wtorek, 15 marca 2016

227. - "Medycyna mitochondrialna"

Nowatorska metoda na pozornie nieuleczalne choroby
dr Bodo Kuklinski, 
dr Anja Schemionek 

         

"Dla naszego zdrowia bardzo ważne są wtórne substancje roślinne pochodzące z warzyw, owoców jagodowych, owoców, ziół, orzechów i przypraw do herbat. Są cichymi pomocnikami majacymi wiele pozytywnych wpływów na metabolizm mitochondriów."

Każda choroba najpierw powstaje w naszych komórkach i na tym etapie lekarze nie są w stanie ich zdiagnozować. Dopiero, gdy zaczynamy odczuwać je na poziomie fizycznym, wówczas szukamy rozwiązań. Jednym z nich może być terapia zaprezentowana w książce „Medycyna mitochondrialna”. O jej skuteczności są przekonani autorzy ddr Bodo Kuklinski i dr Anja Schemionek 

www.yelp.com
Dr Bodo Kuklinski jest specjalistą chorób wewnętrznych, medycyny środowiskowej oraz medycyny mitochondrialnej. W latach 1988- 1995 pełnił rolę ordynatora kliniki chorób wewnętrznych w Rostocku. W 1995 roku został dyrektorem Centrum Terapii i Diagnostyki Medycyny Środowiskowej w Rostocku. Prowadzi badania z zakresu medycyny mitochondrialnej; głównie: stresu oksydacyjnego i nitrostatywnego. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji naukowych, takich : Międzynarodowe Stowarzyszenie Medycyny Mitochondrialnej – IMMA, Niemieckie Towarzystwo Badań Stosowanych, Niemieckie Towarzystwo Toksykologii. Przewodniczącym Rady Naukowej Akademii Salzburgu. Autor ponad 120 publikacji naukowych, wielu książek z zakresu medycyny oraz broszur naukowych. Jego motto: ,,Najwyższy czas, żeby zdrowie człowieka traktować jako oddziaływanie procesów całościowych, a nie według ściśle uporządkowanych dyscyplin medycznych.” 

www.mito-pharma.pl
Dr Anja Schemionek jest dyplomowanym biologiem, niezależnym redaktorem naukowym, wykładowcą z zakresu tematyki zdrowia oraz propagatorką zdrowego trybu życia i stosowania całościowych terapii naturalnych. Szczególnie mocno zainteresowana poznawaniem przyczyn schorzeń i uwzględnieniem ich w terapiach całościowych. W swoim dorobku ma liczne książki i publikacje z zakresu medycyny i biochemii. 

Mitochondria to centra energetyczne naszych komórek. Mają one wielkość od 2 do 5 μm o średnicy około 2 μm czyli rozmiary przeciętnej bakterii. Otoczone są błoną i obecna w każdej komórce naszego organizmu. Od ich kondycji zależy nasze zdrowie. W zależności od tego ile energii potrzebuje jakiś organ, tym większa jest ich liczba w jego komórkach. Zbudowane są z gładkiej membrany zewnętrznej i pofałdowanej membrany wewnętrznej. Mitochondria posiadają swój własny materiał genetyczny DNA i zachodzą w nich ważne procesy ważne dla naszego zdrowia. Poznajemy ich budowę, rolę, zadania, zachodzące w nich reakcje i  najczęściej występujące schorzenia oraz sposoby ich pokonania przy pomocy mitochondriów. 

budowa mitochondriów
źródło zdjęcia: wikimedia.org
Książka nie jest łatwa w czytaniu i z tego powodu nie jest przeznaczona dla każdego. Zwłaszcza jej druga i trzecia część zawiera wiele chemicznych, biologicznych i medycznych określeń, lecz mimo to jej treść jest niezwykle ciekawa. Ułatwieniem są zamieszczone skrócone informacje ujęte w szare ramki, do których łatwo wrócić, by przypomnieć sobie jakieś określenie lub zagadnienie. Publikacja obfituje w liczne tabelki i schematy dające jej przejrzystość i łamiące jednolitość tekstu. 

Autorzy wyjaśniają powstawanie wielu schorzeń, które trudno zdiagnozować, procesy zachodzące na poziomie komórkowym i uświadamiają, że właśnie w nich rodzi się późniejsza choroba. Dowiadujemy się w jaki sposób energia jest dostarczana przez mitochondria, czym jest cykl cytrynianowy, jak przebiega rozkład kwasów tłuszczowych, jak działa łańcuch oddechowy, jak powstaje stres oksydacyjny, co szkodzi mitochondriom, jakie składniki mineralne je wspomagają, co powoduje wtórną mitochondriopatię, jak się ona objawia, na czym polega terapia mitochondrialna oraz jakie testy laboratoryjne możemy wykonać, by uzyskać informację jaka terapia byłaby dla nas najlepsza. Zamieszczone zostały tu tabele z interpretacją pomiarów i wyników diagnostyki mitochondrialnej.

„Medycyna klasyczna swoimi lekarstwami dobija mitochondriopatów do reszty. W przypadku występowania jakichś schorzeń terapia mitochondrialna może przynieść poprawę, jednakże to – czy całkowite wyzdrowienie jest jeszcze w ogóle możliwe – określa dotychczasowy przebieg choroby, gdyż uszkodzona tkanka może zregenerować się jedynie w ograniczonym stopniu, a zatem pewne ograniczenia mogą nadal pozostać obecne.

Część czwarta dotycząca terapii mitochondrialnej jest już bardziej przystępna. Poznajemy w niej podłoża powstawania schorzeń mitochondrialnych i sposób poradzenia z nimi. Podstawą tej metody jest właściwy sposób odżywiania, aktywność fizyczna, zmniejszenie stresu, poprawa jakości snu oraz dostarczanie mikroskładników odżywczych i przeprowadzanie leczniczych głodówek. Autorzy podkreślają, że „największym wrogiem zdrowia jest dieta bogata w węglowodany.” Proponują dietę LOGI, która jest zgodna z dietą Paleo, która wspomaga nasz organizm wzmacniając nas już na poziomie komórkowym. Podają jej zasady, przykładowy jednodniowy jadłospis i udzielają wiele porad żywieniowych. Opisują ważne składniki mineralne, witaminy, pierwiastki składowe, preparaty, sposób ich działania i dawkowania. 

Przekonują, że terapia mitochondrialna jest skuteczna w leczeniu wielu poważnych dolegliwości i chorób takich jak ADHD, fibromachii, cukrzycy typu 2, depresji, migreny, dolegliwości układu krążenia i oddechowego i wielu innych. Dzięki wsparciu mitochondriów i pobudzeniu ich odnowy możemy pomóc sobie w powrocie do zdrowia, wzmocnić organizm i wyzbyć się nawet długotrwałych chorób. Jednocześnie podkreślają, że nie należy rezygnować z pomocy specjalistów medycyny klasycznej, gdyż dobrze jest mieć swojego lekarza prowadzącego lecz żaden lekarz nie może zabronić skorzystania z możliwości, jakie oferuje terapia mitochondrialna. 

Medycyna mitochondrialna to z pewnością nowatorski sposób na wiele schorzeń, które do tej pory uznawane były za nieuleczalne. Daje ona nadzieję dla wielu osób borykających się z cierpieniem i dolegliwościami, które często trudno jest zdiagnozować. Poznanie roli mitochondriów dla naszego zdrowia, ich wzmocnienie i ochrona to dobry krok w kierunku zdrowia. Może ona być terapią wspomagającą tradycyjne leczenie i pomagającą szybciej wrócić do zdrowia.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2015
Rok wydania niemieckiego: 2014
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 252 
Oprawa: Miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Sylwia Grodzicka
Korekta: Daria Wolska
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Wydawnictwo: Vital
Tytuł oryginalny: Mitochondrientherapie - die Alternative: Schulmedizin? - Heilung ausgeschlossen!


2 komentarze:

  1. Nigdy nie słyszałam o tej metodzie. Z chęcią bym o niej poczytała.

    OdpowiedzUsuń
  2. Może się przyda: Metoda LOGI z wizytą w Polsce - http://www.stachurska.eu/?p=18732 .

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)