środa, 22 lutego 2017

318. - "Gdyby dziś był ostatni dzień Twojego życia"

Odkryj co tak naprawdę liczy się w życiu
Ulrike Scheuermann

      

„Śmierć jest pewna jak śmierć”

Śmierć spotyka każdego, bez wyjątku i nigdy nie wiemy kiedy zapuka do naszych drzwi. Wstając rano nigdy nie wiemy jak skończy się dany dzień. W obliczu nieuchronnego końca zaczynamy inaczej postrzegać życie i dostrzegamy to, co do tej pory umykało naszej uwadze. Tego rodzaju podejście do samorozwoju proponuje autorka książki pt.: „Gdyby dziś był ostatni dzień Twojego życia”

źróło:
ulrike-scheuermann.de
Ulrike Scheuermann urodziła się w 1968 roku w Berlinie, gdzie mieszka do dziś. Jest dyplomowaną psycholog, wykładowczynią i autorką książek o rozwoju osobistym. Do tej pory powstało ich osiem. Od ponad 15 - u lat towarzyszy ludziom w ich osobistym i zawodowym rozwoju na swoich seminariach, sesjach coachingowych i poradnikach. 

Śmierć jest tematem, którego unikamy, nie lubimy o niej rozmawiać. To wręcz temat tabu, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z osobą umierającą. Nie umiemy z nią rozmawiać o tym, co ją czeka a raczej pocieszamy, zaklinając rzeczywistość. Ulrike pragnie uświadomić jak drogocenne i krótkie jest życie, byśmy potrafili odnaleźć to, co jest dla nas najcenniejsze. Pokazuje, że stając przed faktem czekającej nas śmierci, zaczynamy doceniać każdą chwile, zmieniamy nastawienie i odkrywamy co jest dla nas najważniejsze. Poprzez zaprezentowane ćwiczenia skłania do spojrzenia na życie z perspektywy ostatniego dnia. 

okładka oryginału
źródło: amazon.de
„Właśnie dlatego, że nie przyglądamy się śmierci, strach przed nią jest tak duży i przez to mamy jeszcze mniej odwagi, by spojrzeć prawdzie w oczy.”

Książka nie jest poradnikiem przeznaczonym jedynie do przeczytania i odłożenia na półkę, lecz wymaga zagłębienia się w jej treść poprzez aktywną praktykę. Główny trzon publikacji stanowi siedem rozdziałów poświęconych istotnym zagadnieniom, które warto w sobie rozwinąć. Ich treść została ułożona tak, by wprowadzać stopniowo omawiane zagadnienie i rozbudzić w nas odpowiednie emocje. 

W każdym z nich przedstawiona jest jedna fikcyjna historia, dzięki której wgłębiamy się emocjonalnie w istotę tematu oraz ćwiczenia pomagające spojrzeć na swoje dotychczasowe życie z perspektywy czasu. Stanowią one punkt wyjścia do rozważań i zrozumienia omawianej kwestii, zadawania pytań samemu sobie, szukania odpowiedzi i odczuwania ćwiczenia emocjonalnie. 

„Kto zna innych, jest uczonym. Kto zna samego siebie, jest mędrcem.
- Konfucjusz


Poszczególne rozdziały mają taką samą strukturę, stałe części i ułożenie podrozdziałów. 

  • Wprowadzenie, w którym autorka nakreśla główne założenia danej partii materiału w kilku krótkich zdaniach oraz przytacza autentyczną dwie historie: autentyczną i fikcyjną. Pierwsza rozpoczyna każdy rozdział i pochodzi z sesji coachingowych oraz seminariów, natomiast druga zaprezentowana jest pod wspólną nazwą „Wyobraź sobie” i ma na celu pobudzić naszą wyobraźnię. 
  • „Rozgrzewka”, która zawiera krótkie ćwiczenie przygotowujące do głównego zadania
  • Ćwiczenie główne, które jest zaprezentowane w formie wykresu.
  • „Rozumienie”, w którym są omówione efekty ćwiczeń oraz dokładniejsze wyjaśnienia poszerzające wiedzę i podpowiadające w jako sposób można wprowadzić poznane 
  • Polecane lektury, linki do stron, filmy, muzyka i zdjęcia dla pogłębienia wiedzy.
  • Ćwiczenia wymagają niezwykłej szczerości wobec siebie i dogłębnej wewnętrznej analizy. Wypełnione są wieloma pomocniczymi pytaniami, która mają ułatwić znalezienie odpowiedzi.
Dzięki nim zrozumiemy swoje dotychczasowe doświadczenia, odkryjemy jakie wartości mają dla nas szczególne znaczenia, odnajdziemy własny punkt skupienia, wewnętrzną mądrość, rozwiniemy pewność siebie, nauczymy się uzdrawiać związki i prawdziwie dawać miłość. Pomagają dostrzec szczegóły, które najczęściej umykają naszej uwadze oraz spojrzeć na daną kwestię z szerszej perspektywy. 


„Zapytaj siebie po co żyjesz i żyłeś. Nie żyj po prostu, tak sobie. Im bardziej nakierujesz się na swój sens życia, tym głębsze mogą stać się twoje ślady.”

Publikacja ozdobiona została rysunkami autorki, które ilustrują poszczególne kroki ćwiczenia jak i omawiane zagadnienia. W ciekawy sposób zobrazowane są kolejne etapy głównego ćwiczenia, które są przedstawione w formie rzeki. To daje szerokie spojrzenie na życie, dokonania, powtarzające się wzorce postępowania czy podejmowane decyzje, które doprowadziły nas do obecnego punktu. To pomaga zrozumieć dlaczego jesteśmy w takiej a nie innej sytuacji, co nas ukształtowało i jak możemy zmienić to, co nam przeszkadza lub stwarza problemy. 

Motyw rzeki, który przewija się przez całą publikację doskonale odzwierciedla nasze życie. Źródło to początek, nasze narodziny. Pierwsze odpływy symbolizują ważne związki. Meandry, wiry, mielizny i rozwidlenia pokazują nasze zmienne koleje losu. Szerokość i głębokość rzeki to nasz rozwój, dojrzewanie i wrastanie aż w końcu rzeka wpada do morza obrazując w ten sposób koniec naszej podróży na ziemi, przejście w inną formę i nowe życie. 

Życie jest jak rzeka, która płynie spokojnie lub burzliwie, mija różne dolinki, przesmyki, wije się wśród pagórków aż w końcu kończy swój bieg we wzburzonych morskich wodach. Na tej ścieżce spotykamy wiele osób, uczymy się różnych czynności, umiejętności, spotykają nas doświadczenia, które mają wpływ na nasze emocje, wybory, myśli i świadomość. Gonimy za bogactwem, karierą, sukcesem, marzeniami, pragnąc bezpieczeństwa i spokoju. W pewnym momencie zatrzymują nas sytuacje, często dramatyczne, by pokazać nam co do tej pory osiągnęliśmy. 

Ulrike Scheuermann przekonuje, że nie musimy czekać aż życie zmusi nas do spojrzenia wstecz i zmianę postrzegania rzeczywistości, odkrycia siebie na nowo i wejścia na właściwą ścieżkę. Wystarczy, że zadamy sobie pytanie: „A gdyby dziś był ostatni dzień Twojego życia?” Namawia, by widmo nieuchronnej śmierci towarzyszyło nam nieustannie, gdyż wówczas zaczynamy wyznaczać sobie granice, doskonalić siebie, doceniać najdrobniejsze zdarzenia, cieszyć się tym, co mamy wokół siebie i być szczęśliwym każdego dnia. 

Jeden z polecanych materiałów to wykład Randy’ego Pausch’a, który wygłosił go w 2007 roku, rok przed swoją śmiercią. Powstała książka, która ukazała się w 2008 roku. Tutaj link do Ostatniego Wykładu

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania niemieckiego: 2011
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 228
Oprawa: Miękka
Redakcja: Magdalena Madura
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Kamila Petrikowska
Ilustarcje: Ulrike Scheuermann
Tytuł oryginału: Wenn morgen mein letzter Tag wär: So finden Sie heraus, was im Leben wirklich zählt

2 komentarze:

  1. To na pewno bardzo inspirująca książka. Czuję, że wiele bym z niej odniosła do mojego życia.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.