niedziela, 30 kwietnia 2017

336. - "Przemień siebie i własne wnętrze za pomocą medytacji"

Życie i dziedzictwo największych mistrzów medytacji
Wojciech Filaber

         

„Tylko poprzez pracę nad własnym umysłem osoba jest w stanie osiągnąć prawdziwy i naturalny poziom spostrzegania rzeczywistości.”

Medytacja od zawsze towarzyszyła ludziom poszukującym sensu życia i oświecenia. Zarówno dawni jak i współcześni mistrzowie duchowi stosowali ją w swoich praktykach osiągając spokój umysłu, wewnętrzną równowagę i sięgając w głąb swojej duszy. Ich dorobek był bazą, z której czerpał natchnienie i wiedzę autor książki pt.: „Przemień siebie i własne wnętrze za pomocą medytacji”.

źr. zdjęcia: wirtualny wydawca.pl
Wojciech Filaber mieszka obecnie w Londynie. W 2004 roku po raz pierwszy udał się do Tajlandii. Ta podróż miała na niego ogromny wpływ i ukierunkowała jego rozwój w stronę buddyzmu. Od tego czasu jego życie poświęcone było pracy nad własnym rozwojem wewnętrznym i duchowym. Ukończył studia licencjackie z psychologii na Middlesex University w północnej części Londynu i w trakcie studiów zainteresował się zdrowiem umysłowym i medytacją. Poza tym pasjonuje się psychoanalizą, psychoterapią i sposobami poprawy jakości życia a ostatnio rozwija się w kierunku Obecnie rozwijam swoje zainteresowania także w innych coachingu i aktorstwa. Swoje doświadczenie zdobywał dzięki naukom mistrzów medytacji ucząc się wgłębiać we własne wnętrze i łączyć się ze swoim prawdziwym JA. W wywiadzie zamieszczonym na wirtualnywydawca.pl powiedział o sobie: „Pisanie książek traktuję jako „dodatek” do moich wiodących zainteresowań, o których wspomniałem wyżej. W wolnym czasie podróżuję i poznaję nowe kultury oraz obyczaje. Właśnie książka jest medium, za pomocą którego mogę opowiedzieć o tym szerszemu gronu.”

„Medytacja umożliwia osiągniecie stanu wewnętrznego spokoju, stanu wolnego od bezustannego uczestniczenia w procesie myślenia. Poprzez wewnętrzną obserwację osoba jest w stanie dokonać świadomego wyboru dotyczącego tego czy chce ona pozostać w strefie nierealnych myśli, czy też skupić własną uwagę i świadomość na rzeczywistości.”

Książka powstała z intencją ukazania pozytywnych aspektów medytacji i zachęcenia czytelników włączenia jej w codzienny harmonogram zajęć, gdyż poprzez skupienie się na swoim wnętrzu i umiejętności obserwacji siebie możemy odnaleźć sens życia oraz poprawić własne zdrowie na wielu poziomach naszego istnienia. Publikacja miała swoją premierę w 2013 roku i była pierwszą w twórczości autora. W tym samym roku ukazały się jeszcze trzy kolejne tytuły z zakresu psychologii i huny. W 2015 roku książka „Przemień siebie i własne wnętrze za pomocą medytacji” doczekało się wydania anglojęzycznego. 

Autor podkreśla zalety medytacji, przedstawia techniki pomocne w jej praktykowaniu i opisuje różne metody wyciszenia się i pracy nad sobą. Poznajemy różne rodzaje medytacji począwszy od buddyjskiej, chrześcijańskiej poprzez prowadzoną, chodzoną, Japa, Reiki aż po transcendentalną i taoistyczną. Dowiadujemy się na czym polega medytacja wizualizacyjna, Silva, Joga i Zen. 

W celu przyswojenia poszczególnych zagadnień Wojciech Filaber proponuje ćwiczenia uczące koncentracji, zakorzeniania, wizualizacji i prawidłowego oddechu. Nie są one zbyt rozbudowane lecz stanowią raczej wytyczne do rozwinięcia własnej pracy w określonym kierunku. Opisy są krótkie i zbyt ogólnikowe. Dla początkujących osób może być problemem wykonanie takich poleceń jak: „pozbądź się napięć”, „pozbądź się wszystkich myśli, „pozwól aby ciało i umysł poczuło się swobodnie” czy „opróżnij swoje płuca całkowicie i pozwól, aby świeże powietrze dotarło na nowo do wnętrza.” Osoby zaawansowane w sztuce medytacji doskonale wykonają proponowane zadania. 

źr.facebook
Książka przede wszystkim jest hołdem złożonym najwybitniejszym mistrzom duchowym, którzy mieli wpływ na doświadczenia autora. Wśród nich byli Alan Watts, Eckhart Tolle, OSHO, Ram Dass, Mooji, Adyashanti, Jego Świetobliwość Dalaj Lama, Maharashi, Papaji, Jiddu Krishnamurti oraz Thich Nhat Hanh. 

W osobnych rozdziałach autor przedstawia ich sylwetki, idee, którymi się kierowali lub kierują w swojej duchowej podróży. Każdy z nich wypracował swój styl nauczania, indywidualne podejście do medytacji lecz wiele aspektów łączy te osobowości. Ci co odeszli już na Drugą Stronę pozostawili po sobie swoje dziedzictwo w postaci nauk, przekazów i publikacji, które do dziś są drogowskazem dla wielu osób. Z kolei współcześnie żyjący nauczyciele duchowi są dla innych inspiracją do poszukiwania prawdziwego siebie poprzez wykłady, nagrania czy książki. U każdego z nich, bez względu na czas w którym żyli, medytacja była jedną z ważniejszych elementów pracy nad sobą. 

Ich dorobek w postaci zdobytej wiedzy, przekazywanych nauk i doświadczenia są inspiracją dla ludzi pragnących wgłębiać się w siebie poprzez uważną obserwację, dzięki czemu mogą poszerzać swoją świadomość i odkrywać nowe obszary otaczającej ich rzeczywistości. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania: 2013
Wymiary: 14 x 20 cm
Ilość stron:142

1 komentarz:

  1. Nie dziwię się, że taki dorobek jest inspiracją dla innych.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)