkretnym stylu. Nie jest to łatwy materiał do czytania, gdyż porusza tematy z biochemii i medycyny komórkowej. Autor stosuje wiele zwrotów i terminologii naukowej, co dla laików może być trudne do zrozumienia, mimo to otrzymujemy obraz funkcjonowania naszego organizmu. 

Nasze zdrowie jest niezwykle cennym darem dla każdego, dlatego warto wiedzieć jak możemy wspomóc swój organizm. Do tego potrzebna jest wiedza o sobie i procesach zachodzących w naszym ciele. Wszelkie choroby mają swój początek w naszych komórkach, w tym mitochondria odgrywają tu istotną rolę. Nie jesteśmy świadomi jak ogromną pracę wykonują ci nasi mali, mikroskopijni przyjaciele, byśmy mogli prawidłowo funkcjonować każdego dnia. Wiedza jest pierwszym krokiem do zdrowia.

Książkę można kupić w sklepie:

Numer wydania: I
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania niemieckiego: 2016
Format 12 x 16,5 cm
Ilość stron: 140
Oprawa: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Iga Figlewska
Projekt okładki: Iga Figlewska
Tłumaczenie: Sylwia Grodzicka
Korekta: Ewa Korsak
Tytuł oryginału: Sauerstoffmangelsyndrom: Eine Aufgabe für Enzym-Hefezellen

1 komentarz:

  1. Na ten temat akurat niczego nie czytałam, więc może się skuszę.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)