sobota, 15 kwietnia 2017

329. - "Spacerując w promieniach słońca"

52 sposoby na Twoje smuteczki
Rachel Kelly

     

„Dopasowując się do pór roku i ich rytmu, możemy znaleźć naturalny rytm naszego własnego życia.”

Słońce wprowadza w nasze życie ciepło, radość i nadzieję na lepsze dni. Ma na nas zbawienny, dobroczynny wpływ. Poprawia nam nastrój, samopoczucie, obniża ciśnienie, dba o nasze kości, dodaje sił i napawa optymizmem. Doceniamy jego siłę, gdy na dworze jest pochmurno i zimno, tęsknimy za jego promieniami wyglądając słonecznych promieni wychylających się zza chmur. Książka pt.: „Spacerując w promieniach słońca” pokazuje, że nawet w dni możemy wprowadzić słoneczne chwile w swoje życie. 

źr. zdjęcia: rachel-kelly.ne
Rachel Kelly pracowała jako dziennikarka w magazynie „Times.”doznała w swoim życiu dwóch przypadków depresji, z którymi udało się jej poradzić. Swoje wspomnienia i drogę do zdrowia opisała w swojej pierwszej książce pt. „Black Rainbow”, która stała się była bestsellerem Sunday Times w 2014 roku. Obecnie prowadzi warsztaty pomagając ludziom odzyskać zdrowie psychiczne. Jest także ambasadorem SANE oraz wiceprezesem United Respose. 

okładka oryginału
źr. zdjecia: www.amazon.co.uk
„Spacerując w słońcu” to druga książka w jej dorobku pisarskim. Jest ona efektem zyskała już miano międzynarodowego bestselleru. Ukazała się w wielu krajach, m.in. w USA, Kanadzie, Polsce, Niemczech, Turcji i Chorwacji. Powstała na podstawie wpisów w pamiętniku, który autorka prowadziła przez rok. Spisywała w nim swoje refleksje, przemyślenia i kolejne kroki, które pomagały jej w znajdowaniu radosnych chwil nawet w trudnych chwilach. Spośród nich wybrała 52 wskazówki wprowadzające słońce w codzienne epizody i przeżywane doświadczenia. 

Książka została podzielona na cztery części i ułożone według pór roku. Każda z nich jest wypełniona trzynastoma rozdziałami, które zawierają krótkie historyjki z życia autorki. Nie zostały one opatrzone żadną datą lecz jedynie są osadzone w określonym czasie roku. Całość uzupełniają zabawne ilustracje wykonane przez znanego rysownika Jonathan Pugh, którego prace pojawiały się m.in. W „Times”, „Guardian” i „Independent” a obecnie pracuje dla „Daily Mail”.

„Często nic nie zmieniamy, ponieważ jesteśmy z natury przeciwni robieniu rzeczy inaczej albo dlatego, że zapominamy o nich lub nie mamy czasu.”


Zaczynamy tę roczną podróż wiosną, w marcu, kiedy zaczyna się rozwijać ten piękny czas, następnie wkraczamy w czas letni, potem w złotą jesień i magiczną zimę. Poszczególne pory roku autorka rozpoczyna wierszem, który wprowadza w nastrój . Zwraca uwagę na jego poszczególne wersy, które mają dla niej szczególne znaczenie i przybliża ich sens oraz ukazuje piękno. 

„nie rzekome błędy się liczą, ale nauka, jaką z nich wyciągniemy. Różnica między przeszkodami a kładkami do przejścia jest w tym, jak z nich korzystamy.”

Książka skierowana jest do wszystkich, którzy czują się przytłoczeni codziennymi troskami i szukają prostych sposobów na poprawę nastroju. Rachel Kelly przekazuje niezwykle przystępnie swoje metody pielęgnowania dobrego samopoczucia, spokoju i szczęścia. Doradza w kwestii diety, oddychania, medytacji, modlitwy i poezji. Pomaga radzić sobie z rozczarowaniem, smutkiem, poczuciem winy, cierpieniem, przestawić myślenie na pozytywne tory, podejmować właściwe decyzje, dobierać zdrowe pożywienie i radzić sobie z wieloma sytuacjami w zależności od pory roku i aury. Okładka publikacji doskonale wpisuje się w jej treść. Jest pełna ciepła, słońca i optymizmu. Podobnie jak przedstawione historie, ćwiczenia i porady, które uczą utrzymania spokoju w każdej sytuacji. 

„Jeśli oddzielimy się od natury, oddzielimy się od siebie.”


Jej bezpośredni styl pisania wprowadza spokój, łagodność i wiarę, że możemy poradzić sobie z wszelkimi pojawiającymi wyzwaniami. Jest świadoma swoich niedoskonałości, błędów jakich zdarza jej się popełniać i emocji pojawiających się w różnych okolicznościach. Z tego powodu książka ma autentyczny, naturalny charakter, bez ubarwiania i idealizowania rzeczywistości. Autorka nie twierdzi, że po wprowadzeniu zmian w swoim życiu nagle wszystko obróciło się o 180 stopni i teraz przeżywa tylko same szczęśliwe chwile. Wręcz przeciwnie, ukazuje swoje codzienne życie, w którym nie brakuje problemów, lecz z nowym podejściem łatwiej radzi sobie z nimi starając się wprowadzić harmonię i równowagę. Nie próbuje pouczać i wytyczać właściwe kierunki lecz jedynie uświadamia swoim życiem, że nic nie musimy robić na siłę lecz wystarczy poddać się temu, co niesie dla nas los. 

Podobnie jest, gdy idziemy drogą w piękny słoneczny dzień. Wówczas nie zastanawiamy się w jaki sposób słońce do nas dociera, lecz z wdzięcznością przyjmujemy jego ciepłe promienie, delektując się przyjemnym promiennym muskaniem po dniach pełnych zimna i chmur. Od nas zależy w jaki sposób podchodzimy do określonych sytuacji i w jakim nastroju jesteśmy. Rachel utwierdza w przekonaniu, że szczęście nie zależy od pogody, pory roku lecz najczęściej od tego co robimy i w jaki sposób myślimy o swoich doświadczeniach. Podpowiada jak być osobą, która docenia najdrobniejsze chwile przyjemności, mimo ran jakie odnieśliśmy w przeszłości i dostrzega radość w każdym momencie życia. 

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie I
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania angielskiego: 2015
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość: 124
Oprawa: Miękka
Redakcja: Magdalena Madura
Skład: Iga Figlewska
Projekt okładki: Iga Figlewska
Tłumaczenie: Magdalena Madura
Ilustracje: Jonathan Pugh
Tytuł oryginału: Walking on Sunshine. 52 Small Steps to Happiness


2 komentarze:

  1. Brzmi ciekawie. Chętnie przeczytam ten poradnik, może dzięki niemu zagości więcej energii w moim życiu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na poprawę nastroju czemu nie. Takie książki są czasami potrzebne.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)