poniedziałek, 5 września 2016

259. - "Lecznicze głodówki dla każdego"

Jak poprzez post pozbyć się chorób
dr n. med. Ruediger Dahlke

        

„Kto chce dotrzeć do istoty życia, ten musi na moment zatrzymać bieg.”

Ścieżki do zdrowia są różnorodne – wiodą od tradycyjnych metod aż po terapie naturalne. Każdy ma wybór własnego sposobu na pozbycie się problemów. Jedną z nich jest post, który był i jest nadal obecny w wielu kulturach. Powstrzymywanie się od jedzenia postrzegane jest jako sposób na kontakt z duchami przodków, siłą wyższą, droga ku oświeceniu. We współczesnym świecie post ma wymiar uzdrawiający i oczyszczający. Taki obraz postu poznajemy w książce pt.: „Lecznicze głodówki dla każdego”.

źr. zdjęcia: www.dahlke.at
Jej autor - dr Ruediger Dahlke pracuje od 40 lat jako lekarz psychoterapeuta. Jest on światowym autorytetem w dziedzinie terapii naturalnych i ekspertem w sferze duchowości i holistycznego podejścia do zdrowia ale i do życia. Prowadzi szkolenia i wykłady, w których łączy kwestie fizyczne i duchowe oraz zachęca do wzięcia całkowitej odpowiedzialności za swoje zdrowie. Znany jest też ze swoich bestsellerowych książek i programów na CD, które są podstawą do rozwijania duchowego światopoglądu i jego pracy. Swoją pierwszą książkę napisał ponad 30 lat temu pod tytułem „Świadomy post”. W Polsce zostały wydane m.in. „Księga medytacji”, „Oczyszczająca głodówka", „Oszukując przeznaczenie”, „Choroba Twoim przeznaczeniem”. 

okładka oryginalnego wydania
źr. zdjecia: amazon.de
Książka została opracowana w przemyślany sposób, by stopniowo wgłębiać się w istotę postu. Jej celem jest wytworzenie zaufania w swoje siły, które ma swoje źródło w uczucia pewności i szczerości wobec siebie. Dowiadujemy się wielu informacji nie tylko na tytułowy temat lecz o funkcjonowaniu naszego organizmu. Na marginesie każdej strony znajdują się krótkie adnotacje związane z poruszanym zagadnieniem danego akapitu. Dzięki temu możemy łatwiej odnaleźć interesującą nas informację. 

Książka zawiera trzy główne części:

Pierwsza z nich przedstawia ważne informacje na temat postu, ukazuje jego podłoże religijne, kulturowe i duchowe, zalety i zasady jego stosowania. Dowiadujemy się jak post postrzegano w przeszłości, jak ta idea ma się wobec religii, zdrowego odżywiania, pomaga zrozumieć czym jest post. Pokazuje, że to nie tylko rezygnacja z posiłku lecz holistyczne podejście do kwestii zdrowia, dzięki któremu możemy oczyścić nasz organizm ale też rozświetlić naszą duszę. Przedstawia niezbędną wiedzę pomagającą zrozumieć sens stosowania postu, wykazuje korzyści jakie możemy dzięki temu osiągnąć i opisuje procesy zachodzące w ciele potwierdzone naukowo. Autor przekonuje dlaczego powstrzymywanie się od spożywania pokarmów jest naturalną metodą zapobiegania występowaniu licznych schorzeń takich jak reumatyzm, artretyzm, cukrzyca, choroby skóry i jelit. W wielu przypadkach odnotowano całkowite wyeliminowanie powyższych dolegliwości.

Część druga prezentuje praktyczną wiedzę dotyczącą kolejnych etapów prowadzenia postu. Autor doradza w jakich warunkach przeprowadzić czas niejedzenia, jak długo powinien trwać, gdzie szukać wsparcia, jaka jest najlepsza pora na jego przeprowadzenie i jaki rodzaj postu wybrać. Podpowiada w jaki sposób przygotować się do postu i przeprowadza przez kolejne trzy dni. Opisuje pomocnicze terapie naturalne na oczyszczanie jelit, wspomagające wątrobę, układ oddechowy, sposoby na radzenie sobie z występującymi bólami głowy, problemami z krążeniem, emocjonalnymi wahaniami, mdłościami i różnymi kryzysami w czasie postu. Obok fizycznych metod proponuje duchowe praktyki, rytuały, medytacje, wizualizacje. Pomaga zrozumieć fizjologię postu i procesy zachodzące w naszym organizmie podczas jego stosowania oraz podpowiada jak wykorzystać go do samopoznania.

Część trzecia poświęcona została sposobom zakończenia postu i przejścia do nowego okresu. To moment niezwykle ważny, gdyż możemy ocenić jakie zmiany zaszły w nas nie tylko fizyczne ale i duchowe. Poznajemy także tzw. posty częściowe np. dni ziemniaczane, kuracja Mayra, kuracja olejowo - białkowa, wędrówki postne. Osobny rozdział został przeznaczony dla odżywiania światłem, którą autor omawia na swoim przykładzie. 

Uzupełnieniem są załączniki na końcu książki, w których zamieszczone zostały instrukcje stosowania różnych terapii naturalnych oraz przepisy na chleb na czas dni odbudowy, dodatkowe wskazówki dotyczące zakończenia postu czego potrzebujemy do jego przeprowadzenia.

Autor postrzega post jako wsparcie dla samorozwoju i podkreśla duchowy aspekt terapii. Zaleca, by postępować dokładnie z przedstawionymi wskazówkami i zwracać uwagę na chwile, gdy pojawia się opór wobec jakiejś udzielanej porady czy omawianego zagadnienia. Wówczas łatwiej odkryjemy swój problem jaki mamy do przepracowania. Przekonuje, że post ma dobroczynne działanie na nasz organizm, pomaga złagodzić dolegliwości reumatyczne, artretyczne, chorób skóry, jelit, oznaki cukrzycy i wiele innych. Stosując kilkudniową przerwę w jedzeniu, uaktywniamy swojego wewnętrznego lekarza. 

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania zagranicznego: 2008
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 332 
Oprawa: miękka
Redakcja: Natalia Paszko
Skład: Iga Maliszewska
Tłumaczenie: Anna Chomik
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Korekta: Daria: Wolska 
Tytuł oryginału: Das große Buch vom Fasten

2 komentarze:

  1. Ja w ogóle na głodówkach się nie znam, więc pewnie dowiedziałabym się wiele ciekawego z tej książki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też za bardzo się nie znam i nigdy nie próbowałam. :)

      Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.