piątek, 11 września 2015

189. - "Biocentryzm"

Kwantowość, człowiek, wszechświat
lek. med. Robert Lanza,
Bob Berman


            

"to co postrzegamy jako rzeczywistość, to proces wymagający obecności naszej świadomości."
- pierwsza zasada biocentryzmu

Biocentryzm czyli "teoria wszystkiego" została wysnuta przez doktora Roberta Lanza. Według niej nasza rzeczywistość jest zależna od obserwatora. Nie ma obiektywnego obrazu rzeczywistości dla wszystkich, gdyż inaczej widzą ją ludzie, inaczej zwierzęta. To co widzimy jest stworzone przez nasz umysł. Wszystko zatem co nas otacza jest tylko reproduktywnym wytworem naszych umysłów stanowiącym jedynie subiektywną imitację prawdziwego wizerunku rzeczywistości.

źr. zdjęcia: www.robertlanza.com
Robert Lanza jest znanym na całym świecie i uznanym naukowcem i biologiem, który od ponad 40 lat bada zawiłości natury wykraczając poza utarte granice. Jego teorie i odkrycia są rewolucyjne i wzbudzają w iele emocji wśród współczesnych badaczy. Pełni funkcję dyrektora ds. naukowych w Advanced Cell Technology a także adiunktem w Wake Forest Uniwersity School of Medicine. W swoim dorobku ma setki publikacji, wynalazków i 20 książek naukowych. W 2005 roku otrzymał nagrodę Rave Award w dziedzinie medycyny, która jest przyznawana przez magazyn "Wired". W 2006 roku - kolejna nagroda, tym razem w dziedzinie biotechnologii, przyznawaną przez "Mass High Tech."

źr. zdjęcia: www.astronomy.com
Bob Berman jest najbardziej poczytnym astronomem na świecie. Opublikował ponad tysiąc artykułów w magazynach "Discover" i "Astronomy", w których ma własne kolumny redakcyjne. Jest redaktorem w "The Old Former's Almanac" i adiunktem astronomii w Marymount College, scenarzystą oraz producentem cotygodniowego programu w Northeast Public Radio, w cyklu "Weekend Edition". 

Panowie połączyli siły, by okiem biologa i astronoma pokazać wszechświat i otaczający nas świat w swojej wspólnej książce pt. "Biocentryzm". Ukazują w niej nowe spojrzenie na dotychczasowe poglądy naukowe, które od wielu lat są popularne i omawiane w różnych publikacjach i dyskusjach. Swoje badania prowadzili przez wiele lat a wnioski oparte zostały na na solidnej nauce i skłaniają do ponownego przemyślenia utartych założeń dotyczących wszechśwata i naszej rzeczywistości. Jest to spojrzenie odmienne od prezentowanych powszechnie zagadnień, na które bardzo często trudno znaleźć odpowiedź. To nowe spojrzenie nosi nazwę "biocentryzm". Według tej teorii "życie i świadomość są podstawą dla naszego zrozumienia wszechświata."

Słowo "biocentryzm" pochodzi z języka greckiego, gdzie βίος, bios oznacza "życie" a κέντρον, Kentron, "centrum". Jest to teoria, którą przedstawił w 2007 roku amerykański naukowiec - Robert Lanza. Uważa on, że życie i biologia są niezwykle ważne dla istnienia rzeczywistości i kosmosu. To życie tworzy wszechświat, a nie na odwrót. Biocentryzm zakłada, że dotychczasowe teorie z fizyki kwantowej nie odzwierciedlają prawdziwej istoty wszechświata a do zrozumienia jego zasad istnienia potrzeba życia i świadomości, które są jego podstawą. Według tej teorii nasze otoczenie zależne jest od tego jak go odbieramy i wszystko wokół jest wytworem naszych umysłów, dlatego nie możemy mówić o obiektywnym obrazie świata. Jedna z jego zasad mówi, że >> bez obecności świadomości "materia" zamieszkuje nieokreślony stan prawdopodobieństwa. Każda postać wszechświata, która mogła poprzedzać świadomość, istniała jedynie w stanie prawdopodobieństwa.<<

"Wyłączając czynności widzenia, myślenia, słyszenia - w skrócie: świadomość w jej niezliczonych aspektach - cóż nam pozostaje? Możemy wierzyć i zaklinać się, że jest tam jakiś wszechświat, choćby wszystkie istoty żywe nie istniały, jednak taki pomysł to jedynie myśl, a ta wymaga udziału istoty myślącej."

Autorzy rozkładają na czynniki pierwsze znane zjawiska, by uświadomić nam, że bez naszej obecności i świadomości nic nie jest takie jakie widzimy. Do doświadczania i dostrzegania otoczenia, tego co się wokół nas dzieje, potrzebna jest nasza świadomość. Życie i świadomość są współzależne, gdyż bez naszej obecności nie mogą zaistnieć żaden obraz, dźwięk czy inne zjawisko. Czytając poszczególne rozdziały, zaczynamy się zastanawiać, czy to co widzimy jest rzeczywiste? Dzięki sugestywnym, działającym na wyobraźnię opisom i barwnemu językowi spoglądamy na otaczajace nas przedmioty w zupełnie inny, nowy sposób. Poznajemy nie tylko efekty badań i uzasadnienie wysnuwanych teorii przez biocentryzm, lecz także fakty z życia Roberta Lanzy, który wplata historie z własnego życia, które są tłem dla omawianego wątku.

Książka ma na celu skłonić do zastanowienia się nad naszym istnieniem, wysnutymi wnioskami i teroriami. Tytuł i podtytuł może wielu odstraszyć, ale wbrew pozorom czyta się ją z zainteresowaniem. Została napisana bardzo przystępnym językiem tak, by dotrzeć do jak największej rzeszy czytelników. Z pewnością mogę polecić ją osobom, które zgłębiają tajniki naszego świata i pragną wiedzieć więcej niż przeciętny człowiek ale także dla poszukujących odpowiedzi na wiele pytań z zagadnień nauki dotyczących naszego istnienia, powstania życia i wszechświata. 

"Biocentryzm, podobnie jak wszystko inne, posiada swoje logiczne ograniczenia, nawet jeżeli zapewnia najbardziej optymalne wyjaśnienie, dlaczego rzeczy są takimi, jakimi są. Jako taki mógłby być może postrzegany jako podstawa, nie zaś zakończenie samo w sobie, ale jako wrota do jeszcze głębszych wyjaśnień i odkryć natury wszechświata."

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania: 2015
Format: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 264
Oprawa: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Tomasz Piłasiewicz
Tłumacz: Carrie
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Tytuł oryginału:Biocentrism: How Life and Consciousness are the Keys to Understanding the True Nature of the Universe


2 komentarze:

  1. Czyli tak jakbyśmy żyli we własnym matrixie? Ciekawa teoria, lubię takie tezy, bo rozbudzają moją wyobraźnię.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie tylko to ale przede wszytskim książka pokazuje nasz świat z punktu widzenia biocentryzmu. Ciekawy temat.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)