poniedziałek, 17 kwietnia 2017

330. - "Zwierzę odbiciem ludzkiej duszy"

Jak zrozumieć siebie dzięki pupilowi
Ruediger Dahlke 
Irmgard Baumgartner

         

„Żywe zwierzę nie jest mechaniczną zabawką, którą można wyrzucić do kosza, gdy spełni swoją rolę, a dziecko się nią znudzi.”okładka oryginału
źr. zdjęcia: www.amazon.de
Przyjaźń, oddanie, wierność, miłość to wartości jakich oczekujemy od ludzi. Tymczasem doskonale wpisują się one w charakter zwierząt, które towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Od zawsze pomagały w zdobywaniu pożywienia, pilnowaniu stada, domostw, różnych pracach czy przemieszczaniu się z miejsca na miejsce. Ten, kto ma w swoim otoczeniu jakiekolwiek stworzenie, wie jak bardzo są one wrażliwe, czułe i empatyczne wobec swego właściciela. Panuje powszechne przekonanie, że zwierzęta nie mają duszy. Książka pt.: „Zwierzę odbiciem ludzkiej duszy” udowadnia, że jest zupełnie inaczej.


źr. zdjęcia: www.taman-ga.at
Dr Ruediger Dahlke pracuje od 40 lat jako lekarz psychoterapeuta. Jest on światowym autorytetem w dziedzinie terapii naturalnych i ekspertem w sferze duchowości i holistycznego podejścia do zdrowia ale i do życia. Prowadzi szkolenia i wykłady, w których łączy kwestie fizyczne i duchowe oraz zachęca do wzięcia całkowitej odpowiedzialności za swoje zdrowie. Znany jest też ze swoich bestsellerowych książek i programów na CD, które są podstawą do rozwijania duchowego światopoglądu i jego pracy. Swoją pierwszą książkę napisał ponad 30 lat temu pod tytułem „Świadomy post”. W Polsce zostały wydane m.in. „Księga medytacji”, "Lecznicze głodówki", „Oszukując przeznaczenie”, „Choroba Twoim przeznaczeniem”. 

źr. zdjęcia: www.facebook.com
Irmgard Baumgartner, urodzona w 1958 roku, studiowała weterynarię w Monachium. Po wielu latach pracy jako praktycznego weterynarzom pracuje wyłącznie jako klasyczny homeopatycznych weterynarza od 2007 roku. Mieszka i pracuje w Neusäß niedaleko Augsburga. 

„Zwierzęta domowe są tak bardzo blisko związane ze swoimi ludźmi, że granice pomiędzy nimi zanikają, a same zwierzęta traktują ludzkie sprawy i problemy jak własne, przejmując je na siebie.”

Dr Ruediger Dahlke skupia się w pierwszej części książki na duchowych powiązaniach zwierząt i ludzi, ukazując szczególnie silne więzi łączące zwierzęta domowe z ich właścicielami. Uświadamia, że jesteśmy odpowiedzialni za los naszych „Braci Mniejszych” i powinniśmy docenić ich obecność w naszym życiu. Przytacza liczne przypadki wskazujące na na to, że zwierzęta mają duszę, doskonale rozumieją ludzkie problemy i mają dobroczynne działanie na człowieka. Przypomina jak kościół odnosił się w przeszłości zwierząt i ich duchowości ale też wpływ jaki wywarła religia chrześcijańska na świadomość ludzi wobec zwierząt Uzasadnia dlaczego przeszedł ponad 40 lat temu na dietę wegetariańską i namawia do tego innych. 

Część druga została napisana przez Irmgard Baumgartner - lekarza weterynarii, która swoje podejście do zwierząt wykształciła już w dzieciństwie pod wpływem swojego dziadka, który podkreślał, że zwierzętom należy się wdzięczność, gdyż zapewniają ludziom utrzymanie. Opisuje swoją drogę do uzyskania nowego spojrzenia na świat zwierząt i nowego podejścia do terapii oraz własne spostrzeżenia na temat zwierząt, głownie psów i kotów. 

W czasie swojej praktyki odbyła wiele rozmów z właścicielami zwierząt i doszła do wniosku, że zwierzę wczuwa się w sytuację życiową swego opiekuna i rozwija w sobie chorobę. Na potwierdzenie swoich wniosków przedstawia historie, które wykazują wyraźną interakcję między człowiekiem a jego chorym zwierzęciem. Każdy przypadek choroby interpretowała pod kątem psychosomatycznym, kierując się wskazówkami dr Ruedigera Dahlke”a zamieszczonymi w jego książce pt.: „Choroba Twoim przyjacielem.” Wzruszające historie skłaniają do refleksji i udowadniają silne związki i zależności między człowiekiem i zwierzętami. 

„Ten, kto toleruje przemoc wobec zwierząt, za jakiś czas będzie tolerował przemoc wobec ludzi.”

Autorzy pokazują głębokie i niezwykłe więzi jakie łączą zwierzęta domowe i ich właścicieli. Mają nadzieję, że przedstawione historie staną się impulsem do zastanowienia się nad rolą jaką zwierzęta pełnią w naszym życiu. Okazuje się, że nasi czworonożni przyjaciele są wrażliwymi istotami, pełnymi miłości, gotowymi do poświęceń i kochają nas całym sobą. Niestety ludzi nie potrafią często odwzajemnić te uczucia. Widać to wypełnionych schroniskach, porzuceniach i zadawanych cierpieniach zwierzętom. 

„Zwierzęta mają duszę i są zdolne do zdumiewających dowodów miłości oraz zachowań, które znaczą wiele zarówno dla naszej, jak i dla ich duszy.”


Zwierzęta są jednym z elementów większej całości i razem z człowiekiem oraz całym ekosystemem tworzą jedność. Mają pozytywny wpływ na człowieka. Oferują nam miłość, oddanie, wierność, przywiązanie, zaufanie. Dzięki nim dni są pełniejsze i radośniejsze a my stajemy się bardziej otwarci na innych, wrażliwsi na nieszczęścia, chętni do pomocy, częściej się uśmiechamy. Na przykład codzienne spacery z psem wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Zamiast siedzieć przed telewizorem czy komputerem, wykorzystujemy czas na ruch na świeżym powietrzu bez względu na pogodę. Dlatego doceńmy każde stworzenie, jakie mamy w swoich domach, traktujmy je "po ludzku" czyli z dobrocią serca, bo są oni naszymi wiernymi przyjaciółmi, bez względu na okoliczności w jakich się znajdujemy. 


Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania niemieckiego: 2016
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 124
Oprawa miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Małgorzata Rzepka
Tytuł oryginału: Das Tier als Spiegel der menschlichen Seele

2 komentarze:

  1. To prawda, że te więzi są naprawdę mocne. Interesująca książka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniała książka. Żałuję, że na razie nie mogę mieć psa.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)