piątek, 7 kwietnia 2017

327. - "Naucz się medytować"

Ponad 20 prostych ćwiczeń uzdrawiających ciało i oczyszczających umysł
Eric Harrison

           

To kolejna książka, którą przeczytałam już dosyć dawno. Jej recenzja była kiedyś zamieszczona na mojej dawnej stronie „Wewnętrzne Światło”. Ukazała się w 2012 roku, lecz zamieszczam ją ponownie, tym razem na obecnym blogu, gdyż temat jest cały czas aktualny i stanowi element pracy nas sobą.

"Gdy umysł zostaje zjednoczony, stajemy się jednym ze wszystkim, co tylko możemy sobie wyobrazić."

Wiele osób słyszało o medytacji ale nie każdy wie co to znaczy medytować. Najczęściej kojarzy się ją z nieruchomym siedzeniem w konkretnej pozycji, z zamkniętymi oczami i skupianiem się na sobie i własnych myślach. Jednak często nie osiągają oni upragnionych rezultatów. Trudno im się skoncentrować, uspokoić natłok myśli, wiele spraw ich rozprasza i w efekcie zniechęca to do praktykowania tej metody. Dlatego dla wielu osób medytacja wydaje się niemożliwa i trudna. Autor książki „Naucz się medytować” w przystępny sposób opowiada o medytacji, uświadamia jak ważna jest ona dla naszego życia i dlaczego warto ją stosować na co dzień.

źródło zdjęcia:
perthmeditationcentre.com.au
Eric Harrison urodził się w Nowej Zelandii w 1949 roku. Od 1970 roku praktykuje medytację i jogę. Jest jednym z bardziej doświadczonych nauczycieli tej dziedziny życia. Wiedzie spokojne życie jako niezależny pisarz. W latach 80 – tych spędził osiemnaście miesięcy w samotności. W 1986 roku powrócił do Australii, gdzie stworzył Centtrum Medytacji Perth. Jego popularność zaczęła wzrastać i z czasem zyskała ponad 1000 uczestników rocznie na licznych kursach, warsztatach i wykładach, w których autor zwraca uwagę na medytację jako metodę relaksacji i jasności umysłu. W 1991 roku napisał pierwszą książkę pt. „Czy chcesz medytować”. Medytacja jest dla niego ważną dziedziną życia, bez której nie wyobraża sobie funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Dlatego stara się przekonać do niej jak najwięcej osób, nie tylko swoich uczniów ale czytelników na całym świecie.

"Praktykowanie medytacji może stanowić ogromne wsparcie procesu leczenia. Jeśli nie podeprzemy małego drzewka, przewróci się pod naporem wiatru i umrze. Ale jest to tylko jeden z wielu czynników, umożliwiających zdrowy rozwój drzewa."


okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.co.uk
Eric Harrison zapewnia, że codzienna kilkuminutowa medytacja może przynieść zaskakująco dobre efekty i wpływa pozytywnie na nasz organizm ale też na różne sfery życia. Osoby medytujące zauważają, że rzadziej palą papierosy, mniej się objadają, a nawet przestają nosić okulary czy faszerować się lekarstwami. To idealne narzędzie służące lepszemu życiu w tym skomplikowanym i nieprzewidywalnym świecie.

Autor przekazuje w książce metody, których naucza także na swoich warsztatach i seminariach. Uważa, że nie każdy ma możliwość uczestniczyć w jego zajęciach i dlatego powstała książka „Naucz się medytować”, by jak najwięcej osób mogło praktykować medytację i cieszyć się świadomie życiem. Dowiemy się z niej co to jest medytacja, co się dzieje w jej trakcie, jak reaguje umysł a jak ciało? Na co zwrócić uwagę? Jak poradzić sobie z natłokiem myśli?

„Medytacja jest czymś znacznie więcej niż techniką relaksacyjną, Oczyszcza umysł i sprawia, że staje się bardziej uważny. Stajemy się wrażliwsi na własne uczucia oraz szczegóły otaczającego nas świata.”Książka podzielona jest na trzy części. Każdy rozdział prezentuje kluczową ideę, po której przedstawiane są konkretne ćwiczenia. Autor opowiada o swoich doświadczeniach, początkach na drodze rozwoju, objaśnia dlaczego ludzie medytują i jakich nieoczekiwanych korzyści doznają w trakcie swojej nauki. Stopniowo wprowadza nas w temat książki, uczy jak wykorzystać wiedzę z niej do samodzielnej nauki, podstawowe zasady relaksacji i skupiania uwagi oraz podaje różnorodne techniki i sposoby rozpoznawania głębokich stanów umysłu. Bardzo przydatne są tzw. mini medytacje, które można wykonać w każdej chwili. Dzięki nim możemy szybko i łatwo się zrelaksować, rozluźnić się i zregenerować. Znajdziemy też w niej odpowiedzi na podstawowe pytania, które są zadawane w czasie jego wykładów. Eric Harrison zachęca by słuchać swojego ciała, wyczuwać każde napięcie i mówi jak je uwolnić i zyskać większą świadomość odczuwalnych wrażeń, które pojawiają się w czasie relaksacji tak, by jak najlepiej wykorzystać potencjał medytacji. 

„W medytacji zależy nam na osiągnięciu wewnętrznego spokoju, ale na tym nie kończy się nauka. Wykonywanie formalnych praktyk medytacyjnych w sprzyjających warunkach i spokojnych pomieszczeniach stanowi jedynie przygotowanie do bardziej burzliwych sytuacji życiowych."

Medytacja jest jednym z aspektów naszego życia, który ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Pomaga nam się wyciszyć, poprawić pamięć, poradzić sobie ze stresem, uspokoić i zrelaksować się wewnętrznie. Sprawia, że nasze życie ulega zmianie, bo zaczynamy patrzeć na to co nas otacza z zupełnie nowej perspektywy.


Wydanie: I
Rok wydania  polskiego: 2012
Rok wydania angielskiego: 1993
Wymiary: 14,9 x 20,7
Ilość stron: 192
Oprawa: miękka
Redakcja: Natalia Paszko
Skład: Tomasz Pilasiewicz
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Tłumaczenie: Karolina Bochenek
Tytuł oryginału: Teach Yourself To Meditate: Over 20 simple exercises for peace, health & clarity of mind.


2 komentarze:

  1. Chętnie w wolnej chwili przeczytam. Zapowiada się ciekawie, fajnie, że autor zawarł też ćwiczenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam tę książkę. Często do niej wracam.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)