środa, 28 września 2016

264. - "Konopie Cud Natury"

Zdrowotne zastosowanie nasion i oleju konopnego
Barbara Simonsohn

         

„Zdrowie może mieć słodki smak.

Konopie znane były już ok. 12000 lat p.n.e. w Chinach i z tego względu są najstarszą rośliną uprawianą na świecie. W sanskrypcie noszą nazwę „Bhanga” a języku hindi - „Ganja”. W Chinach należą do najważniejszych produktów żywnościowych, obok ryżu i prosa. W starożytnych Chinach uważano je za „eliksir nieśmiertelności” ze względu na gwarancję utrzymania dobrej formy, kondycji i długiego, zdrowego życia. Nasiona tej rośliny i olej konopny stosowane były zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Uznawane były za skuteczne przy owrzodzeniach, oparzeniach, rozwolnieniach, zatruciach, wymiotach, zaparciach,bólach menstruacyjnych i wielu innych. Dziś zaliczane są do superżywności ze względu na ich walory odżywcze i praktyczne. O ich niezwykłych właściwościach opowiada książka pt.: „Konopie - cud natury”

źr. zdjęcia: www.barbara-simonsohn.de
Barbara Simonsohn urodziła się w 1954 roku w Hamburgu, studiowała nauki społeczne i polityczne. Jest autorką wielu książek o zdrowiu, dietach i reiki. Tematyką odżywiania zajmuje się od ponad 20 lat. Zasad medycyny naturalnej uczyła się u dr Renate Collier’a, by potem prowadzić seminaria na temat acydozy i głodówek. Pracowała na Uniwersytecie Hamburskim jako asystent naukowy oraz ukończyła edukację jako nauczycielka reiki u dr Barbary Ray w Stanach Zjednoczonych. W Polsce ukazały się m.in książki: "Stewia", "Sok z Młodego Jęczmienia" i Naiona Chia.

Łacińska nazwa konopi to „cannabis saitiva”. Należą do rodziny morowatych, jednorocznych, dwupiennych i wiatropylnych roślin. Rosną szybko, więc ich hodowla nie wymaga większych wymagań. W szerokim pojęciu konopie kojarzą się z narkotykami a ich hodowla na użytek domowy jest zakazana. Okazuje się jednak, że są one prawdziwym cudem natury. Konopie siewne uważane są przez wielu czołowych lekarzy i naukowców na świecie za jeden z najbardziej odżywczych produktów na naszej planecie. Są zaliczane to tzw. superżywności, która jest zarówno pożywieniem, jak i lekarstwem. Obecnie toczy się wiele dyskusji na ich temat, w których podkreśla się jej zalety jako jako najbardziej wartościowej rośliny oleistej. Chodzi tu głównie o nasiona konopi siewnej, które są pozbawione substancji psychoaktywnych, w tym THC. 

okładka oryginalnego wydania
źr. zdjęcia: amazon.de
Autorka przedstawia genezę hodowli konopi, ich dzieje przez wieki do czasów współczesnych. Przekonuje, że mogą być ważnym produktem sprzyjającym ekologii, gdyż stosując ją w codziennym życiu chronimy lasy i środowisko naturalne, ponieważ ograniczamy np. zużycie wody, która jest potrzebna przy produkcji bawełny. Mają szerokie zastosowanie jako materiał izolacyjny, płyty matrycowe, produkt spożywczy, ubrania, cement czy jako źródło energii. Są też przydatne w kosmetologii, gospodarstwie domowym, rolnictwie ale przede wszystkim w terapiach uzdrawiających. 

Konopie posiadają liczne zalety, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Są wyjątkowo łatwo przyswajalne, zawierają kwasy omega-3 i omega-6, aminokwasy, składniki dodające witalności oraz stanowią jedno z najbogatszych źródeł białka. Można je spożywać w postaci nasion, oleju, jak również suszonych liści. 

Pomagają w problemach skórnych, mają zbawienny wpływ na układ pokarmowy, oczyszczają jelita. wzmacniają nasz system odpornościowy, poprawiają pamięć, wzmacniają kości a nawet mają właściwości regeneracyjne i antynowotworowe. Przy ich pomocy wiele osób odzyskało zdrowie, dlatego zastanawiający jest zakaz ich uprawy i wykorzystywania w leczeniu. Wprawdzie Unia Europejska zaczęła od 1996 roku wykazywać większą przychylność dla uprawy konopi niezawierających właściwości odurzających, lecz nadal dominuje wobec nich negatywne nastawienie co sprawia, że nie jest dostatecznie wykorzystywany ich potencjał.

W sklepach wysyłkowych, internetowych ze zdrową żywnością coraz częściej pojawiają się produkty z konopi, na przykład olej, nasiona, mąka i herbatki. Nasion pochodzących z takich sklepów nie wolno sadzić. Autorka odnosi się także do kwestii prawnych w jednym z rozdziałów, gdyż tej kwestii nie sposób pominąć poruszając temat konopi.

„Tylko to, co proste, naturalne i autentyczne, daje nam witalność.”

Zaletą książki jest jej przejrzystość, jasny i konkretny przekaz oraz ładne, kolorowe wydanie. Treść została podzielona na 20 rozdziałów, które są krótkie, opatrzone barwnymi zdjęciami i wykresami. Ważne zagadnienia zostały wyszczególnione wypunktowaniem i pogrubioną czcionką. Każda strona ma ozdobny motyw z nasion konopi, gdyż im autorka poświęca dużo uwagi. Dodatkową zaletą jest 18 konopnych przepisów kulinarnych oraz receptury na kosmetyki takie jak kremy, balsamy do ciała, toniki i maseczki do twarzy, okłady, żele do kąpieli i inne.

Autorka ma nadzieję, że z powodu wielu zalet tej niezwykłej rośliny konopie wrócą do łask. Pokazuje ich różne oblicza i możliwości jakie płyną z korzystania z ich dobrodziejstw. Bogactwo wartościowych substancji w oleju konopnym i nasionach konopi to prawdziwy dar natury i z tego względu propaguje je jako ważne ogniwo w naszej diecie i w lecznictwie, gdyż „konsumpcja wysokowartościowych, pierwotnych produktów pełnych substancji witalnych jest na dłuższą metę opłacalna.”

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania niemieckiego: 2013
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 172 
Oprawa: miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Tłumaczenie: Małgorzata Rzepka
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Skład: Aleksandra Lipińska
Wydawnictwo Vital (maj 2016)
Tytuł oryginału: Super Food HANF: Eiweißwunder und Heilmittel


1 komentarz:

  1. Ciekawe, czy u nas w końcu konopie będą legalne. Książka musi być bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)