piątek, 21 kwietnia 2017

331. - "Medytacja buddyjskiego mnicha"

Życzliwość, która wraca
Ajahn Brahm

         

"Rozwijanie użyczliwienia jest jak rozjarzanie świateł umysłu.”

Przystępując do jakiegokolwiek działania musimy przede wszystkim być uważni. To jednak za mało. Do pełnego efektu potrzebna jest życzliwość a ta wartość w dzisiejszych czasach jest coraz mniej widziana. Widać to po wszechobecnej obojętności, nienawiści, złości dlatego warto rozwinąć w sobie to piękne uczucie. Do tego świetnie nadaje się medytacja, która pomaga wyciszyć umysł i emocje. Medytacja dla wielu osób wydaje się nieosiągalna. Dzięki książce „Medytacja buddyjskiego mnicha” możemy zrozumieć na czym ona polega oraz jak osiągnąć dzięki niej harmonię i równowagę. 

źr. zdjęcia: wikipedia
Ajahn Brahmavamso Mahathera zwany Ajahn Brahm jest Opatem Klasztoru Bodhinyana w Serpentine i Dyrektorem ds. Duchowych Buddyjskiego Towarzystwa Stanu Australia Zachodnia oraz Doradcą ds. Duchowych przy Buddyjskim Towarzystwie Stanu Wiktoria, Doradcą ds. Duchowych przy Buddyjskim Towarzystwie Stanu Australii Południowej, Patronem Duchowym Bractwa Buddyjskiego w Singapurze oraz Patronem Duchowym ośrodka Bodhikusuma Centre w Sydney. W Polsce mogliśmy poznać jego dwie książki: "Opowieści Buddyjskie dla małych i dużych" oraz "Opowieści Buddyjskiego Mnicha."

okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.com
W swojej kolejnej publikacji przekazuje własne techniki medytacyjne, dzięki którym wzbogacimy własne wnętrze a poprzez to własne życie. Prezentuje nowe podejście do medytacji poprzez dołączenie do uważności dobroci i życzliwości. W połączeniu tych elementów powstaje użyczliwienie, które jest drogą do zmiany dotychczasowego życia. Skierowanie uwagi na tym co czujemy, myślimy pozwoli nam przejąć kontrolę nad każdą sferą naszej codzienności. Liczne wskazówki i porady mają na celu wprowadzić spokój i harmonię tam, gdzie jej brakuje a tym samym nauczyć świadomego przeżywanie obecnej chwili.

„Użyczliwienie pozwala ci objąć inne istoty - jak również samego siebie - takimi, jakimi są i jakim ty jesteś.”

Poradnik został podzielony na pięć części, w których po kolei poznajemy poszczególne etapy wprowadzania do naszego życia użyczliwienia, użyczliwionej uwagi, użyczliwionego kochania.

Autor podpowiada w jaki sposób pracować nad usuwaniem ograniczających nas negatywnych emocji, z bagażu przeszłości i przyszłości, uciszeniem wewnętrznych komentarzy i daje wskazówki jak stosować poznane techniki na co dzień. Opisuje doznania jakie możemy osiągnąć dzięki medytacji i uczy przestawienia świadomości na chwilę obecną.  Uświadamia jak ważna jest każda chwila naszego życia, którą możemy celebrować poprzez pozytywne nastawienie, miłość, dobroć i życzliwość.

Ajahn Brahm ma lekki sposób przekazywania swoich nauk poprzez inspirujące historyjki, zabarwione szczyptą humoru i okraszone mądrymi myślami. Jego nauki są pełne łagodności, spokoju, autentyczności i mądrości. Nie przytłacza on mnogością terminologii czy zbędnymi teoriami, lecz w prosty sposób, krok po kroku wprowadza kolejne elementy, które pomogą w pełni doświadczyć korzyści płynącej z medytacji połączonej z użyczliwieniem. Rozdziały są bardzo krótkie, urozmaicone, historyjkami i przypowieściami, które uwypuklają omawiane zagadnienie.

Wiele osób może pomyśleć, że książka nie jest dla niego, bo przecież opiera się na buddyjskiej filozofii lecz jest to błędne podejście, które zamyka nas na inne możliwości postrzegania rzeczywistości. Medytacja, miłość czy życzliwość są istotne dla każdej istoty, bez względu na poglądy czy przekonania, dlatego polecam ją każdemu, bez względu na wiarę, stopień rozwoju duchowego i zaawansowanie w techniki uważności, gdyż jest ona ponadczasowa ucząca uniwersalnych wartości ważnych dla naszej wewnętrznej równowagi.

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania australijskiego: 2015
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 124
Oprawa Miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Mariusz Warda
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Tłumaczenie: Iga Maliszewska
Tytuł oryginału: Kindfulness

1 komentarz:

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)