niedziela, 19 lutego 2017

316. - "Chi Kung teoria i praktyka"

Naturalna energia i chiński sposób na zdrowie i wieczną młodość
L.V. Carnie

        

„Taoiści mówią, że umrzeć w wieku 120 lat, to umrzeć młodo.

Wszystko wokół jest energią, która jest siłą napędową naszego życia. Przenika ona wszelkie stworzenia na ziemi, nasze otoczenie i także nasze ciała. Bez niej niemożliwe byłoby żadne istnienie. W świecie Wschodu nazywana jest ona chi i musimy zadbać o to, by płynęła ona harmonijnie, bez przeszkód. Istnieje wiele systemów energetycznych, które mają na celu zrównoważenia naszej energii. Możemy do tego wykorzystać kryształy, medytacje, muzykę, zapachy, różne ćwiczenia. Doskonale do tego nadają się techniki pochodzące ze starożytnej kultury Wschodu. Jedną z nich jest metoda opisana w książce pt.: „Chi Kung teoria i praktyka”

źródło: www.llewellyn.com
LV (Lily) Carnie poświęciła swoje życie pracy i codziennej praktyce szamanizmu i starożytnej chińskiej sztuki Chi Kung i Two Spirit Shamanism. Te dwie dyscypliny pomogły jej w rozbudzeniu swojego potencjału jako uzdrowicielki i specjalistki przepływu energii. Lubi taniec brzucha, szermierkę, Stunt Latawiec, szycie i granie na instrumentach muzycznych, takich jak harfa celtycka biodrowa, skrzypce i penny whistle dla roślin i zwierząt żyjących w dzikich miejscach. Spędza większość swojego czasu na leczeniu roślin, zwierząt i ludzi. Uczy Chi Kung i winkte szamanizm każdego, kto jest tym zainteresowany.

okładka oryginału:
źródło: amazon.com
Chi Kung to sztuka, która pomaga naszej energii się rozwijać i wykorzystać ją do wprowadzenia równowagi zarówno w naszym organiźmie jak i życiu. Spotykana jest też pod nazwą Chi Gung lub Qigong i kojarzona z określonymi ruchami ciała. Ta metoda nie polega jedynie na przyjmowaniu różnych pozycji lecz koordynacja oddechu ze świadomością. Dzięki niej umysł porusza chi, chi porusza krew i tlen, a to z kolei wpływa na nasz metabolizm całego organizmu. Najczęściej Chi Kung wykorzystywane jest w celach zdrowotnych ale także przynosi korzyści na polu mentalnymi duchowym.

„Sekrety Wszechświata drzemią w Tobie.”

Początki Chi Kung sięgają 4000 lat temu, kiedy ludzie zamieszkujący centralne Chiny zaczęli wykonywać różne ćwiczenia by poprawić swoją kondycję ciała. Nie wiadomo kto był pierwszym mistrzem tej sztuki. Pierwsza książka na ten temat powstała 700 lat p.n.e.i nosiła tytuł „The Yellow Emperor’s Classic of Internal Medicine”. Zawierała ćwiczenia oddechowe, rozciągające i wizualizacje mentalne, które miały pomóc w zachowaniu zdrowia. Dawniej umiejętności Chi Kung były przekazywane przez mistrza i jego sekrety były dostępne dla wybranych. Ta technika ewoluowała przez wieki aż do dziś, kiedy każdy ma możliwość jej praktykowania. 

W Chinach każda rodzina opracowywała swój własny styl walki. Podobnie było z Chi Kung, stąd wiele jego odmian. Jednak mimo takich różnorodności, mają one wiele elementów wspólnych. Przede wszystkim jest to metoda wykorzystywana w celu leczenia i zapobiegania chorobom. Dzięki niej możemy wzmocnić zdrowie, spowolnić procesy starzenia ale też nauczyć się panowania i wykorzystania energii organiźmie. 

Książka odkrywa tajemnice Wszechświata, za które w Chinach trzeba było płacić duże pieniądze albo trzeba było poświęcić temu życia. Zawiera trzy części, które składają się nieponumerowanych rozdziałów oraz podrozdziałów. Każdy z nich można czytać niezależnie od pozostałych otwierając na dowolnej stronie, by poznać interesujący nas materiał i wypróbować zamieszczone ćwiczenia. 

Autorka sugeruje, by poznać podstawowe zasady Chi Kung, gdyż to ułatwi zrozumienie i dogłębne zastosowanie przedstawionej wiedzy. Treść uzupełniają rysunki instruktażowe, pokazujące spsoób wykonania omawianych pozycji i ćwiczeń. Przedstawia po kolei prowadzi nas przez kolejne rozdziały odsłaniając tajniki i możliwości jakie niosą ćwiczenia Chi Kung.

Poznajemy podstawowe zasady stosowania tej sztuki, jej różne odmiany, poziomy treningu. Uczy koordynowania oddechu w połączeniu z różnymi pozycjami i świadomą uwagą co zwiększa nasze chi w ciele, sprawia, że krąży ono płynnie i bez blokad. To z kolei przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia się, ma korzystny wpływ na nasz metabolizm i pomaga wyleczyć się z łagodnych chorób. Pokazuje w jaki sposób Chi Kung poprawia elastyczność ciała, naszą wytrzymałość i dzięki temu możemy osiągnąć wyznaczone cele oraz umożliwia także komunikowanie się ze zwierzętami, roślinami, poruszanie przedmiotami siłą umysłu, łatwiejsze znoszenie gorąca, zimna i bólu a nawet czytanie w czyjejś duszy. 

„Chi jest energią. To nasza witalność i życie. Możemy przetrwać miesiąc bez jedzenia, kilka dni bez wody, ale tylko kilka chwil bez tlenu i energii.”

Pierwsze pięć rozdziałów przybliża historię Chi Kung, jego odmiany, w jaki sposób możemy go praktykować i skąd czerpać wiedzę na jego temat. Dowiadujemy się czym jest energia, jakie korzyści przynosi praktyka Chi Kung, jakie są jego odmiany, czym są meridiany, zagłębienia, na czym polega zasada Yin i yang oraz pięciu żywiołów. Uczymy się zakorzeniania, centrowania, równoważenia, gromadzenia chi, trzech sposobów oddychania, Małego i Wielkiego Krążenia i wielu ćwiczeń. Poznajemy techniki wykorzystywania statycznego i ruchomego Wai Dan Chi Kung, Nei Dan Chi Kung oraz różne możliwości wykorzystania Chi Kung w zależności od tego co chcemy osiągnąć oraz plan treningowy, zasady stosowania Chi Kung i filozofię z tym związaną, byśmy mogli jak najlepiej wykorzystać jego potencjał. 

Część druga opisuje poszczególne rodzaje treningu: fizyczny, mentalny, emocjonalny, zdrowotny, aktywnościowy, sensoryczny i natury. Zawiera wiele porad i ćwiczeń wspomagające naszą energię, rozwijające nasz ciało, umysł i duszę. Dzięki nim możemy bardziej zintegrować się z naturą, pobudzić nasze chi, rozwinąć intuicję, uzyskać spokój i czerpać radość z każdej chwili życia.

Część trzecia prezentuje wyższy poziom wykorzystania Chi Kung, który wymaga już opanowania umiejętności opisanych we wcześniejszych rozdziałach. Dzięki zamieszczonym wskazówkom możemy spowolnić procesy starzenia, zwiększyć sprawność seksualną, nauczyć się kontrolować temperaturę swojego ciała, rozgrzewając się lub schładzając według uznania, spełnić marzenia, rozwinąć zdolności parapsychiczne a nawet uzdrawiać na odległość, rozmawiać z duchami i poruszanie przedmiotów siłą swojego umysłu. Ostatni rozdział tej części zawiera wskazówki i opowiadania z osobistymi doświadczeniami autorki, które pokazują w jaki sposób możemy doświadczać energii praktykując Chi Kung. 

We współczesnym świecie zbyt mocno ograniczamy swój kontakt z naturą poprzez tworzenie wokół siebie sztucznej przestrzeni, jedzenia pełnego chemii, otoczenia pełnego szkodliwych czynników blokując w ten sposób swobodny przepływ naszej wewnętrznej energii. Najczęściej dbamy o kondycję fizyczną, urodę i zapominamy o naszym wnętrzu. Chi Kung umożliwia wgłębienie się w naszą duszę i wydobycie na zewnątrz własnego potencjału, dzięki któremu możemy prowadzić życie według swoich wyobrażeń. Nasze życie zależy od energii, którą mamy w sobie i dlatego dbanie o jej jakość powinno być dla nas ważnym czynnikiem. 

Praktykując Chi Kung łączymy się ze wszystkim co istnieje, gdyż każde stworzenie, roślina, chmura, drzewo, każdy otaczający nas element jest energią. Wszystko wokół nas wibruje i emituje własne chi a wszelkie wibracje wpływają na siebie wzajemnie. Jeżeli niszczymy przyrodę to niszczymy także siebie. Chi Kung pomaga nam zrozumieć prawa natury, poczuć z nią jedność i wsłuchać się w jej głos. To wyzwala w nas chęć integrowania się z nią a więc także z naszym wnętrzem. Wówczas w pełni możemy poczuć, że naprawdę żyjemy i jesteśmy elementem większej całości. 

„Im bardziej niszczymy Ziemię, tym bardziej niszczymy własną esencję.” 

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania amerykańskiego: 1997
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 392
Oprawa: Miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Łukasz Głowacki
Ilustracje: Wendy Frogge’t
Korekta: Małgorzata Koniarska
Tytuł oryginału: Chi Gung: Chinese Healing, Energy and Natural Magick

4 komentarze:

 1. To musi być bardzo zajmująca wiedza, o której nie mam zielonego pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością :) Warto poznać tę filozofię i ćwiczenia :)

   Usuń
 2. Proszę :) dziękuję za wizytę i komentarz :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)